Roaming w Unii - w życie wchodzą nowe przepisy. Co się zmienia?

Osoba rozmawiająca przez telefon
Roaming w Unii - w życie wchodzą nowe przepisy. Co się zmienia?
Źródło: PixelsEffect/Getty Images

Na terenie całej Unii Europejskiej weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie roamingu. Dzięki temu do końca 2023 roku możliwe będzie rozmawianie za granicą, tak samo, jak we własnym kraju. Co się zmienia?

Nowe przepisy odnośnie roamingu w Unii Europejskiej

Dzięki nowelizacji wprowadzonej na terenie całej Unii Europejskiej zarówno przedsiębiorstwa, jak i obywatele, odczują pozytywne efekty. Korzystanie z roamingu na terenie UE ma być wygodniejsze, dzięki jakości usług łączności ruchomej na tym samym poziomie. Nowe przepisy poprawiły także dostęp do komunikacji alarmowej. Dodatkowo, informacje na temat usług podlegającym dodatkowym opłatom mają być podawane w jasny sposób.

Lato

Lato

Kiedy planować urlop
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Front blond - trend lata 2022
Front blond - trend lata 2022
Zadbaj o swoje stopy na lato
Zadbaj o swoje stopy na lato
Makijaż na lato
Makijaż na lato

Wszystkie połaczenia, wiadomości tekstowe, a nawet korzystanie z internetu ma się odbywać bez konieczności dodatkowych opłat.

- Jest to konkretna, namacalna korzyść z europejskiego jednolitego rynku. Przedłużenie obowiązywania dotychczasowych przepisów pozwoli utrzymać konkurencyjność cen między operatorami i umożliwi konsumentom korzystanie z bezpłatnych usług roamingu przez kolejne 10 lat - mówiła wiceszefowa Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

Opłaty za roaming

Od teraz konsumenci mają prawo do korzystania z takiej samej jakości internetu mobilnego w kraju i za granicą. Oznacza to, że wszyscy użytkownicy mają możliwość korzystania z sieci 4G oraz bardziej zaawansowanych technologii, jak 5G, o ile są one dostępne w danym kraju. Mimo to, połączenia z infoliniami, jak obsługa klienta, towarzystwo ubezpieczeniowe i inne, wciąż mogą być droższe. Jednak jeżeli tak jest, operatorzy mają obowiązek poinformować klientów o kosztach korzystania z tych usług. Informacje te mają znajdować się nie tylko w automatycznych wiadomościach SMS podczas przekraczania granicy, ale również w umowach o świadczenie usług.

Nowelizacja ustaliła także jednolity numer alarmowy, którym jest 112. Połączenie z nim umożliwi kontakt ze służbami ratunkowymi niezależnie od tego, gdzie przebywamy.

Więcej o opłatach dotyczących roamingu przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości