Podróże

Hotelowe ręczniki - czy są bezpieczne dla naszego zdrowia? Dermatolog: "Brudne stanowią zagrożenie zakażeń skórnych"

Podróże

Aktualizacja:
ręcznik

Hotelowe ręczniki od zawsze były tematem wielu sporów. Podczas gdy jedni zawsze jeżdżą na wakacje ze swoim kompletem, inni zdają się na to, co przygotuje obiekt noclegowy. Czy jest to bezpieczne dla naszej skóry i zdrowia? Temat ten przybliżyła nam lek. Katarzyna Zakrzewska, dermatolog.

Hotelowe ręczniki – używać czy nie?

Sezon wakacyjny ruszył pełną parą, a my powoli zaczynamy pakować walizki. Znacie ten problem, gdy wasza torba pęka w szwach, a wy obawiacie się o nadbagaż na lotnisku? W takich chwilach nasuwa się myśl, jak zminimalizować ilość rzeczy. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest pozbycie się z torby ręcznika, który i tak czeka na nas w hotelu. Czy to dobry pomysł? Specjalistka przyznała, że wszystko sprowadza się do tego, w jakim stopniu obiekt, w którym wykupione mamy noclegi, przestrzega zasad dotyczących wymiany pościeli i ręczników.

- Ręczniki muszą być wymieniane na czyste każdorazowo przy zakwaterowaniu nowych gości. Jeżeli te zasady są przestrzegane, hotelowe ręczniki nie powinny stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia w kontekście ewentualnych zakażeń skóry – powiedziała Katarzyna Zakrzewska.

Brudne ręczniki a zakażenia skóry

Niestety goście nigdy nie mogą mieć stuprocentowej pewności co do świeżości i czystości przygotowanych kompletów. Brudne lub zakurzone ręczniki mogą przyczynić się do zakażeń skórnych, tym samym psując nam wyczekany urlop.

Brudne ręczniki stanowią zagrożenie w kontekście zakażeń skórnych: bakteryjnych (np. liszajec zakaźny), grzybiczych, wirusowych (np. wirus opryszczki zwykłej), czy pasożytniczych (np. świerzb). Bakterie wywołujące chorobę skóry o nazwie liszajec zakaźny, mogą bytować na przedmiotach codziennego użytku, np. pościeli i ręcznikach, nawet kilka dni. Podobnie w przypadku świerzbowca

- wyjaśniła Katarzyna Zakrzewska.

Ponadto dermatolog przyznała, że poprzez ścisły kontakt przedmiotu ze skórą chorej osoby przenoszone mogą być również wirusy np. opryszczki zwykłej. - Dotyczy to w głównej mierze stosowania wspólnego ręcznika bezpośrednio po sobie, ponieważ wirus na przedmiotach w temperaturze pokojowej ginie po kilku godzinach – powiedziała.

- Kolejnym ważnym zagadnieniem są zakażenia grzybicze- zarodniki dermatofitów mogą przetrwać na przedmiotach naprawdę długi czas. I tu zwróciłabym uwagę nie tylko na ręczniki i pościel, ale również na hotelowe dywany i wykładzinę (lepiej poruszać się po nich w obuwiu – zaapelowała dermatolog.

Lekarka zaznaczyła także, że dobrym podłożem do rozwoju bakterii i grzybów są wilgotne ręczniki, dlatego zawsze powinniśmy je dokładnie suszyć i regularnie wymieniać (mniej więcej co trzy dni). W przypadku zakurzonych ręczników mogą one zaostrzać objawy chorób alergicznych np. astmy.

Przy okazji lekarka wspomniała także o elementach stałych tj. narzuta i poduszki dekoracyjne. - One nie są już każdorazowo prane, pełnią bardziej funkcję dekoracyjną i dlatego radziłabym nie używać ich jako swojej pościeli, tylko odłożyć na bok – dodała.

Hotelowe ręczniki prane w silnych detergentach

Większość hoteli dba o czystość i pilnuje, aby ręczniki dla gości wymieniane były regularnie. Co kilka dni do pokoju trafiają więc świeże i pachnące komplety. Niestety dla bezpieczeństwa większość z nich prana jest w dość silnych detergentach. Te mogą nie tylko podrażniać, ale także wywoływać reakcje alergiczne.

- Osoby ze stwierdzonym (alergicznym) kontaktowym zapaleniem skóry i atopowym zapaleniem skóry zdecydowanie powinny unikać silnych detergentów. Tacy pacjenci z reguły wiedzą, jakie czynniki wywołują (często są to konkretne składniki kosmetyków czy detergentów) u nich zmiany skórne. U takich osób zalecałbym jednak zabranie własnych ręczników - powiedziała dermatolog.

Co w przypadku dzieci? Czy dla maluchów warto zabrać z domu własny ręcznik?

- Skóra małych dzieci jest niedojrzała, cieńsza i przez to bardziej wrażliwa na silne środki piorące. Dlatego rodzicom niemowląt czy dzieci ze stwierdzonym AZS radziłabym jednak zapakować własny ręcznik - podsumowała lek. Katarzyna Zakrzewska.

Hotele wróciły do pełnej operacyjności. Otwarte strefy SPA, baseny i restauracje

Zobacz także:

Wakacje z teściami czasem stają się męką. Danka błagała, żeby choć chwilę zajęli się wnukami, a Karol, by nie brali rosołu na plażę

Luzowanie obostrzeń na wakacje 2021. Jakie są limity osób w hotelach i restauracjach?

Zabawa w gumę, podchody, klasy – te i inne ponadczasowe zabawy dla dzieci w wakacje i nie tylko

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Tesa Robbins/Pixabay

Pozostałe wiadomości