Podróże

Dhaka – kolorowy przepych. Niezbędnik turystyczny

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
The Image Bank RFScott E Barbour/GettyImages

Dhaka to tętniąca życiem stolica Bangladeszu, w której turyści mogą wybrać się w niezapomnianą podróż po orientalnych smakach, zapachach i niecodziennych widokach. Dhaka jest miastem kontrastów, wielu kultur, religii i obyczajów. Dlaczego warto tam pojechać? Sprawdź niezbędnik turysty po kolorowym mieście Bangladeszu. Co zjeść, co warto zobaczyć i czym się poruszać?

Dhaka – jak się poruszać? 

Główne ulice miasta od świtu do nocy przepełnione są niezliczoną rzeszą ludzi. Obok pieszych głównym transportem drogowym są riksze. Samochody i autobusy spotykane są przede wszystkim na obrzeżach miasta i obwodnicach. Zwiedzając Dhakę, najlepiej dokładnie zaplanować sobie to, co chcemy zobaczyć.

Wtopienie się w tłum pozwala na dogłębne poznanie ludzi zamieszkujących miasto. Odmienność ich strojów, nakryć głowy, zachowań – wszystko to tworzy niepowtarzalną mieszankę i możliwość wchłonięcia tej unikalnej atmosfery ulic. Wynajęcie rikszy nie jest trudne. Na ulicach Dhaki są ich setki tysięcy, a każda z nich co rusz zatrzymuje się, zachęcając przechodniów do skorzystania z przejażdżki. Niewątpliwym plusem skorzystania z rikszy jest to, że prowadzący ją mieszkaniec Dhaki może pokazać nam miejsca, o których nie ma mowy w przewodnikach. To kolejny bezcenny krok w poznaniu miejscowej kultury. Cena jazdy ustalana jest na bieżąco przez właściciela rikszy i zawsze podlega dużym negocjacjom. Targowanie się to podstawa nie tylko w publicznym transporcie, ale też ulicznych zakupach.

Kolorowa kuchnia Dhaki

Dhaka to miejsce, w którym przenikają się rozmaite kuchnie świata. Począwszy od hoteli, do ulicznych budek z żywnością, każde z tych miejsc oferuje pyszne jedzenie w niskich cenach. Do wyboru mamy zarówno miejscowe dania, jak i bogatą ofertę kuchni azjatyckiej czy europejskiej. Ryż, krewetki, mięso, warzywa – wszystko bogato przyprawione kolorowymi i bardzo aromatycznymi przyprawami. Kuchnia bengalska opiera się głównie na rybach, które smaży się w oleju kokosowym lub gorczycowym. Charakterystyczną cechą potraw jest ich słodki smak. Dodawany do większości dań cukier przełamuje pikantność i gorycz nawet najbardziej wytrawnych posiłków.

Wyjątkowe miejsca Dhaki

Historia Dhaki sięga roku 1000 XVII wieku, kiedy rządzili w niej islamscy władcy, którzy sprawowali władzę w północnej części Indii. W 1793 roku miasto weszło w skład Królestwa Wielkiej Brytanii sprawującego wówczas w Indiach kolonialną władzę. Niewątpliwie zaowocowało to urozmaiceniem kultury i napływem europejskich zwyczajów. W 1956 roku miasto ponownie przeszło pod wpływy kultury muzułmańskiej, stając się stolicą Pakistanu Wschodniego. Stolicą Bangladeszu Dhaka jest dopiero od roku 1971.

Zróżnicowana historia miasta, które zetknęło się z kulturą muzułmańską, hinduską i europejską, zostawiła swój wyraźny ślad. Dhaka to miejsce, które zabiera zwiedzających w niezapomnianą wycieczkę po różnych kulturach, zwyczajach i obrzędach. Na obowiązkowej liście turystycznej znajdują się miejscowe kramy sklepikarzy, kolorowe bazary, parki, świątynie hinduskie i meczety. To wszystko tworzy nietypowy i oryginalny miszmasz architektury, która pamięta jeszcze początki powstania miasta. Historyczne budowle kontrastują z nowoczesnymi firmami i bankami, które są jedynym przejawem współczesnej cywilizacji w tym historycznym mieście.

Dhaka to miasto trudne do zwiedzania i kontemplacji nad wyjątkowością budowli. Wszechobecny tłum i tworzące się na ulicach i chodnikach korki napędzają do żwawego spaceru i poddania się napierającej fali ludzi. Poznanie Dhaki to przede wszystkim poznanie jej ulic, próbowanie jej smaków i podziwianie kolorowych strojów miejscowych przechodniów. Wśród miejsc, do których warto się udać, jest XVII-wieczny fort Lalbagh Kella zbudowany na zlecenie księcia Muhammada Azama. Na jego terenie znajduje się m.in. meczet, sala audiencyjna, muzeum i grobowiec żony księcia Azama. Kolejnym obowiązkowym punktem jest uznawany za cud architektury w tym regionie budynek Parlamentu z pięknymi ogrodami. Warto również udać się do Różowego Pałacu, by na terenie jego ogrodów podziwiać jeden z największych meczetów świata – Baitul Mukarram. Wycieczkę warto uzupełnić również o Muzeum Narodowe oraz liczne parki i ogrody miejskie, na terenie których wzniesiono wyjątkowe świątynie chrześcijańskie.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Uciekli w Bieszczady

Michał i Marta uciekli w Bieszczady
Uciekli w Bieszczady (poprawne)
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości