Podróże

Bonn – miasto Beethovena, kultury i pereł epoki baroku

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Ventura Carmona/Getty ImagesBonn

Bonn to jedno z najważniejszych niemieckich miast, które po II Wojnie Światowej, aż do 1990 r. pełniło funkcję stolicy RFN. Pomimo utraty statusu, dziś nadal pełni istotną rolę nie tylko w aspekcie kulturalnym, ale również gospodarczym. Czym zachwyca Bonn? Zabytki stanowią prawdziwe arcydzieła sztuki baroku i rokoko. Warto odwiedzić także muzeum dotyczące powojennej historii RFN.

To miasto narodzin Beethovena, dlatego wiele atrakcji Bonn jest związanych z twórczością i życiem tego artysty. Fani muzyki klasycznej mogą przyjechać na coroczny festiwal upamiętniający kompozytora. Czas wolny warto spędzić w parkach i ogrodach lub zdecydować się na rejs statkiem. Rowerzyści mogą skorzystać z ponad 300 kilometrów ścieżek, zlokalizowanych w atrakcyjnych przyrodniczo miejscach.

Zabytki Bonn – szlakiem architektury baroku

Miasto z ponad dwutysiącletnią historią jest położone w landzie Nadrenia Północna-Westfalia, w odległości 30 km od Kolonii. Najprawdopodobniej zostało założone przez rzymskich legionistów, którzy w starożytności zajmowali te obszary. Po dawnych funkcjach stołecznych w mieście pozostały budynki, mające niegdyś charakter rządowy. Przykłady sztuki baroku i rokoko można podziwiać przede wszystkim w okolicach Starego Rynku. Zwiedzanie Bonn i jego zabytków zaczynamy od XVIII-wiecznego ratusza, ufundowanego przez Clemensa Augusta. Budynek ucierpiał w wyniku bombardowania w okresie II wojny światowej, jednak tuż po jej zakończeniu rozpoczęto odbudowę. Na uwagę zasługują pozłacane schody, będące sceną wielu ważnych wydarzeń historycznych, pokoje reprezentacyjne i cenne gobeliny. Jednym z najbardziej rozpoznawanych obiektów jest Zamek Poppelsdorfer, który został zbudowany w 1740 r. i niegdyś był siedzibą ówczesnego elektora, Clemensa Augusta. Warto z bliska zobaczyć zachwycające alejki i barokową architekturę tego miejsca. Dziś w pałacu mieszczą się instytucje naukowe. Uniwersytet w Bonn posiada tam kilka swoich wydziałów. Sam budynek uniwersytecki także zasługuje na uwagę – został założony na początku XIX wieku i dziś jest jednym z największych ośrodków naukowych w Niemczech.

Atrakcje turystyczne oferowane przez Bonn to także liczne obiekty sakralne, pochodzące nawet z czasów średniowiecza. Jednym z najważniejszych jest Katedra Świętych Kasjusza, Florencjusza i Marcina. Powstała w XI wieku i należy do przykładów sztuki romańskiej. W jej wnętrzu możemy podziwiać dzieła pochodzące z czasów średniowiecza i nowszych. Ciekawym obiektem jest także Kreuzberg Kirche – barokowy kościół zasłynął między innymi dzięki schodom zaprojektowanym przez Balthasara Neumanna.

Niemcy posiadają bardzo bogatą historię, czego wyrazem są takie miejsca, jak cmentarz Burg Friedhof w Bad Godesberg, który powstał w 1804 r. Warto odwiedzić także Stary Cmentarz na obrzeżach miasta. Pochowano na nim m.in. Roberta Schumanna. Groby mają ogromną wartość artystyczną, zaś stare drzewa otaczające cmentarze tworzą wyjątkowy klimat tych miejsc.

Atrakcje Bonn – co jeszcze warto zobaczyć?

Miasto Beethovena dba o zachowanie i utrwalenie dorobku muzycznego kompozytora. W miejscu jego dawnego domu rodzinnego znajduje się dziś muzeum (Beethoven Haus), w którym możemy zobaczyć stare listy, manuskrypty i pierwsze dzieła artysty. Dodatkowo udostępniona jest galeria zdjęć. W mieście natrafimy również na pomnik Beethovena. Co roku, we wrześniu i październiku, odbywają się tutaj koncerty muzyki klasycznej.

Rzeka w Bonn – Ren – stanowi ważny punkt turystyczny. Są regularnie organizowane rejsy, jednak podczas wyjątkowych okazji istnieje możliwość skorzystania z tematycznych przejazdów. Fanom pieszych wędrówek poleca się skorzystanie z licznych szlaków turystycznych, które prowadzą przez Park Przyrody Rheinland i urokliwą dolinę Ahr. Dobre skomunikowanie poszczególnych punktów sprawia, że możemy rozpocząć naszą wędrówkę z dowolnego miejsca trasy. Ciekawe miejsca Bonn znajdują się również na obszarze parku rozrywki Rheinaue, który stanowi wizytówkę miasta. Jego powierzchnia wynosi blisko 160 hektarów i leży po obu stronach rzeki. Po wojnie znajdowała się tu reprezentacyjna dzielnica rządowa. Na terenie parku regularnie odbywają się imprezy i koncerty. W parku są dostępne ścieżki rowerowe i piesze o łącznej długości 45 kilometrów. Warto przespacerować się promenadą nad Renem i zwiedzić przynajmniej jeden z tematycznych ogrodów.

Swoją wartość kulturalną Bonn potwierdza istnieniem dwóch cennych muzeów – Muzeum Sztuki oraz Galerią Sztuki i Wystaw RFN. Są to jedne z najważniejszych obiektów tego typu w Niemczech. W pierwszym z nich możemy podziwiać m.in. dzieła niemieckich ekspresjonistów, artystów współczesnych oraz zbiory grafik z całego świata. Z kolei drugi obiekt stanowi połączenie sztuki, kultury i nauki – jego celem jest propagowanie otwartej koncepcji kultury w ujęciu globalnym.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kot podróżnik

Kot podróżnik
Kot podróżnik
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Ventura Carmona/Getty Images

Pozostałe wiadomości