Podróże

Aarhus – jutlandzki klimat w nowoczesnym wydaniu

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Aarhus to jedno z najstarszych skandynawskich miast. Dawna osada wikingów dziś funkcjonuje jako prężnie rozwijający się, nowoczesny ośrodek z bogatym zapleczem kulturalnym, naukowym i gastronomicznym. Miasto tętni życiem dzięki ogromnej liczbie młodych ludzi. Uniwersytet Aarhus przyciąga studentów z wielu krajów. Dodatkowo jego budynek jest jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu na świecie i wyróżnia się swoją architekturą.

Dania jest bardzo interesującą destynacją turystyczną, co potwierdza popularność takich miast jak Aarhus. Ciekawe miejsca, które oferuje ta miejscowość, to nie tylko liczne muzea, lokalne knajpy czy średniowieczne zabytki. Dzięki dostępowi do morza turyści mogą spędzić dzień na jednej z plaż. Jutlandia słynie z malowniczych krajobrazów i wspaniałej przyrody. Zielone oazy znajdują się nie tylko w samym mieście, ale również w jego okolicach.

Aarhus – zwiedzanie miasta

Aarhus znajduje się w zielonej dolinie, która otoczona jest lasami oraz plażami. Ten typowo jutlandzki klimat sprawia, że można w pełni poczuć ducha skandynawskiego hygge. Dla części turystów Dania to przede wszystkim fiordy i Kopenhaga. Aarhus tymczasem stanowi drugie największe miasto w kraju. Jego historia rozpoczyna się wraz z przybyciem wikingów w te okolice. Nazwa wzięła się od określenia aros, które oznacza "ujście rzeki", jednak w późniejszym czasie została zmodyfikowana. Największy rozwój ośrodka zaczął się w XIX wieku. Miała na niego wpływ rozbudowa portu oraz otwarcie odcinka kolei łączącego Aarhus z miejscowością Randers. Dziś miasto zamieszkuje ponad 300 tys. osób, w tym blisko 60 tys. studentów. Co warto zwiedzić?

Zobacz wideo: Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?

Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Jednym z najstarszych zabytków jest katedra św. Klemensa, której budowa rozpoczęła się w 1201 roku, początkowo w stylu romańskim. Aż do reformacji obiekt stanowił miejsce, wokół którego toczyło się ówczesne życie mieszkańców Aarhus. Na przełomie XV i XVI wieku katedra została rozbudowana w stylu gotyckim. W środku można podziwiać wspaniały ołtarz, freski i fontannę. Ważnym zabytkiem jest także klasztor z kościołem Matki Boskiej. Klasztor powstał z inicjatywy dominikanów w pierwszej połowie XIII wieku, z kolei w przypadku kościoła jego powstanie datuje się na początek XI wieku. Najstarszym obiektem jest tutaj krypta z 1060 roku odkryta dzięki badaniom archeologicznym.

Niezwykle ciekawym miejscem jest Den Gamle By, czyli popularny skansen na terenie miasta. Obszar dzieli się na kilka części, a w każdej z nich można się przekonać, jak wyglądało życie w Aarhus w różnych epokach. Do wyboru są lata 70. XX wieku, okres przed 1900 rokiem i okres międzywojenny. Na wspomnianym terenie można spotkać ludzi ubranych i zachowujących się, jakby żyli w dawnych czasach. Ten żywy skansen oferuje również specjalne, tematyczne wystawy, koncerty i pomniejsze muzea.

Zakupy

Uwaga na zakupy z odroczoną płatnością
Uwaga na zakupy z odroczoną płatnościąDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Dużą popularnością cieszy się także ARoS, czyli Aarhus Art Museum. Atrakcje, które oferuje, związane są ze sztuką współczesną. Można tu zobaczyć różnego typu instalacje artystyczne, a na szczycie budynku – tęczową panoramę. Wędrując uliczkami Latinerkvarteret, jednej z najstarszych i najbardziej klimatycznych dzielnic miasta, można dojść do skupiska bardzo starych domów, w pobliżu których zlokalizowane są przytulne kawiarenki. To miejsce, które tętni życiem o każdej porze, jest doskonałe do zrobienia zakupów.

Warto odwiedzić także pałac Marselisborg stanowiący letnią rezydencję rodziny królewskiej. W okresach jej nieobecności tereny pałacu są udostępniane do zwiedzania. Dużą popularnością cieszy się tamtejszy ogród różany. Gdy rodzina królewska znajduje się w pałacu, warto odwiedzić go w samo południe, aby zobaczyć zmianę warty.

Aarhus – atrakcje turystyczne dla każdego

Zwiedzanie Aarhus nie może obyć się bez wizyty na jednej z jego plaż. Znajdują się one w otoczeniu lasów, a spokojna woda umożliwia odpoczynek wraz z dziećmi. Jedną z najpopularniejszych plaż jest Den Permanente. Rowerem z centrum można dotrzeć do niej już w 10 minut. Miejsce jest często odwiedzane przez studentów, którzy korzystają z tamtejszych grilli i miejsc na ogniska. Popularne są także Ballehage i Bellevue. Urzekają sporej wielkości pomostami i piaszczystym dnem. Fani aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z licznych tras rowerowych i pieszych. Zróżnicowanie terenu i malownicze krajobrazy sprawiają, że wyprawa z pewnością będzie należeć do przyjemnych. W mieście znajduje się wiele wypożyczalni rowerów, z których można korzystać przez cały rok. Szukając odpoczynku po intensywnym zwiedzaniu, warto zrelaksować się w jednym z miejscowych parków. Najpopularniejszym miejscem tego typu w Aarhus jest park Pamięci zlokalizowany w pobliżu wspomnianego już pałacu Marselisborg. Pomimo tego, że jest odwiedzany przez rzesze turystów, znajduje się w nim wiele intymnych zakątków, które umożliwiają spokojny odpoczynek. Można tu także zobaczyć ścianę pamięci poświęconą duńskim żołnierzom, którzy zginęli w trakcie I wojny światowej.

Wart zobaczenia jest również ogród botaniczny, gdzie znajdują się duńskie rośliny z różnych stron kraju, a także te pochodzące z górskich regionów całego świata i z tropików. Ta zielona oaza w centrum miasta udostępnia sporą liczbę miejsc siedzących oraz stołów w każdej części obiektu, więc bez problemu można odpocząć pomiędzy zwiedzaniem.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości