Ziemia okrzemkowa – jak ją stosować i jakie ma właściwości?

Kobieta trzyma w dłoniach ziemię
Jason Rogers / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm

Ziemia okrzemkowa jest jednym z najcenniejszych naturalnych składników na naszej ziemi. Posiada wiele potrzebnych pierwiastków i mikroelementów, które mogą nam zapewnić dobre samopoczucie i piękny wygląd.

Ziemia okrzemkowa powstaje z pancerzyków okrzemek, czyli jednokomórkowych glonów, które mają nawet dziesiątki tysięcy lat. Ma kolor biały lub żółtawy i specyficzną konsystencję – miękką, lekką i porowatą. Ziemię okrzemkową pobiera się z mórz i jezior. Można ją znaleźć także w Polsce. Jest niezwykle cennym, naturalnym składnikiem, z którego warto korzystać.

Ziemia okrzemkowa – zastosowanie

Jest to organiczna skała składająca się nie tylko z glonów, ale również z innych organizmów i minerałów, takich jak kwarc, kalcyt czy związki żelaza. Jak można się łatwo domyślić, ziemia okrzemkowa jest doskonałym i naturalnym źródłem wielu witamin i mikroelementów.Ziemię okrzemkową stosuje się przede wszystkim w celu poprawy zdrowia, ponieważ jest ona bogata w krzem, czyli bardzo drogocenny pierwiastek dla człowieka. Jego ilość w ciele człowieka samoczynnie zmniejsza się wraz z wiekiem, co po części odpowiada za siwienie włosów. Zbyt mała ilość krzemu w naszym ciele może też mieć wpływ na zapadanie na infekcje wirusowe, zakażenia grzybicze i bakteryjne. Niedobory krzemu wyjątkowo często są także efektem miażdżycy, dlatego tak ważne jest, aby każdy dorosły człowiek dbał o utrzymywanie ilości omawianego pierwiastka w zalecanych ilościach. Można to skontrolować poprzez wykonanie badań diagnostycznych. Ziemia okrzemkowa stosowana jest też na odchudzanie, dlatego powinna być traktowana nie tylko jako źródło zdrowia, ale również jako naturalny suplement ułatwiający utrzymanie prawidłowej wagi.

Ziemia okrzemkowa dla osób walczących o szczupłą sylwetkę

Jak już zostało wspomniane, bardzo popularne i zalecane jest stosowanie ziemi okrzemkowej na odchudzanie . Stanowi ona skuteczną broń w walce z nadprogramowymi kilogramami. Efektywnie i szybko reguluje pracę układu trawiennego, zapewniając uczucie sytości i pobudzając metabolizm do bardziej wytężonego działania. Dzięki temu już po kilku tygodniach stosowania ziemi okrzemkowej można zauważyć pierwsze efekty.

Ziemia okrzemkowa – skutki uboczne

Warto wiedzieć, że czasami występują skutki uboczne wynikające ze stosowania ziemi okrzemkowej . Objawy niepożądane mają jednak zazwyczaj charakter przejściowy. Należą do nich przede wszystkim: ból głowy, problemy z koncentracją, zmiany skórne, zmęczenie, zaparcia. Rzadziej pojawiają się nudności, biegunka i zgaga. W przypadku wystąpienia objawów należy zmniejszyć dawkę przyjmowanej ziemi okrzemkowej lub na pewien czas ją odstawić.

Dawkowanie ziemi okrzemkowej

Jak stosować ziemię okrzemkową? Można ją dostać jako suplement w formie tabletek. Należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami podanymi na ulotce. Najczęściej wystarczy przyjmowanie jednej tabletki dziennie i zazwyczaj nie ma znaczenia to, czy zażyjemy ją razem z posiłkiem czy przed jedzeniem. Ziemię okrzemkową zaleca się przede wszystkim osobom starszym, mającym problemy z łamiącymi się paznokciami, chorującym na osteoporozę, cukrzycę i tym ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu.

Ziemia okrzemkowa na włosy, paznokcie i skórę

Ziemia okrzemkowa stosowana jest również na włosy , skórę i paznokcie, dlatego bardzo często jest składnikiem nie tylko suplementów na konkretne dolegliwości, ale tabletek poprawiających kondycję skóry. Posiadają one w swoim składzie dodatkowo wyciągi z ziół, między innymi skrzyp polny.

Ziemia okrzemkowa w kosmetyce

Ziemię okrzemkową bardzo często stosuje się w kosmetyce . Przyczyną jest przede wszystkim fakt, iż działa ona doskonale na problemy z cerą. Skutecznie leczy trądzik, poprawia koloryt skóry oraz reguluje pracę gruczołów łojowych, co przekłada się na polepszenie ogólnej kondycji naskórka. Ziemia okrzemkowa działa też dobrze na włosy, zapobiegając ich nadmiernemu wypadaniu, dlatego stosowana jest również we fryzjerstwie. Jej kolejną zaletą są właściwości złuszczające – na rynku można znaleźć specjalne pilniczki do polerowania paznokci wykonane właśnie z naturalnej ziemi okrzemkowej.

Ziemię okrzemkową można znaleźć w wielu produktach kosmetycznych. Może być składnikiem serum, kremu, żelu do mycia skóry – wszystkich tego typu preparatów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry tłustej lub mieszanej. Często możemy ją znaleźć w składzie kosmetyków nawilżających do ciała czy balsamów do ust. Bywa też składnikiem peelingów do twarzy i ciała oraz preparatów do pielęgnacji stóp.

Zobacz film: Suplementy w diecie.

Zobacz film: Suplementy w diecie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie