Polki coraz później decydują się na macierzyństwo. Jak wypadamy na tle Europy?

Ciążowa sukienka na wesele
Fot. Sam Edwards / Getty Images
Liczba urodzeń stale maleje. W ciągu 10 lat zanotowaliśmy jej spadek o ponad 40 tysięcy. Wszystko dlatego, że kobiety coraz później decydują się na dziecko. Pod tym względem doganiamy inne europejskie kraje.

Późne macierzyństwie w Polsce

Zarówno kobiety w Polsce, jak i na całym świecie, coraz później decydują się na macierzyństwo. Z najnowszych statystyk Eurostatu z aktualizacją danych na 2019 rok wynika, że nasza przeciętna rodaczka decyduje się na dziecko w wieku 27 lat i 7 miesięcy. Dla porównania - w 1990 roku swoje pierwsze pociechy rodziły kobiety aż o 6 lat młodsze (22,7 lat).

Przez to kolejne dzieci pojawiają się coraz rzadziej. Późniejszy wiek pierwszego porodu skraca bowiem czas na prokreację - im później kobiety decydują się na macierzyństwo, tym mają mniej czasu na decyzję o kolejnym noworodku . W rezultacie coraz częstszym modelem staje się 2+1.

Według statystyk dziś najwięcej dzieci rodzą kobiety pomiędzy 30. a 34. rokiem życia . Przed niespełna trzydziestoma laty na macierzyństwo decydowały się jednak głównie Polki w wieku 20-24 lat. Dlaczego tak się dzieje? Otóż najczęściej ma na to wpływ sytuacja materialna. Matki chcą mieć pewność, że będą w stanie zapewnić swoim pociechom godne życie. Decydują się na rodzicielstwo dopiero wtedy, kiedy mają nie tylko stabilną, ale także dobrze płatną pracę .

Matki w Polsce na tle Europy

Z roku na rok zmierzamy w stronę średniej w strefie Unii Europejskiej, która wynosi 29 lat i 11 miesięcy . W Niemczech, Czechach, Francji i Szwecji przeciętny wiek, w którym kobieta rodzi swoje pierwsze dziecko, jest wyższy niż w Polsce. Niższy notuje tylko trzynaście europejskich państw, a najniższy jest w tych najbiedniejszych krajach, czyli w Azerbejdżanie, Armenii i na Ukrainie. Najpóźniej na dziecko decydują się kobiety we Włoszech (31,3 lat), Hiszpanii (31,1 lat), Luksemburgu (31,1 lat) i Szwajcarii (31 lat).

Z tego powodu we wszystkich krajach społeczeństwo coraz bardziej się starzeje. Osoby 65+ jeszcze dziesięć lat temu stanowiły 5,1 proc. Polaków, a w ubiegłym roku było to już 7,3 proc. W Unii Europejskiej natomiast wzrost nastąpił z 7,2 do 8,8 proc. Będzie to miało konsekwencje w systemach emerytalnych. Wiek emerytalny będzie się bowiem wydłużać, a kwota pobieranej emerytury będzie maleć .

Jak i w czym nosić dziecko? Radzi fizjoterapeuta. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości