Ciąża a farbowanie włosów – co powinnaś wiedzieć?

Farbowanie włosów w ciąży to temat, który od lat budzi emocje i jest przedmiotem dyskusji młodych mam. Wiele kobiet z troski o bezpieczeństwo dziecka powstrzymuje się od malowania włosów szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Na rynku obok tradycyjnych farb od lat pojawiają się produkty koloryzacyjne bez amoniaku, których mogą używać m.in. przyszłe mamy. Czy farbowanie włosów w ciąży jest szkodliwe?

Zobacz też: Jak rodzi się w Polsce? Poród domowy, czy w szpitalu? >>>

Czy w ciąży można farbować włosy? To pytanie zadaje wiele ciężarnych zatroskanych o zdrowie i bezpieczeństwo swego nienarodzonego dziecka. Wiele kobiet na co dzień farbujących włosy szuka sposobów bezpiecznego farbowania zamiennikami tradycyjnych farb. Czy jednak rzeczywiście zawarty w farbie amoniak jest szkodliwy i należy go unikać? Od wielu lat z pokolenia na pokolenie przekazywana jest informacja, jakoby farby do włosów miały szkodliwy wpływ na rozwijający się płód. Co więcej amoniak ma powodować plamy na ciele i włosach dziecka lub zmianę ich koloru. Jaka jest prawda i jaki rzeczywiście wpływ ma farbowanie włosów na ciążę?

Zobacz też: Komu pasuje czerwony kolor włosów? Jak wybrać odcień i jak dbać o czerwone włosy? >>>

Farbowanie w ciąży

Pomimo wielu badań i dyskusji kwestia farbowania włosów w ciąży nadal dzieli zarówno kobiety, jak i samych lekarzy. Powodem tego podziału jest zawarty w farbie amoniak. Z jednej strony udowodniono, iż jest on substancją, która może w ilościach śladowych przenikać do organizmu matki. Z drugiej strony nie ma bezpośrednich dowodów jego szkodliwego wpływu na rozwój płodu. Rozbieżność informacji powoduje, iż lekarze odradzają farbowanie włosów na początku ciąży . Podyktowane jest to tym, iż w pierwszych 12 tygodniach ciąży płód przechodzi najważniejszą fazę rozwoju, podczas, której kształtuje się najwięcej funkcji życiowych. Czas ten, jest więc nazywany przez lekarzy ochronnym. W związku z tym farbowanie włosów w pierwszym trymestrze ciąży jest odradzane, podobnie jak wiele innych kosmetycznych zabiegów. Po upływie 3 miesięcy młoda mama śmiało może sięgnąć po farby do włosów, wybierając te z dobrym, naturalnym składem. Farbowanie włosów w 9. miesiącu ciąży farbami pozbawionymi amoniaku i substancji drażniących jest całkowicie bezpieczne. Przezornym mamom polecane jest farbowanie włosów szamponem koloryzującym , który chociaż przynosi efekt krótkotrwały, ale porównywalny wizualnie z farbą.

Zobacz też: Komu pasuje bordowy kolor włosów? Pielęgnacja włosów bordowych >>>

Czym farbować włosy w ciąży?

Dyskusja na temat farbowania w ciąży poniekąd wymusiła na producentach farb do włosów ograniczenie szkodliwych i drażniących substancji chemicznych spotykanych w składzie produktów. Nie można zatem porównać farb do włosów dostępnych kilkanaście lat temu do tych obecnie używanych w zakładach fryzjerskich lub dostępnych w drogeriach. Dzięki eliminacji wielu substancji nie tylko skład farb jest bardziej przyjazny skórze, ale dodatkowo często wspierany jest przez wyciągi roślinne i olejki, mające na celu również ochronę struktury włosa przed zniszczeniem. Dodatkowo kilka lat temu na rynku farb pojawiły się produkty delikatne, pozbawione substancji drażniących. Farbowanie włosów w ciąży bez amoniaku umożliwia wielu producentów popularnych farb do włosów. Farby dostępne są w pełnej kolorystyce, a ich producenci obiecują utrzymanie się efektu koloryzacji przez wiele tygodni. Farbowanie włosów henną w ciąży to bezpieczna opcja, po którą sięga coraz więcej przyszłych mam. Mająca roślinne wyciągi farba z henną nie tylko koloryzuje włos, ale dodatkowo go odżywia. Ponadto nie wysusza skóry głowy i jest polecana kobietom z cienkimi i delikatnymi włosami.

Prawidłowe farbowanie włosów

Decydując się na koloryzację w domu, warto zadbać o odpowiednie warunki, które dodatkowo wspomogą bezpieczeństwo zarówno matki, jak i dziecka. Jak przeprowadzić właściwe farbowanie włosów?

należy wybrać naturalną farbę i upewnić się, że na skórze głowy nie ma żadnych ran, zadrapań, otarć, farbowanie należy przeprowadzić przy otwartym oknie, by nie narazić się na wdychanie oparów z farby, a dodatkowo po aplikacji farby należy nałożyć na głowę foliowy czepek, najlepiej unikać radykalnych zmian i nie używać rozjaśniacza, najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest farbowanie jedynie odrostów, należy ograniczyć farbowanie włosów do absolutnego minimum, najlepiej robić to nie częściej niż co 4–5 tygodni.

Decydując się na farbowanie włosów w salonie fryzjerskim, należy koniecznie poinformować o ciąży fryzjerkę, tak by mogła ona podczas wykonywania usługi stworzyć przyszłej mamie korzystne warunki, nie narażając jej na wdychanie ewentualnych szkodliwych substancji.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!