14 lipca pierwsze losowanie w loterii dla zaszczepionych. Co można wygrać?

loteria szczepionkowa
Karl Tapales/Getty Images
Pierwsze tygodniowe losowanie nagród dla osób zarejestrowanych w Loterii Narodowego Programu Szczepień odbędzie się w środę, 14 lipca 2021 r. W tym miesiącu czekają nas jeszcze dwa, po cztery w sierpniu i wrześniu oraz jedno w październiku. Loteria dla zaszczepionych przeciwko COVID-19 wystartowała 1 lipca. Rząd organizuje ją przy wsparciu Totalizatora Sportowego, który przeznaczył na nagrody ponad 14 mln. Zobacz, co można wygrać.

Loteria dla zaszczepionych - kiedy losowania

Loteria dla osób zaszczepionych ma być zachętą do szczepienia się. Gra, którą rząd przygotował wspólnie z Totalizatorem Sportowym, ruszyła 1 lipca i potrwa do 30 września. Każdy uczestnik będzie miał aż cztery szanse na wygraną: w losowaniu nagrody codziennej, tygodniowej, miesięcznej oraz głównej. Zdobywcy tej ostatniej zostaną ogłoszeni 6 października podczas finałowego losowania.

Pierwsze tygodniowe losowanie zaplanowano w środę 14 lipca i dotyczyć będzie osób zarejestrowanych od 1 do 11 lipca. Kolejne losowania odbędą się 21 i 28 lipca. Po cztery losowania zaplanowano w sierpniu i wrześniu, jedno w październiku. W sumie odbędzie się 12 losowań tygodniowych.

Loteria jest realizowana przez Totalizator Sportowy przy wsparciu spółek Skarbu Państwa. Łączna pula nagród ma przekroczyć 14 mln złotych.

Loteria dla zaszczepionych - co można wygrać

- W całym okresie trwania loterii będzie możliwość otrzymania 200 zł (pieniądze będą przyznawane co 500. osobie, która będzie uczestniczyć w loterii) oraz 500 zł - trzyma je co 2-tys. osoba uczestnicząca w loterii. Przewidziana pula tych nagród to 14 mln 300 zł - powiedział podczas konferencji Olgierd Cieślik, prezes Totalizatora Sportowego. Prezes przekazał, że w ramach loterii co tydzień będzie losowane też 60 hulajnóg elektrycznych. W sumie będzie ich 720 sztuk.

Jeśli chodzi o nagrody miesięczne - będą dwa samochody Toyota Corolla oraz dwa razy po 100 tys. złotych. W przypadku nagród natychmiastowych osoba, która wygra, otrzyma powiadomienie SMS-em lub telefonicznie od Totalizatora Sportowego.

Jak podkreślił Cieślik, loteria będzie mieć ściśle profrekwencyjny charakter. - Nagrody pieniężne czy rzeczowe mają zachęcić szczególnie niezdecydowanych do szczepienia - wyjaśnił.

Loteria Narodowego Programu Szczepień obejmie swoim zasięgiem całą Polskę. Uczestniczyć będą mogły w niej osoby pełnoletnie, które przejdą kompletną procedurę szczepienia - będą zaszczepione dwoma dawkami albo jedną, w zależności od producenta.

Warto dodać, że wygrana - zarówno pieniężna, jak i rzeczowa - w loterii będzie zwolniona z podatku. Wszelkie koszty weźmie na siebie Totalizator Sportowy. - Jeśli nie pojawi się zwolnienie z podatku dochodowego do momentu odbioru nagrody, uczestnik otrzyma dodatkową nagrodę, która pozwoli na opłacenie podatku, co powoduje, że przedstawione na dzisiejszej konferencji wartości nagród są pewnego rodzaju wartościami netto, a więc takimi, który każdy uczestnik otrzyma - wyjaśnił prezes Totalizatora Sportowego.

Ministerstwo Finansów przekazało we wtorek 13 lipca, że rozporządzenie uzupełni rozwiązanie ustawowe zwalniające od podatku jednorazowe wygrane w loteriach promocyjnych o wartości niższej niż 2 tys. 280 zł.

- Dzięki temu wszystkie nagrody otrzymane w +Loterii Narodowego Programu Szczepień+ będą zwolnione od podatku dochodowego, czyli zarówno wygrane natychmiastowe (200 zł, 500 zł), jak i nagrody w postaci hulajnóg, samochodów czy gotówki (50 tys. zł, 100 tys. zł, a nawet 1 mln zł) - tłumaczy resort.

MF zaznacza, że rozporządzenie uzupełni rozwiązanie ustawowe zwalniające od podatku jednorazowe wygrane w loteriach promocyjnych o wartości niższej niż 2 tys. 280 zł.

Loteria Narodowego Programu Szczepień - jak się zapisać?

W loterii mogą wziąć udział tylko dorośli. Osoby, które chcą powalczyć o nagrody muszą zarejestrować się na swoim IKP przez stronę www.pacjent.gov.pl lub zadzwonić na infolinię 989 i wyrazić zgodę na udział. Trzeba to zrobić do 30 września.

Loteria szczepionkowa w Stanach Zjednoczonych

Pomysł z loterią szczepionkową miał zostać zaczerpnięty ze Stanów Zjednoczonych. Tam program pilotażowy zwany "Vax & Scratch", pozwala osobom zaszczepionym otrzymać los wartości 20 dolarów na loterię Mega Multiplier Lottery. Główną nagrodą jest 5 mln dolarów.

- Wiemy, że szczepienia są istotnym elementem układanki, którego potrzebujemy, aby raz na zawsze zmiażdżyć COVID. (…) Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby szczepionka była tak szybka i łatwa, jak to tylko możliwe, ale ponieważ liczba szczepień w całym stanie spada, będziemy musieli wykazać się kreatywnością, aby zaszczepić jeszcze więcej osób. Ten nowy program pilotażowy przyniesie nowojorczykom większą zachętę do zaszczepienia się, oferując darmową zdrapkę, w której można wygrać do 5 milionów dolarów – wyjaśnił gubernator.

Zwrócił uwagę na to, że im więcej nowojorczyków uda się zaszczepić, tym lepsza będzie sytuacja i tym szybciej będzie można wrócić do nowej normalności. - Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze się nie zaszczepili, aby udali się do najbliższej placówki i wzięli zastrzyk – apelował Cuomo.

Pięć milionów to główna nagroda na loterii "Vax & Scratch". Jest jeszcze szereg innych, z których najniższe wynoszą 20 dolarów. - Szansa na wygranie czegoś w tym programie jest jedna na dziewięć – powiedział Cuomo, dodając, że kiedy ktoś dostaje szczepionkę "wszyscy wygrywają”.

Pilotażowy program rozpoczął się 23 maja i potrwał do piątku, 28 maja. Objął początkowo 10 punktów szczepień w mieście Nowy Jork, na Long Island, a także innych częściach stanu.

Zobacz wideo: Zmiany dotyczące szczepień. Czy warto przyspieszać termin drugiej dawki? Odpowiada ekspert

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło: PAP/wprost.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości