Podróże

Armenia – atrakcje, podróż, ciekawostki

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Co zwiedzić w Armenii?

Jeśli uwielbiasz zwiedzanie starych klasztorów i chcesz poczuć klimat ormiańskich wiosek, Armenia będzie dla ciebie idealnym miejscem na wypoczynek. Zobacz, co koniecznie musisz zobaczyć w tym kraju, a także jak przygotować się do wyjazdu.

Armenia nie należy do najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Z pewnością jednak jest to kraj, który warto odwiedzić. Dowiedz się, jakie zabytki warto zobaczyć w Armenii oraz poznaj praktyczne informacje, które pomogą ci zorganizować wyjazd.

Armenia – informacje

Zastanawiasz się, na jakim kontynencie jest Armenia? Znajdziesz ją na mapie pomiędzy Europą a Azją, a konkretniej na Kaukazie Południowym. Armenia uzyskała niepodległość w 1991 roku i obecnie graniczy z Gruzją, Turcją, Iranem, Azerbejdżanem oraz Nachiczewańską Republiką Autonomiczną. Armenia nie ma dostępu do morza, jednak mimo wszystko jest atrakcyjna pod względem turystycznym.

Stolicą Armenii jest Erywań, do którego z roku na rok wybiera się coraz więcej turystów. Nic dziwnego, jest to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania Armenii. Z łatwością można się stąd przedostać do centrum i na południe kraju. W Erywaniu mieszka ponad milion mieszkańców, a samo miasto wyróżnia się licznymi ośrodkami przemysłowymi oraz naukowymi. O Erywaniu mówi się, że powstał wcześniej niż Rzym. Od momentu uzyskania niepodległości przez Armenię, stanowi on dumną stolicę kraju.

Walutą Armenii jest dram armeński, oznaczany w kantorach jako AMD. Flaga Armenii składa się z trzech poziomych pasów: czerwonego, niebieskiego i żółtego. Klimat Armenii uzależniony jest od wysokości, jednak latem jest bardzo gorąco – temperatura w Armenii latem sięga nawet 40 st. C.

Urzędowym językiem Armenii jest ormiański, ale bez problemu można porozumieć się także w języku rosyjskim. Czas w Armenii różni się od polskiego – należy przesunąć zegarki o 3 godziny do przodu.

Armenia – co warto zobaczyć?

Armenia jest najstarszym państwem chrześcijańskim na świecie, dlatego warto odwiedzić ten kraj ze względu na zabytkowe monastyry. Są one przykładami wybitnej architektury oraz sztuki religijnej, idealnymi dla miłośników średniowiecza.

Podczas zwiedzania Armenii warto zobaczyć klasztor Geghard, który wygląda tajemniczo i jednocześnie jest kwintesencją architektury oraz ormiańskiego klimatu. Jest to monastyr wykuty w skale. Wyjątkowość tego miejsca potwierdza wpisanie go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W kościele znajduje się gawit, czyli charakterystyczny dla kościołów ormiańskich przedsionek. W okolicy kościoła jest most oraz miejsce, gdzie składa się ofiary ze zwierząt. Geghard otoczony jest także chaczkarami, czyli charakterystycznymi dla klasztorów ozdobnymi płytami z krzyży.

Innym zabytkiem Armenii, który warto zobaczyć, jest Chor Wirap. Jest to symbol tego kraju, w którym rozpoczęła się historia ormiańskiego chrześcijaństwa. Właśnie w Chor Wirap został uwięziony Grzegorz Oświeciciel i spędził tam aż 13 lat. Jego zdolności uzdrawiające spowodowały uleczenie władcy, co przełożyło się na nawrócenie Armenii na chrześcijaństwo. Z Chor Wirap doskonale widać horyzont, z którego można dostrzec znaną w Armenii górę Ararat. Aktualnie znajduje się ona na terenie Turcji, jednak jest uznawana za świętą górę Ormian. Warto nawet z daleka podziwiać wzniesienie składające się z dwóch szczytów. Wielki Ararat ma aż 5137 m n.p.m., zaś Mały Ararat 3896 m n.p.m.

Kolejnym ciekawym miejscem w Armenii jest monastyr Tatew, który znajduje się na skale. Prowadzi do niego kręta droga biegnąca tuż nad przepaściami. Jest to miejsce idealne dla miłośników pięknych wzniesień oraz zabytków architektonicznych.

Armenia – atrakcje, które musisz zobaczyć

Aby dotrzeć do monastyru Tatew, warto skorzystać z wyjątkowej atrakcji Armenii, a mianowicie kolejki liniowej. To najdłuższa konstrukcja na świecie, która znajduje się do 320 metrów nad ziemią. Długość kolejki liniowej wynosi 5752 metry, a podróż do Tatewu zajmuje 12 minut. Wagon porusza się z prędkością 40 km/h i można z niego podziwiać cudowne krajobrazy gór, wzniesień i krętych dróg. Połączenie kolejki ze zwiedzaniem monastyru Tatew to jeden z najbardziej wyjątkowych punktów turystycznych Armenii. To po prostu trzeba zobaczyć!

Wiele atrakcji znajduje się w samej stolicy Armenii. Na Placu Republiki można znaleźć wyjątkowe rękodzieło i pamiątki, ale to nie jedyna zaleta tego miejsca. Wieczorem wszystkie monumentalne budynki są podświetlone, a na samym środku znajdują się atrakcyjne fontanny. Erywań jest także pełen parków, w których można odpocząć i poobserwować życie mieszkańców stolicy.

Zanim wyruszysz w podróż do Armenii

Wiesz już, co zobaczyć w Armenii, ale zanim wybierzesz się do tego kraju, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, każdy obywatel polski, który wybiera się do Armenii, musi posiadać wizę, którą można uzyskać w Ambasadzie Armenii lub na lotnisku w Erywaniu. Koszt wizy to 7 euro i umożliwia ona pobyt w Armenii przez 21 dni z możliwością przedłużenia wyjazdu. Do Armenii można dotrzeć samolotem, np. z Warszawy.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kot podróżnik

Kot podróżnik
Kot podróżnik Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Anton Petrus/Getty Images

Pozostałe wiadomości