Newsy

Jak niepodległość świętuje się w Polsce, a jak za granicą?

Newsy

Z okazji obchodów 11 listopada na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędą się koncerty oraz cały szereg różnego rodzaju atrakcji, o których opowiedział Bartek Jędrzejak. W studiu gościli Patrick Ney, Ryan Socash oraz Joanna Dwernicka, którzy zaznajomili widzów Dzień Dobry TVN ze zwyczajami panującymi przy obchodach świąt narodowych w innych zakątkach świata.

Aktywne świętowanie

W tym roku Święto Niepodległości wzbogacone zostanie o organizowany na Krakowskim Przedmieściu Festiwal Niepodległa. W czasie wydarzenia na trzech różnych scenach wystąpią rozmaici artyści, jak na przykład: Bovska, Golec uOrkiestra, czy Grzegorz Hyży. Prócz tego, Warszawiacy będą mieli szansę poćwiczyć polskie tańce w przygotowanym do tego namiocie muzycznym, a także wybrać się z dziećmi na różnego typu warsztaty oraz przedstawienia teatralne.

Świętowanie zagranicą

Każdy kraj obchodzi święta narodowe na swój wyjątkowy sposób. W Stanach Zjednoczonych Święto Niepodległości przypada 4 lipca, czyli w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości USA od Wielkiej Brytanii. Tego dnia wszyscy Amerykanie manifestują swoje przywiązanie i szacunek do ojczyzny oraz tworzonej przez siebie wspólnoty. Wszystkiemu towarzyszy obecny wszędzie motyw amerykańskiej flagi, fajerwerki oraz grillowanie z rodziną i przyjaciółmi.

We Francji świętuje się dwie bardzo ważne daty: 14 lipca oraz 11 listopada. Pierwsza data została ustanowiona na pamiątkę wybuchu Rewolucji Francuskiej. Z tej okazji organizowana jest defilada na Polach Elizejskich, na której obecne są wszystkie głowy państwa oraz pokazy sztucznych ogni. Dużo większą powagą charakteryzuje się 11 listopada, czyli tak zwany Dzień Rozejmu. Zgodnie ze zwyczajem, prezydent Francji rozpala pod Łukiem Tryumfalnym symboliczny płomień na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Mimo że Wielka Brytania nie świętuje odzyskania niepodległości, to 11 listopada przypada tam Dzień Pamięci, który oddaje cześć poległym na froncie żołnierzom. Symbolem tego dnia są czerwone maki, a ich pamięć świętuje się dwuminutową ciszą oraz uroczystościami, w których uczestniczą najważniejsze osoby w państwie.

Zobacz też:

Pomagają seniorom w domu opieki, ale same też potrzebują pomocy. Te psiaki szukają kochającej rodziny!

Rodzice helikopterowi. Kiedy troska o dziecko zmienia się w nadopiekuńczość?

Od dziś Polacy mogą latać do USA bez wiz

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Gaba Kopyto

Pozostałe wiadomości