Koniec programu "Laptop dla ucznia"
W czasie konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek 8 lutego 2024, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował o zawieszeniu programu "Laptop dla ucznia".
- Dzisiaj zawieszamy program "Laptop dla ucznia", żeby w przyszłości dać szansę na nowy, świetny program "Cyfrowy uczeń", gdzie nikt nie zostanie pokrzywdzony, gdzie uczniowie czwartych klas będą wiedzieli, że mają narzędzie do pracy, do nauki, do wyrównywania szans, gdzie laptopy nie będą czasami wykorzystywane do tego, żeby były zastawiane w lombardach, gdzie każdy będzie miał świadomość, że może swoje urządzenie zabrać do szkoły - zapowiedział.
Przetarg na zakup laptopów w ramach tego programu realizowano od października 2022 roku.
- Wszystko wskazuje na to, że podczas przetargu doszło do naruszenia przepisów karnych, mogło dojść do sytuacji korupcyjnych, a w związku z tym, w trybie niejawnym - bo takie informacje podczas audytu otrzymaliśmy - zostanie złożone doniesienie do prokuratury, które będzie dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa przy okazji tego przetargu - mówił podczas konferencji prasowej Krzysztof Gawkowski.
- Nie będziemy nic ukrywali, tylko wszystko będziemy w tej sprawie ujawniali. Koniec z kłamstwami, opowieścią o tym, że program był dobrze przygotowany, pieniądze zabezpieczone - dodał.
W trakcie konferencji, w której uczestniczyła też ministra edukacji Barbara Nowacka, Gawkowski mówił również o "dobrych informacjach".
- Pomimo tego, że były błędy, że program "Laptop dla ucznia" nie może być kontynuowany w takiej formule, to chcemy uzdrowienia tego programu. Chcemy nowych formatów, które będą dawały przestrzeń, że uczniowie będą zagospodarowani kompleksowo - tłumaczył.
Co rząd planuje zamiast programu "Laptop dla ucznia"?
Politycy zapowiedzieli, że rząd planuje wprowadzić inny program, który będzie stanowił "plus dla ucznia, rodzica i nauczyciela". Będzie to program "Cyfrowy uczeń".
- Tylko takie zestawienie spraw jest szansą na to, że będziemy mogli powiedzieć o tym, że wykorzystujemy pieniądze z Unii Europejskiej rzeczowo i celowo, a nie przeznaczamy je na wsparcie kampanii wyborczej - podkreślił minister.
Jak się okazuje rząd rozpoczął już pracę nad wdrożeniem projektu.
- Uzgodniony i w części już międzyresortowo omówiony był z panem ministrem finansów, panem (Andrzejem) Domańskim, który podobnie jak my, uważa, że takie programy powinniśmy kontynuować, ale robić to mądrze, zgodnie z prawem i bez perspektywy, która oznacza, że trzeba coś zgłaszać do prokuratury - podkreślił Krzysztof Gawkowski.
Zgodnie z zapowiedziami, program "Cyfrowy uczeń" ma zostać uruchomiony w 2025 roku. Oznacza to, że we wrześniu 2024 czwartoklasiści nie otrzymają laptopów. Gdy dziennikarze zapytali, czy w takim razie uczniowie dostaną komputery w klasie piątej, już w ramach nowego programu, otrzymali następującą odpowiedź:
- Nie nadużywałabym słowa laptopy. Chcemy z panem ministrem, żeby to był sprzęt, który będzie wynikał ze strategii, przemyślany, dostosowany do potrzeb uczniów. Żaden rocznik nie zostanie poszkodowany, to jest nasza jasna deklaracja - stwierdziła ministra edukacji Barbara Nowacka.
Wytłumaczyła również, że program "Cyfrowy uczeń" będzie "naprawiał sytuację związaną z programem 'Laptop dla ucznia' oraz będzie przebadany przez ekspertów".
- Do końca czerwca wraz z ekspertami z Instytutu Badań Edukacji i po konsultacjach, przygotujemy spójną strategię, która też pozwoli nam rozmawiać z Komisją Europejską o wsparciu dla tego programu - powiedziała.
Barbara Nowacka podkreśliła też, że wraz z resortem cyfryzacji będą realnie wyrównywać szanse cyfrowe młodzieży.
- Program, który polega wyłącznie na rozdaniu laptopów niestety nie wyrównuje szans - stwierdziła.
Więcej na ten temat przeczytasz na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Koniec prac domowych. Ministerstwo edukacji podało konkretny termin
- Nauka pierwszej pomocy w ramach zajęć z wychowawcą. Ratownik: "Boję się bylejakości"
- Rewolucja w szkołach. Ten europejski kraj ma już dość
Autor: Regina Łukasiewicz, mb/dap
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Hans Neleman/GettyImages