Podróże

Fiordy norweskie – najpiękniejsze i najłatwiej dostępne na świecie. Które z nich warto zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
fiordy norweskie

Fiordy norweskie ukształtowały się w epoce lodowcowej. Od tamtego okresu praktycznie w ogóle nie uległy zmianom. Choć nie są jedynymi na świecie, to właśnie fiordy norweskie uznawane są za najpiękniejsze i najłatwiej dostępne. Można do nich dotrzeć za pomocą wielu dróg oraz przepraw promowych.

Na szczególne uznanie zasługują fiordy norweskie ulokowane w zachodniej części kraju. Ten obszar Norwegii bywa nazywany Krainą Fiordów i doczekał się wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mowa tu zwłaszcza o fiordach robiących największe wrażenie, jak Geirangerfjord oraz Nærøyfjord.

Fiordy norweskie. Jedne z najpiękniejszych na świecie

Mimo że fiordy występują w różnych miejscach świata – w Nowej Zelandii, Patagonii, na Grenlandii czy na Półwyspie Labrador – to właśnie tych norweskich jest najwięcej i są one łatwo dostępne. Zdaniem wielu podróżników i turystów fiordy norweskie są najpiękniejsze na świecie. Można do nich dotrzeć za pomocą specjalnie wybudowanych dróg lub dzięki przeprawom promowym.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Norweskie fiordy ukształtowały się podczas epoki lodowcowej i w większości dotrwały do dzisiejszych czasów w niezmienionym kształcie. Niektóre fiordy norweskie mają głębokość dochodzącą nawet do kilometra. Za najpiękniejsze i najbardziej spektakularne fiordy uznaje się te skupione w zachodniej części Norwegii (zwanej zresztą Krainą Fiordów). Obszar ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Które fiordy norweskie uchodzą za najpiękniejsze?

Zwiedzanie fiordów norweskich warto zacząć głównie od fiordu Sognefjord, położonego na północ od Bergen. Uważany jest za najdłuższy na świecie – mierzy 204 km długości. Jego głębokość wynosi natomiast 1300 m. Sognefjord jest wart odwiedzenia również z powodu wielu otaczających go atrakcji. W pobliżu znajduje się największy lodowiec w Europie – Jostedalsbreen – oraz najwyższy szczyt w Norwegii – Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.). Ponadto wokół tego fiordu norweskiego można obejrzeć pięć z dwudziestu ośmiu zachowanych w Norwegii kościołów słupowych zbudowanych z drewna.

Nærøyfjord natomiast to fiord uznawany za najpiękniejszy. Mimo że nie ma zbyt spektakularnych rozmiarów, jego szerokość wynosi 250 m, to fiord nadrabia swoim pięknem. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obok fiordu znajduje się osada Gudvangen, z której można wypłynąć statkiem do Aurlandsfjordu oraz miejscowości Flåm. Trasa ta jest bardzo popularna wśród turystów.

Kolejnym fiordem norweskim wartym zobaczenia, a zarazem kolejnym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest fiord Geirangerfjord . Jego długość wynosi aż 15 km. Fiord otoczony jest ze wszystkich stron górami, a w jego pobliżu podziwiać można wodospady Brudesløret (Ślubny Welon) i De syv søstrene (Siedem Sióstr). Fiordem, który zasługuje na wymienienie, jest również Hardangerfjord . Najbardziej imponuje jego długość – liczy 179 km. Hardangerfjord rozpoczyna się na Oceanie Atlantyckim, niedaleko Bergen, a kończy się tuż obok górskiego płaskowyżu Hardangervidda. Otoczony jest bujną zielenią oraz drzewami owocowymi, dlatego tereny te nazywane są "kwitnącym sadem Norwegii".

Ryby fiordów norweskich

Norweskie wody wokół fiordów obfitują w wiele gatunków ryb. Największym zainteresowaniem wśród rybaków i wędkarzy cieszą się m.in. dorsz, czarniak, rdzawiec, halibut, brosma, molwa, makrela i karmazyn.

  • Dorsz. W Norwegii spotkać można dwa rodzaje dorsza – wędrownego, północnoatlantyckiego oraz osiadłego, żyjącego właśnie w ławicach wokół fiordów. Dorsz jest bardzo ceniony za walory kulinarne i wartości prozdrowotne – jego mięso jest niezwykle chude i smaczne. Ryba ta bywa głównym powodem odwiedzin Norwegii przez wędkarzy.
  • Czarniak. Czarniaki łowi się zazwyczaj w fiordach, przy ujściu fiordów do morza albo na otwartym morzu. Najlepszym sezonem na połów tych ryb jest lato (lipiec i sierpień).
  • Rdzawiec. Ryba lubi zamieszkiwać podwodne kamieniste górki, głównie obszary wokół pionowych ścian skalnych, dlatego tak chętnie łowiony bywa w fiordach. Ryba występuje prawie na całej długości norweskiego wybrzeża.
  • Halibut. Jest to ryba uważana przez Norwegów za trofeum, bywa nazywany "królem norweskich wód". Największe egzemplarze mogą osiągnąć nawet 300 kg oraz 4 m długości. Halibut lubi słoną i zimną wodę, dlatego żyje najczęściej na dalekiej północy Norwegii.
  • Brosma. To ryba lubiąca głębokie wody (powyżej 70 m) o umiarkowanej temperaturze. Można ją znaleźć na całej niemal długości norweskiego wybrzeża.
  • Molwa. Kształtem podobna jest do węgorza. Dorosłe osobniki osiągają długość około 2 m. Największa złowiona molwa ważyła 35 kg. Ryba preferuje kamieniste dna, rafy, wraki oraz głębokie wody (około 300 m pod powierzchnią morza). Występuje najczęściej na terenach południowo-zachodnich.
  • Makrela. Jest to nieduża ryba żyjąca na całej długości norweskiego wybrzeża. Najczęściej jednak można ją złowić na zachodzie oraz na południu.
  • Karmazyn. Ryba potrafi ważyć nawet 20 kg. Wyróżnia się ciekawym, czerwono-pomarańczowym kolorem. Mięso karmazyna uznaje się za wyjątkowo smaczne i poszukiwane. Ryba żyje zazwyczaj w północnej i środkowej części Norwegii.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: spreephoto.de/Getty Images

Pozostałe wiadomości