Przyczyny powstawania przebarwień na twarzy. Kremy i inne sposoby ich usuwania

uśmiechnięta blondynka
Charyzma
Źródło: Thomas Degen/Getty Images
Statystyki są nieubłagane: co druga kobieta zmaga się z problemem przebarwień na twarzy. Przeczytaj, co je powoduje i jakie są sposoby usuwania przebarwień.

Zdrowy wygląd skóry jest bardzo ważny. Chcemy, by nasza cera była wypoczęta i promienna. Co zrobić, gdy na twarzy pojawią się ciemniejsze plamy? Przebarwienia skóry to bardzo częsty problem. Wywołuje je wiele czynników. Cera, na której raz pojawią się przebarwienia, będzie wymagała stałej pielęgnacji. Z plamami, które znajdują się płycej w skórze możemy poradzić sobie domowymi sposobami. W przypadku tych głębszych pomoże wizyta u kosmetologa.

Przebarwienia skóry - przyczyny ich powstawania

Przebarwienia na twarzy mogą powstać na skutek różnych czynników. Powodują je m.in:

  • zmiany hormonalne (np. ciąża),
    • trądzik
      • intensywne opalanie,
        • uczulenia.

          Przebarwienia na twarzy często pojawiają się w czasie ciąży. Wywołują je hormony, które w tym okresie pracują wyjątkowo intensywnie. Powodem może być również terapia hormonalna. Kolejną przyczyną może być zażywanie leków, szczególnie antybiotyków, które mogą powodować większą wrażliwość skóry na słońce. Na wystąpienie nieestetycznych plam jesteśmy narażeni, jeśli opalamy się po stosowaniu niektórych ziół, np. dziurawca. Częstym problemem są także przebarwienia na twarzy powstałe w wyniku intensywnego trądziku. Niewiele osób wie o tym, że nawet kosmetyki (np. perfumy) mogą wywoływać alergię na słońce, której efektem są właśnie plamy na skórze.

          Ciemniejsze plamki zazwyczaj pojawiają się na twarzy, dekolcie i dłoniach. W tych miejscach melanocyty odpowiedzialne za produkcję barwnika skóry - melaniny, pracują nieprawidłowo.

          Niezależnie od przyczyny, zmiany skórne nie wyglądają zbyt estetycznie i u niektórych kobiet mogą być źródłem kompleksów. Jak pozbyć się przebarwień na skórze?

          Krem na przebarwienia - jak działa?

          Jednym z najprostszych rozwiązań, po jakie możemy sięgnąć są kosmetyki dedykowane takim problemom skórnym. Krem na przebarwienia twarzy możemy kupić w aptece. Większość z nich ma działanie rozjaśniające miejsca, gdzie w skórze jest więcej pigmentu. Co ważne, nie zmieniają koloru zdrowej skóry. Krem na przebarwienia twarzy powinien być hipoalergiczny, by dodatkowo nie podrażniać delikatnej cery. Produkty te powstrzymują starzenie skóry i łagodzą stany zapalne.

          Taki sposób usuwania przebarwień sprawdzi się np. w przypadku plam po trądziku, czy ciążowych. Kuracja wymaga jednak cierpliwości. Krem rozjaśniający należy stosować codziennie, a po jego użyciu lepiej unikać wychodzenia na słońce. Najlepiej więc nakładać go na noc, bądź stosować kremy z mocnym filtrem. Efekty nie będą widoczne od razu. Przebarwienia na twarzy staną się jaśniejsze po kilku tygodniach stosowania kremu.

          Maseczka z kurkumy - domowe sposoby na przebarwienia

          Kurkuma ma działanie antybakteryjne i łagodzi stany zapalne. Dlatego stosowanie maseczki z kurkumy to prosty sposób na walkę z przebarwieniami , np. po trądziku. Przygotowanie takiej maseczki jest bardzo proste, dlatego można ją stosować w domu. Potrzebna będzie mielona kurkuma, miód (opcjonalnie) oraz jogurt naturalny. Poza wyrównaniem koloru skóry, maseczka ma jeszcze jedno wspaniałe działanie - działa przeciw starzeniu skóry, hamując powstawanie zmarszczek.

          Jak zrobić maseczkę z kurkumy? W miseczce należy połączyć po łyżce: kurkumy, płynnego miodu i jogurtu. Następnie całość dokładnie wymieszać i nałożyć na twarz na ok. 20 min (do zaschnięcia). Po tym czasie maseczkę należy zmyć letnią wodą. W razie potrzeby można użyć delikatnego mydła.

          Przy stosowaniu tej maseczki należy uważać, bo kurkuma barwi na żółto. Najlepiej więc użyć do wycierania twarzy ręcznika w ciemnym kolorze. Po kuracji twarz może mieć delikatnie żółtawy odcień, który można usunąć np. przemywając twarz tonikiem.

          Maseczkę z kurkumy można nakładać nawet codziennie, ale zazwyczaj wystarczy stosowanie raz w tygodniu. Po jej zastosowaniu dobrze jest nawilżyć skórę.

          Laserowe usuwanie przebarwień

          Kremy rozjaśniające skórę pomogą w przypadku płytkich przebarwień, np. potrądzikowych . Z tymi głębszymi najlepiej udać się do specjalisty. Dobrym pomysłem będzie konsultacja z kosmetologiem, który doradzi najskuteczniejszą metodę usuwania przebarwień. Pomocne w tej kwestii może być laserowe usuwanie przebarwień lub zastosowanie kwasów. Zabieg laserowy to najbardziej skuteczna metoda walki z plamami. Należy pamiętać jednak, że na skórze z tendencją do przebarwień mogą pojawiać się kolejne zmiany. Nawet po usunięciu ciemniejszych plam należy więc pamiętać o stosowaniu kremów z filtrami i unikaniu długiego przebywania na słońcu.

          Zobacz także:

          Zobacz wideo: Przebarwienia na twarzy – jak z nimi walczyć?

          Dzień Dobry TVN

          Autor: Adrian Adamczyk

          Źródło zdjęcia głównego: Thomas Degen/Getty Images

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości