Robert Lewandowski został najlepszym Sportowcem Polski. Zabrał głos na temat zakończenia kariery

Robert Lewandowski został najlepszym Sportowcem Polski
Źródło: Dzień Dobry TVN
Sportowiec roku
Sportowiec roku
Emocje i kontrowersje wokół Złotej Piłki
Emocje i kontrowersje wokół Złotej Piłki
Kulisy wyjątkowej sesji Anny Lewandowskiej i Julii Wieniawy
Kulisy wyjątkowej sesji Anny Lewandowskiej i Julii Wieniawy
Anna Lewandowska inspiruje Polki do działania
Anna Lewandowska inspiruje Polki do działania
Ania Lewandowska wspiera akcję "Podaruj Misia"
Ania Lewandowska wspiera akcję "Podaruj Misia"
Robert Lewandowski zdobył pierwsze miejsce w plebiscycie na najlepszego Sportowca Polski. Piłkarz pojawił się na Gali Mistrzów Sportu 2022 w towarzystwie mamy, teściowej i siostry. W czasie przemowy, którą wygłosił po odebraniu statuetki odniósł się m.in. do pytań dotyczących końca kariery.

Robert Lewandowski najlepszym Sportowcem Polski

Piłkarz wyróżniony w tym plebiscycie został po raz trzeci, w tym drugi z rzędu (po raz pierwszy w 2015 roku.) Wraz z Bayernem Monachium w 2021 r. po raz kolejny zdobył mistrzostwo Niemiec i jednocześnie otrzymał tytuł królem strzelców Bundesligi z dorobkiem 41 goli, czym poprawił rekord słynnego Gerda Muellera. Zapewnił sobie Złoty But, czyli nagrodę dla najskuteczniejszego piłkarza lig europejskich. W plebiscycie Złota Piłka magazynu "France Football" został uznany drugim zawodnikiem globu minionego roku; przegrał jedynie z Argentyńczykiem Lionelem Messim.

- Gratuluję wszystkim nominowanym i zwycięzcom. W minionym roku nasi sportowcy osiągali wielkie sukcesy. Jestem waszym kibicem i trzymam za was bardzo mocno kciuki. Chciałem podziękować za emocje i za to, co robicie dla polskiego sportu. Zawsze wspieram was z wielką dumą. Cieszę się, że jestem częścią tej sportowej rodziny - powiedział kapitan piłkarskiej reprezentacji podczas Gali Mistrzów Sportu w Warszawie.

- Przede wszystkim chciałbym podziękować mojej żonie i dzieciom. One są dla mnie największym wsparciem. Dają mi siłę każdego dnia, żebym nie poddawał się, jak są ciężkie momenty, kiedy są sukcesy, żeby nie przestawał walczyć o swoje marzenia. Wielu kibiców i dziennikarzy pyta, ile jeszcze? Mam 33 lata. Nie powiem, że to mnie nie męczy, ale nie chcę kończyć, nie mam zamiaru kończyć - dodał. 

Piłkarz pojawił się na gali w towarzystwie mamy, teściowej i siostry. Wszyscy prezentowali się znakomicie. Żona piłkarza, Ania nie mogła mu towarzyszyć, ponieważ przebywa z córkami na Malediwach.

87. Gala Mistrzów Sportu - wyniki

Drugie miejsce zajęła trzykrotna mistrzyni olimpijska i kilkukrotna mistrzyni świata w rzucie młotem, Anita Włodarczyk, natomiast na trzecim uplasował się żużlowy wicemistrz świata Bartosz Zmarzlik. Tuż za podium znalazł się mistrz olimpijski w chodzie na 50 km Dawid Tomala, którego sukces był jedną z największych sensacji igrzysk w Tokio.

Medaliści ubiegłorocznych igrzysk zdominowali tradycyjną "10" plebiscytu. Zabrakło w niej miejsca dla m.in. tenisistów Igi Świątek i Huberta Hurkacza czy skoczka narciarskiego Kamila Stocha.

Kolegium redakcyjne "Przeglądu Sportowego" przyznało kilka innych wyróżnień. Trenerem Roku został Aleksander Matusiński, twórca sukcesów sztafety kobiecej 4x400 m, która w Tokio sięgnęła po olimpijskie srebro, a jej członkinie wraz z kolegami triumfowały w sztafecie mieszanej 4x400 m.

Statuetka tzw. superchampiona otrzymał utytułowany dyskobol, dwukrotny wicemistrz olimpijski (2008 i 2016) Piotr Małachowski, który w tym roku oficjalnie zakończył karierę sportową.

W kategorii Sport Bez Barier doceniono mistrzynię paraolimpijską Różę Kozakowską, lekkoatletkę specjalizującą się w konkurencjach rzutowych (rzut maczugą).

Imprezą roku zostały Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce przeprowadzone na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a miano Drużyny Roku przypadło siatkarzom Zaksy Kędzierzyn Koźle, którzy triumfowali w Lidze Mistrzów. Polska siatkówka na taki sukces czekała od 1978 r. - wówczas w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych zwyciężył Płomień Milowice.

Dziesięciu najlepszych sportowców Polski 2021 roku w plebiscycie:

 • Robert Lewandowski (piłka nożna)
  • Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
   • Bartosz Zmarzlik (żużel)
    • Dawid Tomala (lekkoatletyka)
     • Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
      • Maria Andrejczyk (lekkoatletyka)
       • Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik,
        • Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Karol Zalewski (lekkoatletyka)
         • Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (wioślarstwo)
          • Karolina Naja, Anna Puławska (kajakarstwo)
           • Tadeusz Michalik (zapasy)

            Zobacz także:

            Autor: Izabela Dorf

            Źródło: PAP

            Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości