Czym się zajmuje trycholog? Czy warto iść do trychologa?

Wypadanie włosów, łysienie, swędzenie, nieodpowiednia pielęgnacja - te problemy pomoże Ci rozwiązać specjalista trycholog, bowiem trychologia to nauka nie tylko o włosach, ale także o skórze głowy, czerpiąca swoją wiedzę z kosmetologii, fryzjerstwa i medycyny, także estetycznej.

Zobacz też: Ciąża a farbowanie włosów – co powinnaś wiedzieć? >>>

Gabinet trychologiczny to pierwsze miejsce, które powinno się odwiedzić w przypadku problemów z włosami. Dlaczego? Trychologia to nauka zajmująca się diagnostyką i leczeniem dolegliwości skóry głowy.

Czym zajmuje się trycholog?

Dobry trycholog to specjalista z zakresu kosmetologii, a także fryzjerstwa, dlatego zamiast korzystać z półśrodków, warto poznać jego opinię. Potocznie nazywany „lekarzem od włosów” trycholog kompleksowo zajmie się naszymi problemami, rozpoczynając wizytę od wywiadu i badania, a jeśli będzie to koniecznie, wykona zabiegi trychologiczne lub poleci konkretne kosmetyki trychologiczne . Nie należy obawiać się takiej wizyty - jest ona całkowicie bezbolesna, a dzięki nowoczesnej aparaturze także komfortowa - dla obu stron. Mimo tego wciąż niezbyt często odwiedzamy gabinety trychologiczne i poddajemy się badaniom. Powodów takich stanów rzeczy jest kilka, po pierwsze, trychologia jest wciąż mało znana w Polsce. Po drugie, problemy skóry głowy są dla wielu z nas wstydliwe i pokutuje błędne przekonanie o tym, że wynikają one z... braku higieny. Po trzecie, nadal wolimy ze swoimi dolegliwościami udać się do „prawdziwego” lekarza, bowiem trudno nam uwierzyć w nowopowstające, nieuczone na studiach medycznych, specjalizacje. W związku z tym - czy trycholog naprawdę pomaga?

Zobacz też: Fryzury intymne dla kobiet i mężczyzn - jak je wykonać i co musisz o nich wiedzieć? >>>

Czy i kiedy warto iść do trychologa?

Do trychologa najczęściej wybieramy się z konkretnym problemem, z którym nie udało nam się uporać w zaciszu domowym albo w salonie fryzjerskim. Do przypadłości, z którymi tak naprawdę pomóc nam może tylko doświadczony trycholog należą m.in.:

  • wypadanie włosów
  • łysienie
  • łupież
  • łojotok
  • swędzenie skóry głowy
  • wysypki i krosty
  • łuszczyca
  • nadmierne przesuszenie skóry głowy

W przypadku podobnych dolegliwości koniecznie powinniśmy skonsultować się z trychologiem. Nie czekajmy jednak aż choroba w pełni się rozwinie, gdy na naszej skórze zaobserwujemy niepokojące sygnały, poszukajmy w Internecie, gdzie znajduje się najbliższa klinika trychologiczna albo umówmy się na wizytę w prywatnym gabinecie - jeśli chodzi o nasze zdrowie, nie powinniśmy zwlekać. Dzięki nowoczesnej aparaturze i badaniom struktury włosa dobrana przez niego kuracja będzie zindywidualizowana, niemalże „uszyta na miarę” dla pacjenta.

Zobacz też: Komu pasuje czerwony kolor włosów? Jak wybrać odcień i jak dbać o czerwone włosy? >>>

Jak zostać trychologiem?

No dobrze, wiemy co to jest trychologia i kiedy powinniśmy udać się na wizytę do specjalisty, ale czy każdy z nas może zostać trychologiem? Jak zostać trychologiem? Na wstępie koniecznym do wyjaśnienia jest to, że studia medyczne nie są wymagane w tym zawodzie, a lekarz trycholog i dermatolog trycholog , a nawet fryzjer trycholog to uproszczone i potoczne nazewnictwo stosowane w kontekście specjalisty trychologii . Bliższym mu zdecydowanie jest określenie „trycholog kosmetolog”, bowiem na wielu uczelniach trychologia jest specjalizacją na kierunku kosmetologii właśnie. Oczywiście możemy trafić do gabinetu dyplomowanego lekarza albo salonu fryzjerskiego specjalizującego się w trychologii, ale jest to dosyć mało prawdopodobne. Trychologia kosmetyczna lub kosmetologiczna pojawia się także jako opcja do wyboru na studiach podyplomowych - I i II stopnia, aby jednak skorzystać z tej możliwości konieczne jest posiadanie dyplomu z zakresu kosmetologii lub pielęgniarstwa albo tytułu technika usług kosmetycznych. Edukacja w takiej formie trwa od roku do dwóch lat, prowadzona jest najczęściej w trybie niestacjonarnym i kosztuje kilka tysięcy złotych. Jednak studia trychologiczne to nie jedyna dostępna na rynku możliwość do zgłębienia tajników trychologii . Oprócz studiów dostępne są także różnego rodzaju kursy. Szkolenie trychologiczne prowadzone w formie kursu trwającego od kilku do kilkunastu godzin oferowane jest z reguły przez prywatny gabinet trychologii , a skorzystać z niego może każdy chętny. Plusem takiego rozwiązania jest oszczędność czasu i pieniędzy (tego typu kursy są zdecydowanie tańsze niż roczna lub dwuletnia nauka na uczelni wyższej), a także szeroka dostępność. Minusem dyplom lub certyfikat ukończenia szkolenia, ale bez uzyskania tytułu zawodowego. W polskim prawie nie ma ustawy regulującej zawód trychologa, nie ma go także w ministerialnym wykazie zawodów i specjalizacji, stąd też wynikają duże rozbieżności w wykształceniu i kompetencjach dostępnych na rynku specjalistów. Kluczem do sukcesu jest więc praktyka i rzetelna wiedza. Pamiętajmy, że dobry trycholog , tak samo jak specjalista w każdej innej dziedzinie, uczy się całe życie. Niezależnie więc od tego czy mamy ukończone studia czy szkolenie, powinniśmy być na bieżąco - warto w tym celu odwiedzić stronę Polskiego Towarzystwa Trychologicznego, które czuwa nie tylko na jakością kształcenia, ale dba także o wizerunek trychologii i jej rozwój w kraju, a bycie członkiem takiej instytucji potwierdzi naszą wiedzę i umiejętności, plasując nas wysoko na rynku.

Zobacz też: Dobrawy Piękos-Szymańskiej „Plan na dzień dobry” >>>

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!