Dziecko

Nigdy tego nie rób w upały. Sanepid przestrzega rodziców

Dziecko

Aktualizacja:
Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie
Dzieci

W czasie upałów w grupie szczególnie zagrożonych osób znajdują się najmłodsi. Przykrywanie wózka ściereczką, pozostawienie dziecka w samochodzie może doprowadzić do tragedii. Dlatego warszawski sanepid przygotował specjalną listę dla rodziców, na której znalazły się m.in. niepożądane w gorące dni zachowania. Jak uchronić pociechę? Których błędów nie należy popełniać?

Temperatura powyżej 28 st. C daje każdemu w kość. Jednak w tym czasie powinniśmy szczególnie uważać na seniorów oraz najmłodsze dzieci, które mogą o wiele szybciej niż dorośli odwonić się lub przegrzać.

Zobacz wideo: Jak przetrwać upały?

Jak przetrwać upały?

Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to! Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Upał zagrożeniem dla dziecka. Czego nie należy robić?

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie przygotowała listę porad, które należy wprowadzić w życie, by uniknąć niebezpieczeństwa. Oto one:

  1. 1Nigdy nie zostawiaj dziecka w zamkniętym samochodzie.
  2. 2Nigdy nie przykrywaj wózka pieluszką, ponieważ zwiększasz w ten sposób ryzyko przegrzania dziecka.
  3. 3Nie wystawiaj dziecka bezpośrednio na słońce. 
  4. 4Staraj się nie wychodzić między godz. 11:00 a 16:00.

Jak chronić dziecko w czasie upałów?

Warszawski sanepid radzi, by:

  1. 1zadbać o odpowiednie nawodnienie: "Jeśli Twój maluszek jest karmiony wyłącznie piersią, nie musisz go dopajać. Przystawiaj go do piersi częściej, na każde żądanie. Jeśli zachowuje się normalnie, moczy pieluszki jak zwykle, nie ma powodu do niepokoju. Dziecku karmionemu sztucznie zaleca się dodatkowe podawanie wody przegotowanej lub mineralnej, przeznaczonej dla najmłodszych. Dla starszych dzieci, których dieta jest już rozszerzana również najbardziej zalecanym napojem jest woda";
  2. 2ubrać dziecko w lekkie, luźne i przewiewne ubranie z naturalnych materiałów (np. bawełna, len): "Przy ekstremalnych upałach wystarczy sama pieluszka, a jeśli dziecko śpi, przykryj je bawełnianym prześcieradłem lub flanelową pieluszką";
  3. 3pamiętać o częstej zmianie pieluchy, ponieważ w czasie upałów bakterie mnożą się w bardzo szybkim tempie;
  4. 4posmarować dziecko kremem z wysokim filtrem przed wyjściem na dwór;
  5. 5zadbać w domu o obniżenie temperatury: "Użyj klimatyzatora lub wiatraczka (uważaj, żeby strumienia powietrza nie kierować na maluszka), rozwieś w domu mokre ręczniki, zasłoń okna i nie otwieraj ich w najcieplejszej porze dnia".

Zobacz wideo: Czym nawadniać się latem?

Czym nawadniać się latem?
Czym nawadniać się latem? Co warto pić w upalne dni, żeby ugasić pragnienie? Dietetyk kliniczna opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN. Zobacz wideo. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie

Źródło zdjęcia głównego: Carol Yepes/Getty Images

Pozostałe wiadomości