#DomDlaFutrzaka. Szukamy rodziny dla słodkich kociaków: Loli i Charliego

Kolejnymi bohaterami akcji Dzień Dobry TVN #DomDlaFutrzaka są dwa półtoraroczne kociaki: Lola i jej brat Charlie. Jakie charaktery mają oba zwierzaki? Co powinniśmy wiedzieć o kotach, zanim przyjmiemy je pod swój dach? Dla kogo koci towarzysz będzie dobrym wyborem? Czy to prawda, że koty zawsze chodzą własnymi drogami? W naszym studiu gościliśmy behawiorystkę Sonię Maciuszek i wolontariuszkę Monikę Siwczyk.

Zwierzakami, którym chcielibyśmy pomóc znaleźć kochający dom są dwa półtoraroczne koty: Lola i jej brat Charlie. Kotka jest delikatna, rozważna, spokojna, uwielbia zabawy z wędką i polowania na owady. Lubi też pieszczoty. Jest śmiała i otwarta nawet w obecności osób, których nie zna. Natomiast brat Loli - Charlie to obłędnie namolny pieszczoch, akrobata, który wszędzie wejdzie, domowy macho i rozrabiaka, ale przy obcych raczej Stefek Burczymucha.

Oba kociaki są zdrowe, zaszczepione, wykastrowane, zaczipowane.

>>> Zapis czatu z behawiorystką Sonią Maciuszek

Gdy jest ciepło, uwielbiają wietrzyć futra, więc szukają domu z osiatkowanym balkonem i zabezpieczonymi oknami.

Kontakt w sprawie adopcji kotów: wolontariuszka Monika Siwczyk: +48 603 656 853

Fot. Dzień Dobry TVN

Co powinniśmy wiedzieć o kotach, zanim przyjmiemy jednego pod swój dach?

Kot jest towarzyską istotą, o złożonych emocjach i zachowaniach społecznych. Nasze życie zmieni się pod wieloma względami, jeśli zdecydujemy się na wspólne życie z tym zwierzakiem. Staniemy się specjalistami od żwirków, będziemy bardziej tolerancyjni na uszkodzenia mebli – zadrapane krzesła, kanapy, naciągnięte firanki staną się codziennością.

>>> Zobacz także:

Jak dogadać się ze swoim kotem? Co oznacza miauczenie?

Czy wypuszczać kota z domu?

Kotka po sterylizacji – zachowanie, opieka nad zwierzęciem. Co warto wiedzieć?

Kot aktywizuje się już o świcie, dlatego będzie próbował nas przekonać do wstawania o 5.00 rano. Z dużym prawdopodobieństwem będzie chciał spać z nami w łóżku, najlepiej na głowie...

Kot bywa bardzo wybredny, dlatego będziemy specjalizowali się w kocich karmach i przysmakach.

Nie będzie chciał się szkolić tak jak pies, ale prawdopodobnie bardzo szybko opracuje otwieranie drzwi, nawet tych zamkniętych na klucze.

Do tego wszystkiego kot jest Mistrzem Zen – nauczy nas medytacji.

Dla kogo koci towarzysz będzie dobrym wyborem?

Kot będzie dobrym kompanem dla osoby spokojnej, która lubi rutynę, ceni sobie relaks w zaciszu domowym i będzie potrafiła uszanować kocią wolność.

Czy to prawda, że koty zawsze chodzą własnymi drogami?

Panuje powszechna opinia, że koty to samotnicy, tymczasem bywają one bardzo towarzyskie, dogadują się z domownikami, idąc na kompromisy i dostosowują się do stylu życia swoich opiekunów.

Jaki charakter mają koty?

Koty to bardzo zagadkowe, wrażliwe stworzenia, obdarzone niejednoznacznymi cechami charakteru. Cechy odziedziczone po rodzicach, indywidualne losy, doświadczenia życiowe, obyczaje ich opiekunów, rodzaj i wielkość środowiska, które zamieszkują – te wszystkie elementy kształtują charakter i osobowość kota i dają jedyną i niepowtarzalną mieszankę.

Uniwersalne u kotów są wrodzone popędy, które zawsze mają wpływ na ich zachowanie:

  • potrzeba polowania,
  • świadomość, że zajmują miejsce pośrodku łańcucha pokarmowego, czyli są
  • myśliwymi, tropią ofiary, ale jednocześnie ciągle czuwają, by same nie padły ofiarą,
  • potrzeba posiadania i chronienia własnego terytorium.

Koty zostały obdarzone nieco inną niż psy inteligencją. Uważa się, że psy mają inteligencją społeczną. Dzięki niej łatwo dogadują się z innymi zwierzętami w stadzie, czy z człowiekiem – bez większych trudności potrafią zrozumieć jego intencje i zamiary. Koty zaś obdarzone są inteligencją intrapersonalną, co oznacza, że wnikliwie analizują zachowanie swoje i innych, są bardziej introwertyczne, potrzebują czasu na zastanowienie się, mają świetną intuicję.

Czy warto od razu adoptować dwa koty?

Jeśli koty są z tego samego miotu lub znają się i dobrze im się egzystuje razem, to można je zaadoptować w tandemie.

Jak koty dogadują się z innymi zwierzakami?

Koty, o ile człowiek sam ich nie odizoluje – chętnie nawiązują kontakty z innymi przedstawicielami swojego gatunku, albo żyją w trwałych grupach rodzinnych, a nawet nie spokrewnionych.

Jeżeli do domu, w którym już jest kot, przybywa nowy, zasiedziały „rezydent” na początku może odnosić się do niego wrogo, ale potem często kończy się to przyjaźnią, a przynajmniej tolerowaniem.

Koty w większości akceptują psy, ważne jednak jest, by zabezpieczyć kotom miejsca, w których mogą czuć się bezpiecznie, do których psy nie mają dostępu.

Przygotowanie bezpiecznej przestrzeni dla kota

Przygotowanie domu pod kątem kociego bezpieczeństwa jest szczególnie ważne, zwłaszcza, gdy w grę wchodzi mały kociak, z natury ciekawski i wszędobylski, z zapałem poznający otaczający go świat. Warto więc:

  • sprawdzić, czy w zasięgu zwierzaka nie ma małych przedmiotów, które mógłby połknąć,
  • zabezpieczyć odsłonięte kable przed przegryzieniem – do tego nadają się doskonale osłonki,
  • które można kupić w marketach budowlanych,
  • zabezpieczyć siatką balkon i okna,
  • pozbyć się z domu roślin dla kota trujących.

Akcja #DomDlaFutrzaka w Dzień Dobry TVN

4 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych. Jego najważniejszym celem jest zwrócenie uwagi na fatalny los zwierząt bezdomnych, za który zwykle odpowiedzialny jest człowiek. To również doskonała okazja, by przypomnieć, że zwierzętom bezdomnym może pomóc każdy z nas, a sposobów na poprawę ich sytuacji jest wiele. W Dzień Dobry TVN postanowiliśmy zaangażować się w te działania poprzez akcję #DomDlaFutrzaka.

Bezdomne zwierzęta w Polsce – skala problemu

Prawdziwa skala bezdomności zwierząt w Polsce jest trudna do ustalenia, a jedynym pewnikiem jest to, że – pomimo starań rozmaitych instytucji państwowych i pozarządowych – nie maleje ona, lecz rośnie. Według danych Najwyższej Izby Kontroli pod koniec roku 2015 w schroniskach przebywało ponad 105 tysięcy psów i ponad 24 tysiące kotów, czyli o kilka – kilkanaście procent więcej niż w roku 2011. Wzrasta również liczba schronisk i przytulisk. Choć NIK odnotował poprawę warunków bytowania zwierząt przebywających w takich placówkach, ich potrzeby rosną wraz z liczbą podopiecznych.

Na czym polega akcja #DomDlaFutrzaka?

Trwająca od 1 do 7 kwietnia 2019 akcja #DomDlaFutrzaka, zorganizowana przez redakcję Dzień Dobry TVN, jest odpowiedzią na tę sytuację. Razem z zaproszonymi gośćmi i ekspertami chcemy zwrócić uwagę na to, jakie są potrzeby zwierząt bezdomnych i jak ich adopcja jednego z nich może odmienić życie – nie tylko samego zwierzaka, ale i jego świeżo upieczonego właściciela. W promocję naszej akcji włączyła się również Maria Apoleika, rysowniczka, autorka fanpage’a Psie Sucharki, która przygotowała dla nas specjalną grafikę:

Nie tylko adopcja, czyli jak możemy pomagać zwierzętom bezdomnym?

W ramach akcji #DomDlaFutrzaka chcemy też zwrócić uwagę na rozmaite drogi pomocy zwierzętom bezdomnym. Wśród nich znajduje się nie tylko adopcja zwierzaka, lecz także:

  • zaoferowanie domu tymczasowego zwierzętom czekającym na adopcję,
  • adopcja wirtualna,
  • praca wolontariacka w schroniskach i przytuliskach,
  • wyprowadzanie na spacery podopiecznych schronisk,
  • przynoszenie do schronisk darów zgodnie z ich potrzebami (mogą to być np. karma weterynaryjna, obroże przeciwkleszczowe, kocyki i posłania, gryzaki i zabawki),
  • przekazanie 1 proc. swoich podatków na rzecz wybranej organizacji prozwierzęcej,
  • wsparcie finansowe pozarządowych organizacji prozwierzęcych.

"Przybij piątkę futrzakowi!" – wraz z widzami Dzień Dobry TVN zbieramy pieniądze na Fundację "Znajdki"

Wsparcie finansowe dla schroniska to także jeden z celów akcji #DomDlaFutrzaka. Na oficjalnym Facebooku Dzień Dobry TVN utworzyliśmy internetową zbiórkę na rzecz jednej z takich organizacji – Fundacji "Znajdki". Pieniądze zbieramy pod hasłem "Przybij piątkę futrzakowi!". 5 tysięcy złotych to nasza kwota założona, ale kto wie – może uda nam się zebrać więcej? Z widzami Dzień Dobry TVN wszystko jest możliwe!

Dziękujemy w imieniu Futrzaków! Dzięki Wam udało się już zebrać zakładaną kwotę! Oczywiście przyda się każda dodatkowa złotówka! >>>

Fot. DDTVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie