Włosy

Keratynowe prostowanie włosów - jaki szampon i odżywkę stosować po zabiegu?

Włosy

Aktualizacja:
SerhiiBobyk / Gatty Images

Po zabiegu keratynowego prostowania włosów warto zatroszczyć się o wybranie odpowiedniego szamponu i odżywki. Wybór kosmetyków pielęgnacyjnych jest w tym przypadku bardzo ważny, ponieważ zapobiega zbyt szybkiemu powrotowi włosów do stanu sprzed zastosowania keratyny.

Zabieg keratynowego prostowania uważany jest za jeden z najlepszych sposobów na zapewnienie włosom zdrowego wyglądu i ułatwienie ich rozczesywania. Poza tym, dobrze wykonane keratynowe prostowanie sprawia, że nie trzeba więcej męczyć się codziennie z prostownicą. Aby jednak cieszyć się rezultatem przez długi czas, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację włosa.

Szampon po keratynowym prostowaniu - czego unikać?

Szampon i odżywka po keratynowym prostowaniu powinny przede wszystkim ograniczyć wypłukiwanie keratyny z włosów. Dlatego należy bezwzględnie unikać silikonów w składzie kosmetyków, zwłaszcza tych, które nie rozpuszczają się w wodzie. Jak rozpoznać, że szampon ma w składzie silikony? Mają one różne końcówki nazw, zazwyczaj jednak są to substancje, w nazwach których pojawiają się słowa, takie jak:

· Siloxane;

· Silanol;

· Silicon;

· Methicone;

Szampon po keratynowym prostowaniu powinien mieć także łagodny skład, bez zawartości silnych detergentów . Silne detergenty chemiczne oznaczane są skrótami SLS/SLES. Jeśli przez całe życie używałaś szamponów z silikonami i detergentami, możesz w pierwszej chwili nie być zadowolona z efektu używania kosmetyków nie zawierających tych składników. Szampony bez detergentów zazwyczaj słabiej się pienią, przez co pielęgnacja z ich pomocą jest nieco trudniejsza. Pomóc może roztrzepywanie szamponu w kubku wody i nakładanie takiego roztworu na włosy.

Także włosy przyzwyczajone do silikonów mogą wydawać się bardziej matowe, gdy zaczniesz stosować odpowiedni szampon i odżywkę po keratynowym prostowaniu . Spowodowane jest to tym, że silikony oblepiają włosy od zewnątrz, nadając im większego połysku. Nie jest to jednak zdrowe, nie odżywia włosów i powoduje wypłukiwanie się keratyny, warto więc zrezygnować z silikonów lub chociaż je ograniczyć.

Jaki szampon po keratynowym prostowaniu wybrać?

Szampon po prostowaniu keratynowym powinien zawierać w sobie keratynę . Dodatkowy “zastrzyk” keratyny sprawi, że efekty prostowania będą utrzymywać się przez dłuższy czas. W pielęgnacji dobrze sprawdzają się też naturalne olejki - z pestek winogron, pestek marchwi czy olej lniany. Kolejne składniki, które pozytywnie wpływają na włosy po zabiegu keratynowego prostowania to: wyciąg z korzenia mniszka lekarskiego, aloes, wyciąg z lnu.

Czy wobec tego wystarczy stosować jakikolwiek szampon z naturalnym składem? Niekoniecznie. Naturalne kosmetyki często zawierają w sobie siarczany, których należałoby unikać, gdyż wzmagają wypłukiwania się keratyny z włosów. Sporo pozycji ma także alkohol w roli konserwantu, a zdecydowana większość alkoholi również kiepsko wpływa na kondycję włosów po prostowaniu keratyną. Wyjątkiem są emolienty alkoholowe, takie jak alkohol cetylowy (oznaczany w składzie jako cetyl alcohol bądź cetearyl alcohol), które pomagają w nawilżaniu włosów.

Czy warto sięgnąć po profesjonalny szampon i odżywkę po keratynowym prostowaniu włosów?

Od czasu upowszechnienia się zabiegu keratynowego prostowania, powstało wiele profesjonalnych szamponów i odżywek przeznaczonych specjalnie dla osób po zabiegu prostowania keratyną. Na ten moment w Polsce dostępnych jest około dziesięciu różnych zestawów markowych szamponów i odżywek tego typu.

Kosmetyki te wyróżniają się przede wszystkim dodatkową zawartością keratyny i składników, które mają zapobiegać zbyt szybkiemu wypłukiwaniu się tejże. W większości mają też naturalny skład, bez silikonów i mocnych detergentów. Wadą takiego rozwiązania może być jednak cena i problemy z dostępnością w stacjonarnych sklepach, w większości są to bowiem profesjonalne szampony i odżywki używane w salonach fryzjerskich. Jeśli jednak poważnie myślisz o maksymalnym przedłużeniu efektu keratynowego prostowania, warto zastanowić się nad inwestycją w tego rodzaju profesjonalne akcesoria do pielęgnacji włosów z keratyną i substancjami odżywczymi.

Jeśli jednak zdecydujesz się na tańsze zamienniki, nade wszystko szukaj szamponów i odżywek z dodatkową zawartością keratyny, ewentualnie masek keratynowych do nałożenia po umyciu włosów. Dobrze dobrana pielęgnacja może przedłużyć nawet dwukrotnie efekty zabiegu keratynowego prostowania, przed pójściem do salonu dobrze więc zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości