Biolog i psycholog: "Życie płodowe, hormony, przeciwciała mają wpływ na naszą orientację seksualną" - live DDTVN

Para homoseksualna
Feifei Cui-Paoluzzo/Getty Images
Źródło: Moment RF
Fakty i mity na temat orientacji seksualnej. Czy można ją zmienić? Co ją zmienia? Czy rodzimy się z orientacją seksualną? To tematy kolejnego wakacyjnego live’a, którego poprowadził Marcin Sawicki. Jego gościem był dr hab. Wojciech Dragan, biolog i psycholog, który odpowiedział na wszystkie nurtujące Was pytania.
  • Wakacyjne live Dzień Dobry TVN
  • Co wpływa na orientację seksualną?
  • Czy orientacja seksualna jest stała czy zmienna?
  • Fakty i mity dotyczące orientacji
  • Orientacja seksualna w Polsce

Wakacyjne live Dzień Dobry TVN

Od 25 czerwca, w wakacyjne dni powszednie, reporterzy Dzień Dobry TVN zapraszają Was na wirtualne spotkania na żywo z ciekawymi gośćmi w rozmaitych miejscach.

Gościem kolejnego wakacyjnego live’a był dr hab. Wojciech Dragan, biolog i psycholog, który zajmuje się badaniem wpływu genów na zachowanie ludzkie oraz bada orientację seksualną ludzi.

Co wpływa na naszą orientację seksualną?

Nasza orientacja seksualna to są geny, hormony czy wychowanie?

To nie jest taka prosta odpowiedź. Z perspektywy tego czym się zajmuje, czyli genetyki zachowania, to mogę powiedzieć, że nasza orientacja seksualna to jest kombinacja wpływu genotypu i środowiska, która jest czymś więcej niż wychowaniem. Mają na to wpływ również hormony w okresie prenatalnym.

Marcin Sawicki w czasie rozmowy przytoczył badania wykonane w Kanadzie. U pewnej grupy kobiet w ciąży zbadano poziom hormonów i stwierdzono, że istnieje zależność między hormonami okresu prenatalnego, a tym, jaka się wykształci orientacja seksualna u dziecka.

Dokładnie, to były to badania prowadzone na kobietach, które urodziły mężczyzn homoseksualnych. Badano przeciwciała skierowane przeciwko białkom typowo specyficznie męskich.

Jak się okazuje istnieje taki mechanizm zależności między życiem płodowym, hormonami, a późniejszą orientacją seksualną dziecka. Dziś możemy powiedzieć, że nie ma jednego mechanizmu prowadzącego do danej orientacji seksualnej. Ścieżek prowadzących do danej orientacji może być kilka.

Jak zaznaczył biolog i psycholog orientacja seksualna u jednego mężczyzny homoseksualnego może być efektem czegoś innego np. tylko genów, bądź tylko hormonów, niż u innego homoseksualnego mężczyzny.

Źródło: x-news

Orientacja seksualna. Stała czy zmienna?

Czy orientacja seksualna może się zmieniać czy jest to stałe uwarunkowanie z którym się rodzimy?

Orientacja to nie jest tylko to, z kim uprawiamy seks, to są również pragnienia, pożądanie w stosunku do jednej lub obojga płaci, ale również tożsamość. Orientacja seksualna, to poczucie kim jestem: osobą heteroseksualną, biseksualną czy homoseksualną pojawia się wtedy, kiedy kształtuje się nasza osobowość, a więc do 18, 19 roku życia mamy już obraz tego kim jesteśmy. Dziecko nie ma orientacji seksualnej. Orientacji na pewno nie można sobie wybrać.

Wojciech Dragan od trzech lat prowadzi badania, które są ukierunkowane na badanie genetycznych podstaw orientacji seksualnej. Niestety zebranie próby badawczej nie jest takie łatwe. Mężczyźni wstydzą się swoich przekonań i szczerej rozmowy o orientacji.

Fakty i mity dotyczące orientacji

Mówi się, że orientacja seksualna wiąże się z konkretnymi cechami osobowości, np. lesbijki są bardziej męski i twarde, a geje są bardziej wrażliwi. Od czego to zależy?

Są to cechy indywidualne. Są lesbijki męskie, ale również kobiece. Są geje z kobiecymi cechami osobowości, jak i są geje bardzo męscy. Mniejszość seksualna jest tak samo zróżnicowana jak większość heteroseksualna.

- zaznaczył biolog.

W jaki sposób możemy odziedziczyć geny odpowiedzialne za orientację? Za orientację seksualną nie jest odpowiedzialny tylko jeden gen, a nawet kilkadziesiąt czy kilkaset.

Są takie koncepcje, które wskazują na matczyną linię, że to od niej dostajemy geny odpowiedzialne za homoseksualne orientacje.

Okazuje się również, że im więcej w danej rodzinie jest synów, tym większe prawdopodobieństwo, że kolejny narodzony syn będzie orientacji homoseksualnej. Ma to związek z przeciwciałami. To jest jeden z lepiej udokumentowanych efektów jeżeli chodzi o orientację seksualną.

Jak orientacje seksualne wyglądają w Polsce? Ile proc. społeczeństwa ma jaką orientację?

Niestety nie ma jeszcze w Polsce takich rzetelnych badań mówiących o konkretach. Mamy do czynienia jedynie z szacunkami, które mówią o przeciętnej w stosunku do innej populacji. W przypadku mężczyzn to ok. 5-6 proc jest orientacji homoseksualnej, a w przypadku kobiet może być trochę więcej, ponieważ seksualność kobiet jest o wiele bardziej złożona, bo może być zmienna. Jest zdecydowanie więcej kobiet biseksualnych niż mężczyzn.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości