Newsy

Szefowie odwołują pracownikom urlopy zgłaszane na początku roku. Co na to kodeks pracy?

Newsy

pracownicy na kuchni w restauracji

Wraz z luzowaniem obostrzeń odmrażane są kolejne sektory gospodarki. Na skutek pandemii COVID-19 wiele przedsiębiorstw odnotowało duże straty finansowe. Pracodawcy szukają więc najróżniejszych rozwiązań, aby je odrobić. Dochodzi do sporów z pracownikami w kwestii zmian decyzji urlopowych. Co na to prawo pracy?

Odwoływanie przez pracodawców zaplanowanych urlopów

Według publikowanych w internecie doniesień od pracowników różnych branż, szefowie odwołują letnie urlopy lub ogłaszają, że będą one możliwe dopiero jesienią. Przyczyną jest długotrwały zastój spowodowany pandemicznymi restrykcjami i konieczne do odrobienia straty finansowe. Wielu zatrudnionych zadeklarowało terminy urlopowe na początku 2021 r. i teraz - z dnia na dzień - dowiaduje się, że muszą przekładać i odwoływać swoje plany. Właściciele i kierownicy firm twierdzą z kolei, że obecność pracowników jest niezbędna, aby móc przyspieszyć „powrót do normalności”, co jest istotne tak dla właścicieli przedsiębiorstw, jak i zatrudnionych

w nich osób.

Poza relacjami oburzonych pracowników w sieci nie brakuje pytań od osób z kadr, które szukają porad w tej sprawie. Chcą wiedzieć, jak mogą anulować zaplanowane urlopy pracowników. Tłumaczą to gwałtownymi zmianami na rynku, które wymagają od nich takich działań.

Pracownicy planowali urlopy nie wiedząc, jak zmieni się sytuacja

Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy z Konfederacji Lewiatan, staje w obronie pracodawców

i przypomina, że przez wiele miesięcy pracodawcy nie wiedzieli, na czym stoją. Decyzje rządu w kwestiach odmrażania gospodarki były nagłe i uniemożliwiały właściwe przygotowanie się do pełnego wznowienia działań.

- Jeszcze na początku roku nie było wiadomo, jaki będzie miała przebieg epidemia i jaka będzie dostępność szczepionek. Duża niepewność uniemożliwiała planowanie oparte o fakty czy dane – tłumaczy ekspertka w rozmowie dla money.pl.

Dodaje też, że pierwsze miesiące roku są okresem planowania urlopów. Pracownicy wpisywali je w grafiki, nie wiedząc, czy rzeczywiście będą mogli wyjechać i na jakich warunkach będą mogli spędzić urlop. Na decyzje urlopowe często wpływ miał także fakt posiadania dzieci.

Anulowanie urlopu a kodeks pracy

Jeżeli pracodawca cofnie urlop pracownika podczas jego trwania, ma wówczas obowiązek pokryć wszelkie koszty poniesione przez zatrudnionego na rzecz tego urlopu.

Kodeks pracy nie zawiera jednak regulacji prawnych dotyczących sytuacji odwoływania urlopów pracowniczych jeszcze przed ich rozpoczęciem. Nie ma więc możliwości wnoszenie roszczenie o zwrot poniesionych kosztów w ramach prawa pracy. Jest to możliwe wyłącznie na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Nie daje to jednak gwarancji uznania przez sąd pozwu za zasadny.

Zobacz też:

Zmiany w obostrzeniach. Zwiększone limity osób na weselach i w transporcie zbiorowym. Co jeszcze się zmieni?

Zaległy urlop. Do kiedy możemy go wykorzystać?

Długi weekend czerwcowy w Polsce – wyjątkowe miejsca, do których warto pojechać

Zobacz video: Szczepienie albo zwolnienie z pracy? Wyjaśnia radca prawny

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: money.pl

Źródło zdjęcia głównego: Westend61

Pozostałe wiadomości