Z nadmiernym wypadaniem włosów zmagamy się najczęściej w okresie wiosennym. Na jednych większy wpływ ma stres, na innych - farbowanie i zabiegi fryzjerskie. Czy okres pandemii może źle wpłynąć na nasze włosy? Czy wypadanie może być efektem nieudanych eksperymentów? Na te pytania opowiedziała trycholog i psycholog, Magdalena Szymczak.
Przyczyny wypadania włosów
Okres pandemii sprawia, że częściej zwracamy uwagę na szczegóły - w tym na ilość włosów, jaka wypada nam każdego dnia. Przeciąganie rękoma po pasmach, stres związany z izolacją - czy panująca epidemia może mieć wpływ na ich wypadanie?
Samo siedzenie w domu nie wpływa na stan naszych włosów, ale już nawyki, które wyrabiamy podczas siedzenia w domu mogą wpływać. Ponieważ włosy rzadziej myjemy, rzadziej wychodzimy, mniej nam zależy
- przyznała Magdalena Szymczak i zdradziła, jak dbać o włosy w domowym zaciszu.
Domowa kuracja wzmacniająca
Do przeprowadzenia takiej kuracji potrzebujemy kilku produktów, które są ogólnodostępne. Większość z nich mamy w domowych szafkach kuchennych.
Ja pokaże taką ścieżkę, którą powinniśmy przejść. Od przygotowania skóry głowy, czyli gleby, z której włosy wyrastają aż do takiej odpowiedniej stymulacji
- powiedziała trycholog.
Zaczynamy od peelingu skóry głowy. W drogeriach, aptekach i sklepach internetowych możemy znaleźć mnóstwo propozycji takich produktów, w zależności od rodzaju włosów.
Po peelingu przechodzimy do rozgrzania naczyń krwionośnych. Magdalena Szymczak zdradziła, że jest to bardzo ważny czynnik:
Jeżeli będziemy poprawiać krążenie to całe to pożywienie wartościowe dla włosa, będzie lepiej trafiało do brodawki włosowej.
Prostym i najlepszym sposobem jest dodanie do szamponu olejku eterycznego: z mięty pieprzowej lub rozmarynu. Wystarczy jedynie kilka kropel. Nie możemy przesadzić z ilością, ponieważ niechcianym tego efektem może być pieczenie i swędzenie skóry głowy. Naturalną zaś rzeczą będzie uczucie chłodu i mrowienia.
Co jeżeli nie mamy w domu olejku eterycznego? Możemy w samodzielny sposób wykonać domową maceratę. Do oleju bazowego (np. oliwy z oliwek) możemy dodać drobno posiekaną papryczkę chilli. W tym przypadku efekt delikatnego pieczenia będzie prawidłową reakcją skóry. Roztwór nakładamy na kilka minut na skórę głowy, nie przetrzymujemy i spłukujemy.
Prawidłowy masaż skóry głowy
Wykonanie masażu jest bardzo proste - wystarczą nasze dłonie lub urządzenie do masażu głowy. Najważniejsze jest rozpoczęcie masażu od linii czoła do tyłu. Masując powinniśmy naciskać skórę i wykonywać głębokie, mocniejsze ruchy. Możemy ją także podszczypywać.
Naturalna wcierka na porost
Bazą dla takiej wcierki jest olej lub oliwa z oliwek z dodatkiem kilku kropel olejku eterycznego - z lawendy lub drzewka herbacianego.
Ważne - jeżeli stosujemy wcierki olejowe musimy pamiętać, aby po godzinie je spłukać. Inaczej pozostanie tłusta warstwa. Dobrym zamiennikiem takiej wcierki są napary: z żeń-szenia, kozieradki i pokrzywy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Loki sposobami babci. Jak zrobić hollywoodzkie fale w domu?
- Cytryna na włosy – jakie efekty daje? Pielęgnacja i rozjaśnianie
- Siemię lniane. Poznaj przepisy na domowe kosmetyki
Autor: Aleksandra Lewandowska