Włosy

Jak zadbać o włosy w domu? Maciej Maniewski zdradził nam swoje sprawdzone sposoby

Włosy

Olszanka/East News

Maciej Maniewski – fryzjer i stylista fryzur, którego widzowie TVN Style dobrze znają z programów "Afera fryzjera" i "Mistrzowskie cięcie". Przy okazji kolejnego zamknięcia salonów fryzjerskich w czasie pandemii zapytaliśmy go, jak dbać o włosy domowymi sposobami. Poznajcie jego niezawodne patenty.

Podczas relacji live na Instagramie Dzień Dobry TVN Maciej Maniewski zdradził nam, co możemy robić, aby nasze włosy były piękne i zdrowe, bez konieczności wizyty u fryzjera. Najpierw należy jednak zbadać ich kondycję. Większość kobiet w Polsce ma cienkie włosy, typowe dla słowiańskiego typu urody . Trzeba poświęcić im więcej czasu. Zdarza się jednak, że niektóre panie mają grube, proste włosy, które trudno zniszczyć – są mniej porowate i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jak zbadać kondycję swoich włosów?

Maciej Maniewski sugeruje, aby obserwować, jak zachowują się włosy tuż po ich umyciu.

  • włosy są "przełamane" – trzeba bardziej uważać z rozjaśnianiem, farbowaniem, prostowaniem
  • włosy mocniej się falują – są coraz bardziej suche
  • włosy kręcą się – są bardzo suche, trzeba na nie bardzo uważać.

Lockdown to dobry czas, aby dać swoim włosom więcej oddechu.

- Spróbuj zaakceptować swoje włosy i zostawić takie, jakie są naturalnie. Czym mniej instrumentów przegrzewających je, tym będą zdrowsze. Jeżeli polubisz swoje włosy, to będzie Ci wygodniej – zauważa mistrz fryzjerstwa.

Według niego najlepsze, co możemy teraz zrobić, to:

  1. 1Dać odpocząć swoim włosom.
  2. 2Skupić się na pielęgnacji i regeneracji.
  3. 3Wyłączyć prostownice i lokówki.
  4. 4Skupić się na tym, dlaczego włosy się niszczą.

Jeżeli już musimy stylizować włosy, sięgajmy po narzędzia, które nie szkodzą. Najlepiej zaaplikować krem wygładzający, a następnie wymodelować grubą, okrągłą lub dużą, płaską szczotką. Jeżeli ktoś chce odłożyć prostownicę, ale lubi mieć proste włosy, Maniewski zaleca zabieg kaszmirowej keratyny, który sprawi, że włosy będą się mniej puszyć.

Olejowanie włosów

Ważnym punktem w pielęgnacji włosów jest regeneracja na noc poprzez stosowanie olejków (np. arganowych lub z kwasem hialuronowym). Można je nakładać na końcówki i przednie włosy przed suszeniem lub po suszeniu. Maciej Maniewski zaleca też nałożenie olejku na noc i spłukanie go rano lub w ciągu dnia.

- Olejek czyni cuda. Włosy będą mniej kruche i łamliwe – zapewnia fryzjer.

Piękne włosy to zdrowe włosy

Maciej Maniewski nie ma wątpliwości, że najmodniejsza obecnie fryzura to fryzura naturalna

- Czym starszym jestem fryzjerem, tym delikatniej do wszystkiego podchodzę – przyznaje i dodaje: - Tam, gdzie nie trzeba robić refleksów i nie trzeba rozjaśniać, to tego nie robię. Delikatniejsze refleksy można zrobić farbą. Namawiam na tonowanie włosów, czyli delikatne formy. Najważniejszym hasłem we fryzjerstwie są zdrowe włosy. Moją misją są zdrowe, piękne włosy. Nic nie zrobimy na skróty. Jeśli mamy zdrowe włosy, to będą piękne. (…) Im zdrowsze włosy, tym mniej się nimi zajmujesz. Fryzura ma być piękna na co dzień, a nie po wyjściu od fryzjera.

Co zrobić, gdy włosy mają żółty odcień?

Twoim problemem są zbyt żółte włosy? Zgodnie z radami naszego eksperta, lepiej samemu nie robić nic z kolorami. Farbowanie powinniśmy pozostawić fryzjerom. W obecnej sytuacji z żółtym odcieniem włosów można poradzić sobie na dwa sposoby:

  • Czym prędzej wypłukiwać go szamponami oczyszczającymi.
  • Myć szamponami o odcieniach niebiesko-filetowych. Włosy mogą być po nich bardziej przesuszone, warto więc sięgnąć po delikatniejsze produkty, np. wegańskie.

Siwy odrost – jak sobie z nim poradzić?

Widząc u siebie siwy odrost, wystarczy umyć włosy niebieskim szamponem lub nałożyć farbę o odcieniu delikatnego blondu. Warto jednak pamiętać o tym, że farba nałożona na całość sprawia, że kolor staje się coraz ciemniejszy. W domu farbę powinno się nakładać tylko na odrost.

Maciej Maniewski zaznacza jednak, że kilka siwych włosów to nie problem – widzi je tylko ich posiadaczka.

Zobacz wideo: Miał być blond, wyszedł błąd. Jak można uratować włosy po nieudanym farbowaniu?

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Źródło: Maciej Maniewski

Pozostałe wiadomości