Podróże

Kamakura to popularny kierunek turystyczny. Co warto tam zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
wybrzeże

Kamakura to jedno z najczęściej odwiedzanych miast Japonii, głównie ze względu na Buddę Amidy i bambusowy ogród wokół świątyni. Odrestaurowane obiekty budowlane japońskiej Kamakury sprawiają, że w dalszym ciągu pogłębiamy wiedzę dotyczącą historii miasta.

Kamakura to miasto w Japonii, któremu największą sławę przynosi ogromny posąg Buddy Amidy wykonany w 1252 roku. Statua znajduje się w pobliżu buddyjskiej świątyni Kōtoku-in i mierzy ponad 43 metry wysokości. Japońska Kamakura leży na największej wyspie Japonii – Honsiu. Ciekawostką jest, że między XII a XIII wiekiem Kamakura była stolicą Japonii. Co warto tam zobaczyć?

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Położenie Kamakury

Kamakura znajduje się w Japonii, w odległości 50 km od Tokio. Miasto jest zlokalizowane na głównej wyspie Japonii – Honsiu, na której żyje ponad 100 milionów ludzi. Kamakura znajduje się w prefekturze Kanagawa, która słynie z portu w Jokohamie, Chinatown i Zamku Odawara. Kamakura jest niezwykle malowniczym miastem otoczonym przez góry i wody Sagami.

Historia japońskiego miasta Kamakury

Liczne znaleziska wskazują, że miasto zamieszkiwano już 10000 lat temu. Między 1192 a 1333 rokiem Kamakura była stolicą Japonii i siedzibą Szogunatu. Jedna z najstarszych świątyń w tym mieście to Sugimoto-dera założona w 724 roku przez Fujiwara no Fusasaki. W świątyni doszło do krwawej bitwy, w której zginęło ponad 300 samurajów. W głównej hali Sugimoto-dera znajdują się posągi uratowane z pożaru świątyni.

Demografia miasta zmieniała się na przestrzeni lat. Między 1970 a 2015 rokiem populacja miasta Kamakura wzrosła o blisko 35 tys. osób. Obecnie miasto zamieszkuje ponad 170 tys. ludzi.

Rzeźba Amidy Buddy przy Kōtoku-in

Największą sławę japońskiej Kamakurze przynosi wykonany z brązu monument Amidy Buddy z 1252 roku. Budynek, w którym uprzednio znajdował się posąg, był wielokrotnie niszczony przez trzęsienia ziemi, tsunami i burzę. Po tak licznych incydentach i zagrożeniach trwałości rzeźby, postanowiono ją przenieść na teren otwarty. Tam na początku XX wieku przeżyła trzęsienie ziemi, a niektóre elementy uległy zniszczeniu. Posąg wzmocniono i zabezpieczono przed kolejnymi klęskami żywiołowymi.

Wielka Budda ma blisko 43 metry wysokości, waży ponad 120 ton i jest zlokalizowana w Kotokuin Temple. Wnętrze Amidy jest ogólnodostępne, dzięki czemu możemy zobaczyć posąg od środka.

Atrakcje Kamakury

Miasto utraciło wiele cennych zabytków w trakcie trzęsienia ziemi w 1923 roku. Przez wiele lat starano się naprawić straty i odrestaurować zniszczone miejsca. Najważniejsze atrakcje Kamakury – oprócz Buddy Amidy – to Engaku-ji, Hōkizan Chōju Zenji, An'yō-in, Ankokuron-ji, Zuisen-ji, Zeniarai Benzaiten Ugafuku Shrine, plaża Yuigahama, słynna ulica Wakamiya Ōji, Tsurugaoka Hachimangū, Kakekomi-dera czy Ōfuna Kannon Temple.

To tylko niektóre ze świątyń znajdujących się w mieście Kamakura. W świątyniach i na ich dziedzińcach stoi wiele pomników oraz rzeźb. Jedną z najstarszych świątyń jest Sugimoto-dera, która powstała w 734 roku. Znajdują się w niej pomniki wojowników Niō, które symbolizują narodziny i śmierć.

Warto również odwiedzić buddyjską świątynię Ōfuna z mierzącym 25 metrów betonowym posągiem Kannon. Budowę tego miejsca rozpoczęto w 1929 roku, a ukończono ponad 30 lat później.

Ważnym miejscem na mapie Kamakury jest świątynia Tsurugaoka Hachimangū, w której odbywają się liczne festiwale. Zbudowano ją zgodnie z zasadami Feng Shui, a w okolicy świątyni znajdują się kapliczki, stawy oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Skarbu Narodowego.

Plaża w japońskiej Kamakurze

Plaża w Kamakurze była m.in. polem bitwy w 1180 roku, miejscem uprawiania sztuk walki i łucznictwa konnego oraz miejscem oczyszczania ciała i duszy. Krwawe walki na plaży Yuigahama sprawiły, że w dalszym ciągu badacze odnajdują tam ludzkie kości. Na plaży spotyka się surferów i turystów chcących odpocząć od zgiełku miasta. Oceny tego miejsca są bardzo zróżnicowane, niektórzy uwielbiają przechadzać się wzdłuż plaży, natomiast inni uważają Yuigahama za zaniedbaną.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Eiji Ogura/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości