Alerty i cyberbezpieczeństwo
Oszustwa z wykorzystaniem AI w walentynki
Podczas walentynek spodziewana jest wzmożona aktywność cyberprzestępców. Ci mogą tworzyć fałszywe profile z użyciem AI w mediach społecznościowych, ale i w aplikacjach randkowych. Jak podaje Business Insider, aż 67% użytkowników nie umie rozróżnić listu miłosnego stworzonego przez AI od tego napisanego przez człowieka. Obecnie coraz więcej osób poszukujących miłości przez Internet narażona jest na tzw. catfishing z wykorzystaniem wizerunków generowanych przez AI.
Uwaga na catfishing w walentynki
Najpopularniejszym cyberzagrożeniem w walentynki, ale nie tylko, związanym z z randkowaniem jest tzw. catfishing. Cyberprzestępcy tworzą fałszywe profile w aplikacjach randkowych i mediach społecznościowych. Wszystko po to, aby oszukiwać i manipulować. Najczęściej celem jest wyłudzenie pieniędzy poprzez stosowanie np. szantaży emocjonalnych.
- Walentynki mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców do realizacji różnego rodzaju ataków i oszustw. Wykorzystując emocje związane z dniem zakochanych, cyberprzestępcy mogą stosować popularne metody manipulacji, aby skłonić ofiary do ujawnienia poufnych informacji lub wykonania niebezpiecznych czynności - mówi dla Business Insidera Jolanta Malak, dyrektorka Fortinet w Polsce.
Profile oszustów są dobrze rozbudowane - mają nawet po kilka zdjęć i składny opis. To sprawia, że bardzo ciężko jest je odróżnić od profili rzeczywistych osób.
AI i ChatGPT na aplikacjach randkowych
Według danych podawanych przez businessinsider.com 31% dorosłych użytkowników korzysta lub planuje z narzędzi typu ChatGPT do poprawiania profili w aplikacjach randkowych. Sprawia to, że tworzone przez faktyczne osoby portale mogą jeszcze łatwiej mieszać się z tymi tworzonymi przez sztuczną inteligencję. Całość ułatwia zadanie cyberprzestępcom w dotarciu do swoich ofiar.
Jak nie dać się oszukać?
Nigdy do tej pory nie było takiej sytuacji, aby odróżnienie prawdziwej wiadomości od tej napisanej przez sztuczną inteligencję było tak trudne. W efekcie łatwiej wdać się w romans z zupełnie nieistniejąca osobą. Jak przytacza Business Insider, "aż 55 proc. respondentów powiedziało, że ktoś, z kim rozmawiali online, poprosił ich o pieniądze". Taka sytuacja zawsze powinna nas zaalarmować i wzbudzić niepokój.
Zatem jak nie dać się oszukać? Czy da się uniknąć takiej sytuacji? Na pewno nie powinniśmy przesyłać pieniędzy niedawno poznanym osobom, ani tym przez nas zweryfikowanym, np. przez spotkanie. Ważne jest także zachowanie szczególnej ostrożności i unikanie pośpiechu. To wtedy, gdy się śpieszymy i nie mamy czasu na poprawne zanalizowanie wiadomości, cyberprzestępcy mają możliwość wykorzystania nas - potencjalnej ofiary.
Dobrym wyznacznikiem jest również zasada "zbyt piękne, żeby było prawdziwe". Wiele kont stworzonych przy użyciu AI jest idealna, zwłaszcza, jeśli chodzi o wizerunki. Warto przyglądać się samym zdjęciom - wprawne oko ma niewielką, ale jednak, szansę na wyłapanie oznak generowanego obrazu. Zwłaszcza, jeśli jest on zlepkiem, a nie był wygenerowany na podstawie istniejącej osoby.
Co zrobić, jeśli spotkamy oszusta?
Jeśli ktoś próbuje wyłudzić od nas pieniądze i podejrzewamy, że są to cyberprzestępcy, można zgłosić tę sytuację do CERT. Jest to możliwe poprzez wiadomości SMS pod numerem 8080 z użyciem opcji "przekaż". Można to także zrobić przez stronę internetową incydent.cert.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nowa metoda oszustwa "na lekarza". Na co uważać, by nie stracić pieniędzy?
- Uwaga na ankiety na Facebooku. Tak oszuści próbują wyłudzać nasze dane i pieniądze
- Miłość w czasach Tindera. Jak bezpiecznie randkować i znaleźć tego jedynego?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Business Insider/CERT
Źródło zdjęcia głównego: fotostorm/Getty Images