Newsy

Co z 500+ podczas sprawowania opieki naprzemiennej? Pojawią się nowe ustalenia sądu

Newsy

Autor:
Sylwia
Wołoch
Źródło:
gazeta.pl
MoMo Productions/Getty ImagesMama i dziecko

Świadczenie 500+ przysługuje opiekunom każdego dziecka do 18. roku życia. Co jednak w sytuacji, gdy rodzice są w separacji lub rozwiedzeni i sprawują opiekę naprzemienną nad dzieckiem? Sąd niedługo zajmie stanowisko w tej sprawie.

Kto powinien otrzymać 500+?

Przyznawanie świadczenia 500+ jest oczywiste w sytuacji osób, które wychowują dziecko wspólnie z małżonkiem lub samotnie. Jeżeli rodzice żyją w separacji, ale potrafią dogadać się, kto otrzymuje pieniądze, prawo także nie stoi na przeszkodzie. Gdy jednak opiekunowie sprawują opiekę naprzemiennie, sytuacja staje się bardziej skomplikowana.

Sądy, które mają orzekać o przyznaniu świadczenia, zazwyczaj przekazują je w całości jednemu z rodziców. Zdarza się jednak, że 500+ zostaje rozdzielone po pół - np. w sytuacji, gdy zarówno matka, jak i ojciec opiekują się dzieckiem po 15 dni. Sądy w różny sposób podchodzą jednak do rozumienia opieki naprzemiennej.

Zobacz także: Sposoby na kreatywne zabawy z dziećmi w domu

Sposoby na kreatywne zabawy z dziećmi w domu
Sposoby na kreatywne zabawy z dziećmi w domu
Dzień Dobry TVN

W jakim wypadku 500+ może zostać rozdzielone?

W przeszłości pojawiały się sytuacje, w których sąd do uznania sprawowania opieki naprzemiennej potrzebował orzeczenia, a także takie, gdy nie było ono potrzebne - wystarczał dowód, że rodzice zajmują się dzieckiem po równo. I tak w 2018 roku zapadł wyrok uznający, iż świadczenie 500+ może zostać rozdzielone nawet bez sądowego nakazu o sprawowaniu opieki naprzemiennej, z kolei rok później - że nakaz jest konieczny.

Narodowy Sąd Administracyjny chce jednak uporządkować tę sytuację i zająć stanowisko w sprawie. Posiedzenie podczas którego sędziowie zdecydują, w jakich sytuacjach podział świadczenia 500+ może być rozdzielone, odbędzie się 8 października 2021 roku. Wtedy też poznamy decyzję sądu w sprawie.

Zobacz także:

Autor:Sylwia Wołoch

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: MoMo Productions/Getty Images

Pozostałe wiadomości