Podróże

Co zabrać na wczasy do Turcji?

Podróże

Aktualizacja:
Peerawat Kamklay/ Getty Images

Jeśli w najbliższym czasie wybierasz się na wakacje do Turcji, ale nadal nie wiesz, co spakować do walizki, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, dzięki którym twój urlop przebiegnie bezstresowo i przyjemnie. Zobacz, co zabrać na urlop w Turcji.

Pakowanie walizki na wczasy bywa prawdziwym wyzwaniem. Nie każdy potrafi zdecydować się tylko na kilka rzeczy spakowanych kilka godzin przed wyjazdem na lotnisko. Jeśli jednak nie chcesz marnować czasu na przeszukiwanie szafy, ważenie bagażu i zastanawianie się, co może się przydać podczas urlopu, skorzystaj z poniższych wskazówek dotyczących pakowania się na wyjazd do Turcji. Lepiej ograniczyć się do niezbędnych rzeczy, jednak podczas wakacji zawsze należy być przygotowanym na niespodzianki. Co więc zabrać na wczasy do Turcji?

Co zabrać do Turcji – dolary czy euro? Waluta turecka

Na terenie całej Turcji obowiązuje waluta krajowa, czyli lira turecka. Jednak wybierając się na wczasy do jednej z popularnych miejscowości turystycznych, nie trzeba martwić się o wcześniejsze wymienianie gotówki i planowanie wydatków. Większość hoteli i restauracji przyjmuje płatności w dolarach lub euro, w wielu miejscach można płacić również kartą lub bezpośrednio przed zakupem wypłacić z bankomatu pieniądze w miejscowej walucie. Warto jednak przed wyjazdem dowiedzieć się w banku, jaki przelicznik będzie zastosowany. W przypadku niektórych kont osobistych konieczne jest dwukrotne przewalutowanie, np. ze złotówek na euro, następnie z euro na lirę turecką, co wiąże się także z dwukrotną prowizją za realizację usługi. Bankomaty powinny jednak poinformować o wysokości pobieranej opłaty jeszcze przed wydaniem gotówki.

Wczasy w Turcji z dzieckiem – co spakować?

Przeglądając oferty biur podróży, należy zwracać uwagę na to, czy dany hotel ma udogodnienia dla osób podróżujących z dziećmi. Warto sprawdzać, czy w pokoju możliwe jest dostawienie dziecięcego łóżeczka lub kołyski dla niemowlęcia oraz czy w hotelowej restauracji znajduje się krzesełko, z którego można skorzystać podczas posiłków. Niezwykle ważne jest, aby na wczasy do Turcji z dzieckiem zabrać fotelik samochodowy lub odpowiednio wcześniej zorientować się, które firmy taksówkarskie lub wynajmujące samochody mają je w swojej ofercie jako część wyposażenia auta. Zdarza się również, że rodzice zabierają fotelik w ramach bagażu podręcznego.

Warto zadbać także o to, aby podczas lotu i na miejscu dziecko miało przy sobie ulubione zabawki. Starsze dzieci chętnie korzystają z dodatkowych akcesoriów na basenie (nie wszystkie hotele pozwalają na korzystanie np. z dmuchanych materacy, ale w większości z nich można wchodzić do wody z piłką).

Wakacje w Turcji – co zabrać? Najważniejsze rzeczy

  • Paszport, wiza, pieniądze lub karta płatnicza – to niezbędne elementy podczas podróży do Turcji. Przed kupieniem wczasów upewnij się, że twój paszport jest aktualny i będzie ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy przed wylotem.
  • Sprawdzone leki z domowej apteczki – weź ze sobą coś przeciwbólowego, wapno na alergię, termometr oraz leki na biegunkę i problemy z żołądkiem.
  • Okulary słoneczne, kremy z wysokim filtrem oraz nakrycie głowy – chronią przed ostrym słońcem i wysokimi temperaturami w Turcji.
  • Buty do wody – chociaż nie przydadzą się na basenie, to będą niezastąpione podczas odpoczynku na plażach żwirowych i kamienistych.
  • Duża chusta, która przyda się kobietom do zakrywania głowy i ramion podczas zwiedzania meczetów.

Urlop w Turcji – czego nie warto zabierać?

Pakując walizkę, unikaj upychania w niej niepotrzebnych rzeczy. Ręczniki kąpielowe to przykład przedmiotów, które zabierają dużo miejsca w walizce, są ciężkie, a na miejscu okazują się nieprzydatne. Obecnie ręczniki są normą we wszystkich hotelach, niezależnie od standardu. Przed przyjazdem warto upewnić się, czy hotel oferuje także bezpłatne ręczniki na basen i plażę – jeśli nie, można zabrać ze sobą cienki ręcznik turystyczny, stworzony właśnie w tym celu.

Wybierając się na urlop do Turcji, możesz całkowicie zrezygnować z ciepłych ubrań. Oczywiście pod warunkiem, że przyjeżdżasz na wakacje w sezonie. Po tym okresie, czyli od października do maja, temperatura jest znacznie niższa. Na początku sezonu lub już pod koniec warto zaopatrzyć się w cienką kurtkę przeciwdeszczową, bluzę, koszulkę z długim rękawem i jedną parę krytych butów.

Nie należy brać ze sobą ulubionej herbaty lub kawy – w większości tureckich hoteli (nawet w opcji all-inclusive) nie ma czajników, w których można je zaparzyć. Ciepłe i zimne napoje są dostępne w restauracjach oraz barach na terenie hotelu.

Zobacz też:

Biura podróży ruszają z wczasami. Dokąd będziemy mogli się wybrać?

Persja (dziś Iran) – historia imperium. Gdzie znajduje się dawna Persja?

Morze Czarne. Najpiękniejsze miejsca na urlop

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości