Minister zdrowia: "O takich wakacjach, jak do tej pory możemy zapomnieć". Co z obozami i koloniami?

Łukasz Szumowski minister zdrowia
x-news
Koronawirus w Polsce pokrzyżuje plany na wakacje? Minister zdrowia udzielił radiowego wywiadu, w którym informował, że nie ma żadnych danych naukowych, które by wskazywały, że epidemia wygaśnie z powodu wyższych temperatur. Co z koloniami i obozami?

Wakacje z koronawirusem?

We wtorek minister Szumowski udzielił wywiadu w RMF24. Sceptycznie odniósł się do rokowań na temat końca pandemii koronawirusa.

O takich wakacjach, jakie mieliśmy do tej pory, możemy zapomnieć

Powiedział również, że nie ma żadnych danych naukowych, które by wskazywały, że "epidemia wygaśnie z powodu lata". Według ministra zdrowia zmagania z epidemią potrwają rok.

Na świecie, gdzie mamy temperatury znacznie wyższe, dużo słońca, wirus jest obecny, epidemia jest obecna. W związku z tym nie podejrzewam, żeby nagle czerwiec, lipiec miały zlikwidować epidemię. Będziemy się z nią borykać przez rok

- mówił Łukasz Szumowski.

Obozy i kolonie letnie a koronawirus

Minister zdrowia wypowiedział się także na temat obozów i kolonii letnich. Przez trwającą pandemię koronawirusa plany wakacyjnych wyjazdów dzieci mogą być zagrożone.

Możemy zakładać, że ich nie będzie. Chyba, że będziemy już mieli immunizację pewnych grup, na to też się przygotowujemy - żeby sprawdzać, kto jest odporny, kto jest nieodporny, kto już miał kontakt z wirusem, kto go nie miał, ale to już dalszy etap działania

- zaznaczył minister.

Szkoła w czasie pandemii

Szumowski podkreślił, że rząd rozważa różne scenariusze stopniowego otwierania szkół. Powiedział, że trwają analizy scenariuszy, według których miałyby być otwierane szkoły.

Czy na przykład regionalnie, gdzie jest najmniej zachorowań, czy też wiekowo, np. klasy I do V, czy też w taki sposób, żeby to były trudno powiedzieć szkoły, ale opieka nad dziećmi dla osób, które nie mają co ze swoimi pociechami zrobić. Trudno rok trzymać dzieci w domach, to jest też nie do zrobienia

- stwierdził minister.

Zobacz też:

Wielkanoc w domowej izolacji. „Normalność w nienormalnym czasie musimy pielęgnować”

Nowa terapia dla pacjentów z COVID-19. "Udało się zahamować postęp choroby i uniknąć podłączenia do respiratora"

Minister zdrowia: "Jeżeli ceny maseczek wykroczą poza rozsądny zakres, będziemy je regulować"

Najświeższe informacje na temat koronawirusa czytaj na tvn24.pl.

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości