Podróże

Największe atrakcje dla dzieci w Cieszynie

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Zamek w Cieszynie

Cieszyn to miasto w południowej Polsce, leżące tuż przy granicy z Czechami. Jest chętnie odwiedzane przez turystów i oferuje wiele atrakcji, również dla najmłodszych. Co robić z dzieckiem w tym mieście? Cieszyn – atrakcje dla dzieci. 

Atrakcje dla dzieci w Cieszynie 

Zwiedzanie Cieszyna z dziećmi warto rozpocząć od odwiedzenia urokliwego starego rynku. W lecie przy sukiennicach można kupić smaczne lody i inne słodkości. Cieszyński stary rynek prezentuje się jednak pięknie o każdej porze roku. W tym miejscu regularnie są organizowane różnego rodzaju imprezy kulturalne i spotkania, dlatego przed wycieczką warto sprawdzić, czy akurat nie będzie się odbywało jakieś ciekawe wydarzenie. 

Punktem obowiązkowym każdej wycieczki do Cieszyna jest zamek, z którego wieży widokowej rozciąga się piękny widok na okolicę. Odwiedzający mogą się również przespacerować po parku i podziwiać dobrze zachowaną budowlę. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci, ale i dla ich rodziców, z pewnością będzie nocne zwiedzanie, które jest regularnie organizowane przez zamek. Przed wizytą na zamku warto więc zajrzeć na oficjalną stronę internetową, aby poznać aktualny program wydarzeń. 

Będąc w Cieszynie z dziećmi, nie można pominąć wizyty w niezwykłym Muzeum Drukarstwa, które posiada jedną z największych kolekcji związanej z drukiem w Polsce. Odwiedzający mogą podziwiać zabytkowe, wciąż działające maszyny, matryce, starodawne czcionki, prasy dociskowe czy klisze drzeworytnicze. Wizyta w tym muzeum to swoista podróż w przeszłość, która spodoba się zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. 

W Cieszynie działa też Klub Jeździecki, który warto odwiedzić. Ośrodek ten regularnie organizuje różnego rodzaju imprezy, na przykład Święto Konia czy Mistrzostwa Śląska Cieszyńskiego. Najmłodsi miłośnicy zwierząt z pewnością ucieszą się, obserwując konie, a odważniejsze dzieci mogą również wziąć udział w kursie jeździeckim. 

Odwiedzając miasto w upalne lato, można zaznać orzeźwienia na dobrze utrzymanym i wyposażonym kąpielisku miejskim. Jest ono otwarte od czerwca do września i oferuje gościom wiele atrakcji. Osoby, które potrafią dobrze pływać, mogą skorzystać tu z basenu olimpijskiego, a dzieci z rodzicami z mniejszego basenu ze zjeżdżalnią. Dla najmłodszych odwiedzających przygotowano z kolei brodzik. Na terenie kąpieliska miejskiego można też skorzystać z boiska do siatkówki plażowej, zagrać w badmintona, a gdy cała rodzina zgłodnieje po aktywnościach fizycznych, można zjeść smaczny posiłek w tutejszym bufecie. 

Rodziny, które lubią spędzać czas aktywnie, mogą też wypożyczyć rowery i wybrać się na wycieczkę wzdłuż Olzy. Po drodze mija się piękne widoki, co pozwala się zrelaksować i nabrać energii. Podczas przerwy można również zorganizować rodzinny piknik – uroczych miejsc idealnych do tego jest na trasie pod dostatkiem. 

Będąc w Cieszynie na wiosnę, trzeba wybrać się na spacer szlakiem kwitnących magnolii. Trasa nie jest długa ani wymagająca, liczy zaledwie około 1 kilometra. Widok tych pięknych, kwitnących kwiatów z pewnością oczaruje zarówno dzieci, jak i dorosłych. 

Jeśli z kolei rodzinna wycieczka do Cieszyna odbywa się w zimie, warto wybrać się na świetnie utrzymane lodowisko mieszczące się w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków. Nie trzeba brać ze sobą swojego sprzętu, bo na miejscu działa wypożyczalnia łyżew.

Atrakcje dla dzieci w okolicy Cieszyna  

Odwiedzając miasto, warto również wybrać się w najbliższe okolice Cieszyna. Wystarczy zaledwie 10 minut jazdy samochodem, żeby odwiedzić Park Archeologiczny z Kocobędza (Chotebuz), w którym można poczuć się jak w średniowieczu – znajduje się tu rekonstrukcja prawdziwej słowiańskiej osady z VIII–XI wieku. W wyglądających jak prawdziwe chatach można zobaczyć wystrój domu z wczesnego średniowiecza, jak i poznać tradycyjne stroje. W sezonie turystycznym, od maja do października, park organizuje również wiele imprez tematycznych oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych. Dzieci z pewnością zachwycą pokazy rycerskie i inne inscenizacje. Odwiedzający mogą również spróbować swoich sił w lepieniu glinianych garnków czy strzelaniu z łuku. 

W niedalekiej odległości od miasta znajduje się również warte odwiedzenia Pszczele Miasteczko, zlokalizowane w miejscowości Dzięgielów. W miasteczku można podziwiać ule w kształcie drewnianych domów beskidzkich, wiatraka, młyna, a nawet kościoła. Założycielem tego niezwykłego miejsca jest miłośnik pszczelarstwa, Jan Gajdosz. Chętnie rozmawia on ze zwiedzającymi i dzieli się z nimi swoją ogromną wiedzą na temat pszczół.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Ogród gotowy na jesień

Ogród gotowy na jesień
Ogród gotowy na jesień Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Henryk Sadura/Getty Images

Pozostałe wiadomości