Mieszanie szczepionek przeciw COVID-19 dostępne w Polsce. Minister zdrowia tłumaczy decyzję

TVN24
TVN24
Podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że możliwe będzie mieszanie szczepionek, czyli przyjęcie drugiej dawki preparatu innej firmy. - Chcieliśmy zająć się grupą osób, które odnotowały niepożądany odczyn poszczepienny po pierwszej dawce szczepionki przeciw COVID-19 - tłumaczył.

Mieszanie szczepionek przeciw koronawirusowi

Do tej pory, gdy otrzymaliśmy pierwszą dawkę, np. Astra Zeneca, druga musiała być podana tej samej firmy. Teraz ulegnie to zmianie. Ministerstwo Zdrowia na podstawie rekomendacji Zespołu do spraw Szczepień Ochronnych oraz Rady Medycznej dopuściło mieszanie szczepionek przeciw COVID-19.

- Chcieliśmy zająć się grupą osób, które odnotowały niepożądany odczyn poszczepienny po pierwszej dawce szczepionki. Chcemy dopuścić schemat szczepienia dający możliwość mieszania preparatów. Jest to warunkowane zgłoszeniem NOP-u. Jeśli ktoś zastosował jeden z preparatów, po którym wystąpił NOP, to może zastosować, chociażby preparat mRNA, który - według obiegowej wiedzy - oznacza mniejsze ryzyko tego odczynu - tłumaczył podczas piątkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

I dodał, że w ocenie rady medycznej efektywność tego rozwiązania "w obliczu pojawiających się nowych mutacji daje możliwość utrzymania wysokiej odporności, nie tylko w kontekście zakażeń, bo to nie jest najważniejsze, tylko w kontekście ochrony przed ciężkim zakażeniem".

Kiedy można zmienić rodzaj szczepionki przeciw COVID-19?

Na rządowej stornie opublikowano treść zapowiadanego komunikatu . Dowiadujemy się z niego, że mieszanie szczepionek jest możliwe w przypadku:

  • konieczności podania innego rodzaju szczepionki jako drugiej dawki w schemacie szczepienia, w celu jego zakończenia, w sytuacji, gdy korzyści z zakończenia schematu szczepienia, mimo wystąpienia niepożądanego działania po podaniu produktu leczniczego przeważają nad ryzykiem u pacjentów, w szczególności u osób z grup obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu Covid-19,
  • podania szczepionki niezgodnie ze wskazaniami określonymi w ulotce i Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL) dla danej grupy wiekowej, i wiążącej się z tym konieczności podania drugiej dawki szczepienia preparatem właściwym, rekomendowanym dla danej grupy wiekowej,
  • podania innej szczepionki w ramach drugiej dawki szczepienia w wyniku błędnego działania personelu medycznego.

Zobacz także:

Zobacz wideo: MZ dopuści "mieszanie" szczepionek w razie silnego odczynu po pierwszej dawce

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: www.gov.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości