Kilkadziesiąt żubrów wypasało się przy drodze na Podlasiu. Gdzie można zobaczyć te zwierzęta?

Źródło: x-news 
Żubry wypasają się na Podlasiu. Nie trzeba jechać do Białowieży, by zobaczyć wyjątkowo liczne stado. Kilkadziesiąt osobników pojawiło się na łące tuż przy drodze w miejscowości Stara Kamionka w woj. podlaskim. Gdzie jeszcze można zobaczyć te zwierzęta?

Potężne stado żubrów liczące około 80 osobników postanowiło wyjść z lasu na popas przy drodze. Zwierzętom niespecjalnie przeszkadza towarzystwo ludzi ani przejeżdżające samochody. Leśnicy ostrzegają jednak, by zbytnio się do nich nie zbliżać.

One w ogóle nie powinny wychodzić z lasu. Niestety, to nasze stado z Puszczy Knycińskiej ma to do siebie, że od wielu, wielu lat, jak zaczyna się zima, wychodzi z lasu na pola, gdzie jest dużo łatwiej o jedzenie. Absolutnie nie polecam podchodzenia na odległość mniejszą niż jakieś 50-80 metrów. To jest dodatkowo bardzo szybkie zwierzę, tak że jak coś się nie spodoba takiemu byczkowi, to może nas dogonić

– przestrzega Arkadiusz Juszczyk z Nadleśnictwa Krynki.

Uwaga na żubry. Apel o bezpieczną jazdę

No cóż, noga z gazu i oczy dookoła głowy, bo tutaj nikt niestety za szkody w wyniku potrącenia żubra pieniążków nie odda, żaden ubezpieczyciel. Szkoda żubra i szkoda samochodu, a przede wszystkim życia ludzkiego, bo to jest tak ogromne zwierzę, że wypadek może się skończyć naprawdę tragicznie

Gdzie jeszcze na Podlasiu można spotkać żubry

Puszcza Augustowska to od blisko dwóch lat kolejny punkt na mapie Polski, gdzie występują żubry. Małe stado trafiło tam w lutym 2018 roku. Były to dwa samce i cztery młode samice. Potem dowieziono do nich 10-letnią krowę, która została przewodniczką stada. Żubrzycy założono obrożę telemetryczną, co pozwala na śledzenie wędrówek całej grupy.

Puszcza Augustowska okazała się dobrym miejscem do życia dla żubrów, które polubiły to miejsce – powiedział PAP Adam Kolator z Nadleśnictwa Augustów (Podlaskie). Według niego warunki, które mają tam zwierzęta, są dla nich wręcz idealne.

Żubry z Augustowa

Leśnicy z Augustowa przez kilka lat przygotowywali się na przyjęcie tych zwierząt. Nadleśnictwo przygotowało dla nich 9 ha pól żerowych, gdzie są dokarmiane.

Naturalna baza żerowa w puszczy jest bardzo bogata, więc zwierzęta dość rzadko zaglądają do paśników, gdzie wykładamy siano, owies i buraki

- poinformował Kolator.

Leśniczy jest bezpośrednim opiekunem stada. W rozmowie z PAP opowiada, że żubry rozpoznają go i podchodzą dość blisko, kiedy przywozi im jedzenie.

Dbamy o to, żeby czuły się dobrze w nowym miejscu, żeby nie wychodziły poza las i nie wchodziły rolnikom w szkodę

- zaznaczył Kolator.

W puszczy przyszły na świat już dwa młode. Balinka urodził się w 2018 roku, zaś Śmiały latem tego roku.

Drugiego byczka nazwałem Śmiały, bo widać, że niczego się nie boi, jest odważny podchodzi do mnie i patrzy mi w oczy. Balinka jest zdecydowanie zdystansowany

- przekazał leśniczy z Puszczy Augustowskiej.

Do stada dołączył też dorosły żubr Wiktor, dotąd dziko żyjący w puszczy. Według obserwacji Kolatora, latem najprawdopodobniej doszło między nim a młodszym samcem do walki. We wrześniu leśnicy znaleźli na polanie martwego młodego żubra. Na jego ciele stwierdzono rany, które powstały w wyniku starcia z innym osobnikiem. Zwierzę padło ostatecznie na skutek zakażenia ran.

Skąd pomysł na żubry w Augustowie

Utworzenie stada w Puszczy Augustowskiej to jeden z elementów programu "Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe". Jego koszt to 40 mln zł. Tworzenie niewielkich populacji żubrów ma ograniczać rozprzestrzenianie się chorób, ale także służy zwiększaniu zasięgu występowania w Polsce. Docelowo augustowskie stado ma rozmnożyć się do około 50 sztuk.

Pomysł na żubry w Puszczy Augustowskiej był bardzo dobry. Ten gatunek powinno się przywracać w wielu innych miejscach, gdzie są do tego warunki. Nasz region to dobry dla nich teren

- powiedział Kolator.

W ocenie ekspertów w Polsce żyje ponad 1,8 tys. żubrów. Są one w stadach wolnościowych i zagrodach pokazowych. W Polsce jest najwięcej żubrów na świecie.

>>> Zobacz też:

Odrzucony żubrzyk mieszka z przyjaciółką owieczką. Jakie dostanie imię?

Najbardziej zagrożone gatunki zwierząt w Polsce i na świecie

Bieszczady – zielony raj na mapie Polski i jego główne atrakcje turystyczne

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| X-news

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości