Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie... od kuchni

Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się tam, gdzie wejście mają jedynie nieliczni. Zobaczcie jak wygląda Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie od kuchni. Co dzieje się za kulisami i jakie ciekawostki można znaleźć na zapleczu teatru.

Największa scena teatralna świata

Teatr Wielki jest imponujący. Sama przestrzeń sceny z jej zapleczem mogłaby pomieścić cały gmach mediolańskiej La Scali.

Zobacz też: Co nam daje balet? Kiedy można zacząć swoją przygodę z tańcem klasycznym? >>>

Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie: Wejście do tego teatru uwzniośla każdego człowieka! Cieszymy się największą sceną teatralna świata!

Teatr od kulis

W ogromnym budynku mieści się wiele pracowni, które tworzą przedmioty i dekoracje na potrzeby przedstawień teatralnych. Znajdziemy tam m.in.: farbiarnię, stolarnię, modelarnię, pralnię, pracownię tapicerską i ślusarską. W budynku swoją pracownie ma nawet szewc, który przygotowuje obuwie dla występujących na scenie.

Zobacz też: Polka w Centrum Pompidou w Paryżu. Co jeszcze warto zobaczyć w stolicy Francji?

Andrzej Góra, kierownik sekcji mechanicznej działu sceny: Windą można transportować na scenę samochody, konie, ... kiedyś przewoziliśmy nawet dorosłego wielbłąda.

Historia Teatru Narodowego w Warszawie

Teatr Wielki został wzniesiony w latach 1825-1833 według projektu Antonia Corazziego. Był potem kilkakrotnie przebudowywany. Podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku został zbombardowany i niemal całkowicie zniszczony. W latach 1945-1965 zespół teatru działał na innych scenach, a gmach Teatru został odbudowany z gruzów i rozbudowany. Uroczyste otwarcie ogromnego i nowoczesnego Teatru Wielkiego odbyło się 19 listopada 1965 roku.

Zobacz też: Kamil Maćkowiak: "Przeszedłem depresję". Jak dziś czuje się aktor? >>>

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!