Trwała ondulacja - rodzaje, płyny, wałki i pielęgnacja włosów po trwałej ondulacji

Kobiety suszą włosy w zakładzie fryzjerskim
Fot. Jonathan Ross/Getty Images
Trwała ondulacja jest zabiegiem, który należy przeprowadzać wyłącznie w profesjonalnych salonach fryzjerskich, aby nie dopuścić do nadmiernego uszkodzenia struktury włosów. Najłagodniejszą metodą długotrwałego skręcenia włosów jest ondulacja ziołowa, w której stosuje się płyny o właściwościach odżywczych i ochronnych.

Trwała ondulacja jest zabiegiem fryzjerskim polegającym na długotrwałym zakręceniu włosów. Wykonywana jest przy użyciu specjalistycznych preparatów. W ofercie salonów fryzjerskich dostępne są różne rodzaje trwałej ondulacji dostosowane do określonych rodzajów włosów, np. normalnych, farbowanych, cienkich, delikatnych.

Trwała ondulacja - na czym polega?

Trwała ondulacja jest metodą stosowaną w profesjonalnych salonach fryzjerskich w celu uzyskania długotrwałej zmiany kształtu włosów. Efektami zabiegu trwałej ondulacji są loki lub fale oraz zwiększenie objętości włosów. Istotą tej metody jest zakręcenie wcześniej umytych kosmyków na wałki, które są zróżnicowane pod względem grubości, a tym samym końcowego efektu ondulacji. Wybór grubości wałka jest zależny od preferencji klientki. Po zakręceniu włosy spryskuje się specjalnym płynem przeznaczonym do zabiegu trwałej ondulacji, który nadaje im nowej struktury. Płyn utrzymuje się na włosach przez około pół godziny, po tym czasie należy go spłukać. Końcowym etapem jest utrwalenie fryzury środkiem o działaniu odżywiającym, regenerującym i wzmacniającym. Trwała ondulacja przyczynia się do osłabienia struktury włosa , dlatego niewskazane jest jej stosowanie na włosach cienkich, łamliwych, ze skłonnością do wypadania, świeżo farbowanych lub rozjaśnianych oraz zniszczonych wcześniej przeprowadzanymi zabiegami fryzjerskimi.

Rodzaje trwałej ondulacji - ziołowa, zasadowa, kwaśna, dwufazowa

Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje trwałej ondulacji: ziołową, zasadową, kwaśną i dwufazową . Wybór jest zależny w głównej mierze od rodzaju włosów, a decyzję powinien podjąć fryzjer w oparciu o dokładne obejrzenie włosów i ocenę ich jakości oraz struktury.

1. Trwała ondulacja ziołowa uznawana jest za najłagodniejszy rodzaj zabiegu. Przeprowadza się ją przy użyciu ziołowych preparatów, które dodatkowo działają odżywczo i chronią przed niszczeniem struktury włosów. Ondulacja ziołowa jest szczególnie zalecana osobom z delikatnymi włosami. Uzyskany efekt utrzymuje się średnio przez dwa, trzy miesiące.

2. Trwała ondulacja zasadowa, nazywana inaczej alkaliczną należy do bardziej inwazyjnych metod zmiany kształtu włosów. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się silne preparaty, które mogą negatywnie wpływać na kondycję włosów. Ondulacja zasadowa może być stosowana u osób z mocnymi i zdrowymi włosami, które nie są zniszczone innymi zabiegami fryzjerskimi, takimi jak rozjaśnianie. Efekt ondulacji alkalicznej jest długotrwały - utrzymuje się przez około 10 miesięcy. W tym czasie wskazane jest wykonanie zabiegu uzupełniającego na odrostach.

3. Trwała ondulacja kwaśna jest zabiegiem delikatnym, który nie obciąża włosów. Przeprowadza się go przy użyciu niewielkiej ilości kwasowych środków chemicznych. Metodę ondulacji kwaśnej stosuje się zwykle na włosach delikatnych, słabych, cienkich oraz rozjaśnianych. Efekty tego rodzaju zabiegu są krócej widoczne niż przy inwazyjnej ondulacji zasadowej - maksymalnie do trzech miesięcy.

4. Trwała ondulacja dwufazowa jest zabiegiem polegającym na kręceniu włosów na odrostach przeprowadzanym u osób, które wcześniej poddały się metodzie ondulacji. Jej celem jest przedłużenie efektu kręconych włosów o kilka miesięcy. Na młode, odrośnięte partie włosów aplikuje się silniej działający preparat niż na włosy starsze.

Trwała ondulacja - kosmetyki do włosów po trwałej ondulacji

Włosy poddane zabiegowi trwałej ondulacji stają się zwykle słabsze, dlatego wymagają specjalnej pielęgnacji i stosowania odpowiednich kosmetyków. Po trwałej ondulacji włosy należy myć delikatnymi szamponami, najlepiej ziołowymi lub dziecięcymi. Po każdym umyciu głowy na włosy powinno aplikować się intensywnie nawilżającą odżywkę , która wspomaga regenerację i wzmacnia strukturę włosa. Dla podkreślenia efektu fali i loków kosmyki po trwałej ondulacji należy spryskiwać sprayem przeznaczonym do włosów kręconych . Raz w miesiącu powinno stosować się maski regenerujące . Kosmetyki do pielęgnacji włosów po trwałej ondulacji oraz zniszczonych warto kupić w profesjonalnych sklepach fryzjerskich, gdyż zawierają najwięcej substancji o odżywczym działaniu. Włosów poddanych trwałej ondulacji nie należy czesać przez trzy dni od momentu wykonania zabiegu. W późniejszych dniach do czesania kosmyków nie powinno używać się tradycyjnej szczotki. Lepszym rozwiązaniem jest grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami . Do stylizacji fryzury po trwałej ondulacji można stosować pianki i żele do włosów kręconych. Wskazane jest podcinanie zniszczonych końcówek raz w miesiącu.

Trwała ondulacja - cena zabiegu

Zabieg trwałej ondulacji należy przeprowadzić w profesjonalnym salonie fryzjerskim, w przeciwnym razie można doprowadzić do znacznego zniszczenia struktury włosów. Przed wykonaniem trwałej ondulacji fryzjer powinien dokonać oceny stanu włosów i na jej podstawie wybrać określony rodzaj zabiegu. Koszt trwałej ondulacji jest bardzo zróżnicowany i waha się w granicach od 50 zł do 200 zł. Zależy głównie od wybranego rodzaju trwałej ondulacji, zastosowanych preparatów, a także od długości włosów. Cena trwałej ondulacji na włosach długich będzie wyższa w porównaniu z włosami średniej długości i krótkimi.

Płyn i wałki do trwałej ondulacji

Płyny do trwałej ondulacji powinny być wzbogacone o składniki chroniące włosy w trakcie zabiegu oraz wykazujące właściwości wzmacniające i odżywcze. Mogą zawierać:

· proteiny z mleka - odbudowują uszkodzone włókna keratynowe,

· proteiny z jedwabiu - odpowiedzialne za wypełnianie ubytków powstałych na powierzchni łusek włosa,

· pantenol (prowitamina witaminy B5) - utrzymuje optymalny poziom nawilżenia włosów,

· syntetyczne polimery błonotwórcze - nabłyszczają i wygładzają włosy.

Wałki do trwałej ondulacji są zróżnicowane pod względem grubości, która decyduje o efekcie, czyli o sile skrętu włosów. Cienkie wałki pozwalają uzyskać drobne loki i są szczególnie przeznaczone do zabiegów na włosach cienkich i mało sprężystych. Efektem zastosowania wałków o średniej długości są duże loki, a grubych - lekki skręt. Wałki średnie i grube wykorzystuje się głównie na włosach grubych i normalnych.

Zobacz film: Pogotowie fryzjerskie - metamorfoza Wioletty. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!