Główny Urząd Statystyczny poinformował, że są już wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkać 2021. Jak podaje, był to niezwykle ciężki rok dla realizacji tego przedsięwzięcia, jednak z powodzeniem wdrożono rozwiązania organizacyjne i techniczne, które umożliwiły przeprowadzenie bezpiecznego spisu. Jakie są wstępne informacje?
Publikacja ostatecznych danych przewidziana została na wrzesień 2023 roku. GUS przedstawił jednak wstępne informacje, jakie udało się pozyskać ze spisu ludności.
Narodowy Powszechny Spis Ludności - pierwsze wyniki
Według najnowszego spisu powszechnego w Polsce mieszka 38 179,8 tysięcy osób. W porównaniu do poprzedniego spisu, który miał miejsce w 2011 liczba ludności spadła o około 1 proc., czyli ponad 332 tysiące. Dane podawane są na dzień 31 marca 2021 roku, która była datą referencyjną spisu. Rośnie liczba osób w wieku poprodukcyjnym, w 2011 roku wynosiła ona 16,9 proc., a w 2021 wynosi 21,8 proc. Jednak spada liczba osób w tzw. wieku produkcyjnym, czyli między 18 a 59/64 lata - w 2011 grupa stanowiła 64,4 proc., a obecnie - 60 proc. Ponadto większość populacyjną stanowią kobiety.
COVID-19
COVID-19
Jak powiedział premier podczas konferencji: "Spis powszechny to jedno z najważniejszych narzędzi, instrumentów prowadzenia polityki, ponieważ pomaga w sposób maksymalnie obiektywny wyłonić wiele wniosków, od których potem zależy polityka gospodarcza, polityka inwestycyjna, społeczna czy w wielu innych obszarach".
GUS przedstawia wstępne dane - dane mieszkaniowe
Według danych statystycznych z najnowszego spisu powszechnego liczba mieszkań wzrosła o 12,6 proc. w stosunku do roku 2011. W 2021 roku mieszkań było 15,2 miliona. Z kolei powierzchnia, która pozostawała do dyspozycji wynosiła 1121,3 mln metrów kwadratowych - to 18,5 proc. wzrost w porównaniu do ostatnich danych. Także liczba budynków wzrosła o 13,3 proc.
27 stycznia miał miejsce III Kongres Demograficzny, na którym ogłoszono pierwsze, wstępne wyniki spisu powszechnego. Wziął w nich udział między innymi prezydent Andrzej Duda, który już na początku podkreślił: "Cieszę się bardzo, że po 10 latach udało się przeprowadzić kolejny narodowy spis powszechny ludności i mieszkań. Spis ma niezwykle doniosłe znaczenie państwowe, przynosi niezwykle ważne dane statystyczne".
Więcej przeczytasz na tvn24.pl
Zobacz także:
- WOŚP 2022 Warszawa - program i koncerty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- Zbliża się wielki finał WOŚP. Jurek Owsiak zaprojektował kartę, która zmienia kolor
- Nowe przypadki "ukrytego Omikrona". Jaką cechę ma ten wirus?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Alex Robinson Photography/Getty Images