Dziecko

Czy młody tata może mieć kryzys?

Dziecko

Aktualizacja:

Kiedy w życiu pary pojawia się dziecko, zmienia się kompletnie wszystko. W większości przypadków to kobieta dostosowuje się bardziej do nowej sytuacji, jednak mężczyzna również przeżywa wiele zmian. Jakie to zmiany? Z jakimi wyzwaniami musi radzić sobie mężczyzna w nowej roli taty? Czy świeżo upieczony tata może mieć kryzys? O zmianach w życiu świeżo upieczonego ojca rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z psychoterapeutą i ojcem 2- oraz 30-latka - Robertem Rutkowskim.

 • Obawy przyszłych ojców
 • Narodziny dziecka. Co zmienia się w życiu mężczyzny?
 • Kryzys po narodzeniu dziecka w związku. Jak z nim walczyć?

Zobacz też: Kryzys w związku po narodzinach dziecka?

Obawy przyszłych ojców

Tuż przed narodzinami dziecka, przyszli tatusiowie stresują się najbardziej. Boją się nowej sytuacji - w waszym związku ma w końcu pojawić się nowy - trzeci członek rodziny, który totalnie zmieni wasze życie!

 1. 1Jedną z obaw są pieniądze, a raczej ich ewentualny brak - co zrobię, jeśli zabraknie nam pieniędzy?
 2. 2Inna obawa to wolny czas - czy przestanę spotykać się z kumplami? Czy każdy wieczór będę spędzać z dzieckiem?
 3. 3 Co z seksem? Czy mogę uprawiać bezpiecznie seks z moją partnerką, która jest w ciąży? Jak będzie wyglądać seks po narodzinach dziecka?
 4. 4 Czy pokocham dziecko? Często dzieje się tak, że młody tata nie od początku darzy wielkim uczuciem swojego potomka. Ta więź pojawia się z upływem czasu.

Zobacz też: Czy mój partner ma depresję?

Narodziny dziecka. Co zmienia się w życiu mężczyzny?

Pojawienie się dziecka na świecie kompletnie zmienia nasze życie. To czas kiedy trzeba przeorganizować praktycznie wszystko - czas wolny, życie domowe, a bardzo często również życie zawodowe. Jak z nowym wyzwaniem radzą sobie świeżo upieczeni tatusiowie? W jaki sposób pojawienie się dziecka na świecie zmienia mężczyznę?

Więcej tutaj: Jak podnosić dziecko? Sprawdź czy robisz to dobrze!

 1. 1W życiu świeżo upieczonego ojca zmienia się wszystko. Jeśli do tej pory mężczyzna był szalony rajdowcem za kółkiem, nagle staje się na drodze bardziej rozważny i skoncentrowany - zwłaszcza kiedy wiezie z tyłu na foteliku swojego potomka. Teraz, jadąc samochodem i zachowując się nierozważnie, ryzykuje nie tylko swoim życiem, ale również życiem swojego dziecka.
 2. 2 Młody tata staje się bardziej odpowiedzialny - nie tylko podczas jazdy samochodem! Dzieje się tak, ponieważ młody tata ma świadomość, że jego zachowanie prędzej czy później będzie naśladowane przez dziecko. A przecież nikt nie chce dawać złego przykładu, prawda?
 3. 3 Świeżo upieczony tata staje się bardziej cierpliwy. Cierpliwość przy dziecku to podstawa!
 4. 4 Na twarzy młodego taty pojawia się coraz częściej... uśmiech! To nie przypadek, bo zajmując się maluchem, częściej się do niego uśmiechasz i kiedy on się do ciebie uśmiecha, ty odpowiadasz tym samym.
 5. 5 Nagle okazuje się, że młody tata ma więcej czasu. Dzieje się tak, ponieważ w momencie gdy pojawia się dziecko, musi bardziej się zdyscyplinować.
 6. 6 Młody tata zacznie rozmawiać o swoim dziecku z kumplami. Kiedyś wydawało się, że temat dziecka łączy tylko kobiety, ale to nieprawda. Kiedy młodzi tatusiowie spotkają się na piwie, nagle okaże się, że większość czasu spędzili na rozmowie o dziecku.

Sprawdź koniecznie: Jak uspokoić płaczącego noworodka?

Kryzys w związku po narodzeniu dziecka. Jak z nim walczyć?

Narodziny dziecka zmieniają niemal całe życie. Zmieniają również związek. Kiedyś twój partner był dla ciebie wszystkim, teraz na pierwszy plan wysuwa się dziecko. Młody ojciec nie jest już przyjacielem i kochankiem, a staje się opiekunem. Mężczyzna może czuć się czasem zazdrosny o swoje dziecko, zwłaszcza kiedy jest to syn. Jego partnerka nie skupia się już tak bardzo na swoim mężczyźnie, ponieważ teraz w centrum jest dziecko.

W tym momencie zadaniem matki jest wprowadzenie ojca w nowe zadania, a nie odsuwanie go na dalszy plan. Tym bardziej, że czasy bardzo się zmieniły - mamy coraz większe równouprawnienie - dlatego karmienie dziecka butelką, przewijanie malucha czy usypianie go to czynności, które coraz częściej wykonują również mężczyźni - i nie ma w tym nic dziwnego, to normalne!

W tym wyjątkowym okresie ważne zadanie ma również partner, który musi wspierać swoją kobietę. Bardzo ważna jest w tym czasie rozmowa, zawsze szczera - zwłaszcza kiedy widzicie, że w waszej relacji pojawiają się pierwsze problemy. Świeżo upieczony ojciec musi pamiętać, że kobieta powinna nie tylko skupiać się na dziecku, ale również na sobie. Dlatego też partner powinien dać jej "oderwać" się od malucha i pozwolić odpocząć, spędzić czas na tym co sprawia jej przyjemność.

Więcej:

Pozostałe wiadomości