Pogoda

Rzadkie zjawisko atmosferyczne nad pustynią Atakama. Czym są "czerwone duszki"?

Pogoda

Autor:
as/tvn24,
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
tvn24.pl
Niebo w trakcie burzy.

Burzom towarzyszą nie tylko rozświetlające niebo błyskawice i głośne grzmoty, ale także inne zjawiska pogodowe. Najlepszym tego dowodem jest fotografia udostępniona przez Europejskie Obserwatorium Południowe. Na obrazie pochodzącym z chilijskiego obserwatorium uchwycono wyładowania elektryczne w postaci "czerwonych duszków". Ich widok może zachwycić każdego, nie tylko zdeklarowanych miłośników meteorologii.

Niezwykłe zjawisko nad pustynią Atakama - czym są "czerwone duszki"?

Zdjęcie "czerwonych duszków" zostało wykonane w Obserwatorium La Silla w Chile, położonym na pustyni Atakama. To jeden z nielicznych dowodów na występowanie rzadkiego zjawiska atmosferycznego. Wyraziste czerwone smugi, które przecinają niebo w czasie burzy, są niezwykle trudne do uchwycenia. Jak podaje tvn24.pl, po raz pierwszy sfotografowano je dopiero w 1989 roku.

"Czerwone duszki" pojawiają się powyżej chmur burzowych i są o wiele słabsze i chłodniejsze od błyskawic. Trudno przejść obok nich obojętnie, dlatego Europejskie Obserwatorium Południowe podjęło decyzję o udostępnieniu niezwykłej fotografii szerszej grupie odbiorców.

"Czerwone duszki" na tle poświaty ziemskiej atmosfery

Na zdjęciu udostępnionym przez Europejskie Obserwatorium Południowe można dostrzec jeszcze jedno, nad wyraz ciekawe zjawisko. Mowa o poświacie niebieskiej, która powstaje na skutek wybijania elektronów z atmosferycznego azotu i tlenu przez światło słoneczne. W nocy elektrony łączą się z innymi atomami i cząsteczkami, powodując subtelne świecenie ziemskiej atmosfery.

Poświata niebieska to często występujące zjawisko, ale można zaobserwować je wyłącznie na bardzo ciemnym niebie. Ze względu na dużą wysokość i oddalenie od źródeł światła, pustynia Atakama jest idealnym miejscem do uchwycenia takiego widoku.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:as/tvn24, Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Boris Jordan Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości