Podróże

Bejrut – zabytki i atrakcje, które trzeba zobaczyć w Paryżu Bliskiego Wschodu

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Bejrut

Bejrut to stolica Libanu, która leży nad Morzem Śródziemnym. Wojny toczące się w państwie sprawiły, że musiał on wielokrotnie wstawać z kolan i odbudowywać się. Dziś Bejrut może się pochwalić wieloma nowymi i odnowionymi zabytkami oraz muzeami.

Będąc w Bejrucie, koniecznie trzeba przejść się nadmorskim bulwarem Corniche i zobaczyć Gołębie Skały. W stolicy Libanu nie brakuje meczetów i kościołów różnych odłamów chrześcijaństwa.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Bejrutu?

Bejrut leży na półwyspie, ma dostęp do Morza Śródziemnego. Od 1943 roku to stolica Libanu, który podobnie jak Izrael jest jednym z najdroższych krajów na Bliskim Wschodzie. Z tego powodu, planując wyjazd w te rejony, należy liczyć się z wysokimi cenami za nocleg czy posiłki w restauracjach. Mimo to Bejrut jest miastem wartym odwiedzenia. Jest to bowiem miejsce tętniące życiem. Mnóstwo w nim kawiarni, restauracji, barów i klubów nocnych. Przez niektórych, z uwagi na luksus, Bejrut nazywany jest "Perłą Wschodu". Wyróżnia go również elegancja, przez co porównywany jest do Paryża. Poza tym, obierając za cel wyprawy stolicę Libanu, szczególnie wiosną i latem, należy być przygotowanym na wysokie temperatury, przekraczające 35 stopni C. Kolejną cechą charakterystyczną tego miasta jest różnorodność kulturowa i religijna.

Ogromny wpływ na to, jak dziś wygląda Bejrut, ma jego burzliwa przeszłość. Historia pozostawiła w mieście ślady walk. Ogromne piętno odcisnęła trwająca w latach 1975-1990 wojna domowa i późniejszy konflikt izraelsko-libański. W każdym z tych starć niszczonych było wiele budynków. Obecnie dawna kosmopolityczna stolica Bliskiego Wschodu, po latach niestabilności politycznej, stopniowo budzi się do życia.

Zobacz wideo: Trudna sytuacja Libańczyków

Trudna sytuacja Libańczyków
Trudna sytuacja Libańczyków Źródło: Dzień Dobry TVN

Corniche – nadmorska promenada w Bejrucie

Corniche to nadmorski bulwar ciągnący się kilka kilometrów brzegiem morza. Obsadzony jest wysokimi palmami. Jest to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w Bejrucie, robi się tu szczególnie gwarnie wieczorami. Sprzyjają temu znajdujące się niedaleko restauracje, stragany z napojami i przekąskami. Corniche jest postrzegany jako symbol nowoczesnego Bejrutu. Choć tego rodzaju promenad nie brakuje w innych nadmorskich miastach, odwiedzając Bejrut nie sposób pominąć Corniche. Powodem tego są m.in. wystające z morza, mające ok. 40 metrów wysokości, Gołębie Skały, będące symbolem stolicy Libanu. W trakcie miesięcy letnich do Skał Gołębich można dostać się łódką i przepłynąć pod skalnym łukiem.

Muzea w Bejrucie

Ważnym punktem na turystycznej mapie Bejrutu jest Muzeum Narodowe, w którym zgromadzono znaleziska pochodzące z wykopalisk prowadzonych na terenie Libanu. Pokazuje ono historię regionu od czasów prehistorycznych. Podziwiać w nim można skamieniałe ryby, eksponaty z epoki kamienia, ceramikę fenicką, zbiór mozaik pochodzących z okresu rzymskiego czy biżuterię z Byblos.

Miejscem, które trzeba odwiedzić, będąc w Bejrucie, jest też Muzeum Archeologiczne na Uniwersytecie Amerykańskim. Znajdują się w nim takie przedmioty, jak posążki z terakoty, pierwsze monety arabskie, starożytna biżuteria z Syrii czy też szkło fenickie. Ogromnym plusem tego muzeum jest jego lokalizacja. Znajduje się ono na terenie kampusu Uniwersytetu Amerykańskiego w Bejrucie, którego budynki stanowią mieszankę wiktoriańskich detali i weneckich salonów. Poza muzeum na terenie uniwersytetu jest też rezerwat ptaków i ogród botaniczny. Z kolei osoby zainteresowane sztuką współczesną powinny skierować się do Centrum Wystawowego, które specjalizuje się w upowszechnianiu i promocji sztuki nowoczesnej.

Budowle religijne w Bejrucie

W Bejrucie żyją przedstawiciele kilkunastu konfesji chrześcijańskich. Dla części z nich miejscem modlitwy jest dwuwieżowa Maronicka Katedra św. Jerzego (patron Libanu). Wybudowano ją w XIX wieku. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków stolicy Libanu. Pod względem architektury katedra nawiązuje do stylu neoklasycystycznego. Jak wiele budowli w Bejrucie została odrestaurowana po ostatniej wojnie. Planując wizytę w centrum Bejrutu, nie należy wykluczyć z planu zwiedzania katedry prawosławnej św. Jerzego, będącej najstarszą bejrucką świątynią. Zbudowana została w XVIII wieku. W 1995 roku okazało się, że pod katedrą znajdują się pochodzące z pierwszych wieków chrześcijaństwa zabytki i krypty będące miejscami pochówku. Dziś są one udostępnione turystom w formie muzeum. W pobliżu katedry prawosławnej św. Jerzego znajduje się Plac Nejmeh, który zaprojektowano na początku XX wieku. W jego centralnej części znajduje się wieża zegarowa z 1930 roku. Ważnym przystankiem dla każdego zwiedzającego Bejrut powinna być synagoga Magen Abraham, która została wybudowana w 1925 roku. Mimo że poważnie ucierpiała w trakcie ostatnich działań wojennych, nadal jest jednym z najważniejszych miejsc kulturowych libańskich Żydów. Nie można zapomnieć też o Meczecie Mohammada Al Amina, który powstał w latach 2002–2007. Jego znakiem rozpoznawczym są potężne niebieskie kopuły widoczne z wielu miejsc w całym mieście. Godnym zainteresowania zabytkiem z czasów Imperium Osmańskiego jest Meczet Omara przy ulicy Weygand (tzw. Wielki Seraj).

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Photo by Bernardo Ricci Armani/Getty Images

Pozostałe wiadomości