Podróże

Dlaczego warto odwiedzić Karpaty Wschodnie?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Ukraińsko-rumuńskie Karpaty Wschodnie

Karpaty Wschodnie co roku przyciągają amatorów gór z całej Europy i nie tylko. Tamtejsze szlaki turystyczne nie należą do najłatwiejszych, ale oferują niezapomniane wrażenia. Poznaj ukraińsko-rumuńskie Karpaty Wschodnie.

Wyprawę w Karpaty Wschodnie warto wcześniej dokładnie zaplanować. Dobry plan podróży pozwoli zaoszczędzić nerwy oraz czas.

Co warto wiedzieć o Karpatach Wschodnich?

Karpaty Wschodnie położone są głównie na terytorium Rumunii i Ukrainy. Ich niewielki fragment znajduje się także w Polsce i na Słowacji. Ten łańcuch górski dzieli się wzdłuż na dwa regiony – Zewnętrzne i Wewnętrzne Karpaty Wschodnie. Obydwa stykają się bezpośrednio, choć niekiedy trudno jednoznacznie wskazać, gdzie pomiędzy nimi znajduje się granica. Karpaty od Alp oddzielone są doliną Dunaju, a od Sudetów Bramą Morawską. Rzeźbę omawianego łańcucha górskiego kształtowały różne czynniki, lecz największy wpływ miały rzeki i lodowce.

Osobą uznawaną za piewcę Karpat Wschodnich był Oskar Kolberg, etnograf i kompozytor. W 1880 roku zorganizował w Kołomyi wystawę etnograficzną. Oprócz niego warto wspomnieć także o Ménie Muriel Dowie, angielskiej pisarce i autorce popularnej relacji z podróży po tej części Karpat. Teren Karpat Wschodnich w czasie II RP był biednym i zacofanym regionem. Mimo iż od tamtego czasu poziom infrastruktury znacznie się podniósł, to najlepszym środkiem transportu i tak jest auto terenowe z solidnym zawieszeniem.

Jacy turyści polubią Karpaty Wschodnie?

Karpaty Wschodnie są uwielbiane przez szczególną grupę turystów. Przyjeżdżają tam przeważnie ludzie, którzy poszukują kontaktu z dziką naturą, nie boją się wymagających szlaków i jednocześnie nie mają wysokich wymagań co do jakości schronisk czy miejsc noclegowych. Karpaty to tzw. prawdziwe góry, po których wędrują przeważnie osoby mające doświadczenie i potrafiące radzić sobie w trudnych warunkach. Ukraińska strona tych gór ma co nieco lepszą infrastrukturę – tamtejsze masywy są dobrze skomunikowane z miastami.

Rumuńska część Karpat również jest interesująca. Rumunia nie jest już krajem, do którego turyści boją się przyjeżdżać. Jeszcze w latach 90. XX wieku wycieczka w Karpaty Wschodnie dla wielu osób była przerażająca. Dziś jednak rumuńskie Karpaty przyciągają coraz więcej poszukiwaczy przygód. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca są malownicze szlaki i serpentyny dróg. Do najciekawszych atrakcji tej strony Karpat Wschodnich zaliczają się m.in. Góry Rodniańskie, Karpaty Marmaroskie i Pietrosul.

Jaka pora roku jest najlepsza na wyprawę w Karpaty Wschodnie?

Mimo iż amatorów wycieczek w Karpaty można spotkać niemal przez cały rok, to zdecydowanie najlepszymi porami roku na tego typu wyprawy są wiosna i lato. Wówczas panują najbardziej sprzyjające warunki atmosferyczne, umożliwiające bezpieczne wędrówki – bez względu na to, czy turyści udają się na wyprawę po ukraińskich Karpatach Wschodnich, czy po rumuńskich. Niemniej jednak nawet w lecie należy spodziewać się częstych burz, które występują głównie na przełomie czerwca i lipca. Poza tym latem w Karpatach bywa upalnie, na szlakach można spotkać wiele osób, a na połoninach pasterzy i ich trzody. Wyprawa w rumuńskie i ukraińskie Karpaty Wschodnie zawsze jest loterią – góry są kapryśne.

Jesienne i zimowe wyprawy w Karpaty bywają trudne, a niekiedy i niebezpieczne. Podczas zimowych wycieczek w te rejony trzeba zabrać ze sobą sprzęt biwakowy, który umożliwi nocleg w wymagających warunkach. Specjaliści doradzają, aby mieć ze sobą także narty turowe. Auto poruszające się po Karpatach powinno być wyposażone w napęd na cztery koła i specjalne opony przeznaczone do jazdy w błocie i śniegu.

Jakie są najciekawsze atrakcje Karpat Wschodnich?

Po ukraińskiej stronie Karpat Wschodnich dużym zainteresowaniem turystów cieszy Czarnohora i jej najwyższy szczyt – Howerla. Podczas wędrówek po tym paśmie można zobaczyć wiele atrakcyjnych krajobrazów, a przy dobrej widoczności nawet rumuńskie Karpaty Wschodnie. W centrum Huculszczyzny znajdują się również ruiny Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, potocznie nazywane Białym Słoniem.

Z kolei po stronie rumuńskich Karpat Wschodnich warto zobaczyć Góry Rodniańskie, najwyższe w całych Karpatach Wschodnich. Z wyglądu przypominają Tatry Zachodnie, gdyż mają strome zbocza i ostre wierzchołki. Ponadto znajduje się tu około 36 oczek wodnych. Oprócz Gór Rodniańskich miłośnicy Karpat uwielbiają sąsiadujące z nimi Karpaty Marmaroskie – różnią się od Gór Rodniańskich budową geologiczną, a ich obszar wynosi 2 tys. km2. Ta grupa górska nie należy do najłatwiejszych do penetracji, ale oferuje wiele atrakcyjnych, choć dość słabo oznakowanych szlaków.

Jak dojechać do Karpat Wschodnich?

Zarówno do ukraińskich, jak i rumuńskich Karpat Wschodnich można dojechać pociągiem, autobusem lub autem. O ile do głównych ośrodków można dotrzeć autem osobowym, tak do odległych górskich wsi trudno będzie się dostać inaczej niż autem wyposażonym w napęd na cztery koła. Stan dróg w Karpatach pozostawia wiele do życzenia. Do miast i wsi u podnóży ukraińskich Karpat Wschodnich dojeżdżają pociągi ze Lwowa. Z kolei do rumuńskich Karpat Wschodnich najlepiej jechać własnym autem, gdyż przydaje się ono na miejscu. Najpopularniejsza trasa wiedzie przez Słowację i Węgry.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Jak przygotować się do górskiej wędrówki?

Jak przygotować się do górskiej wędrówki?
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Anton Petrus/Getty Images

Pozostałe wiadomości