Pielęgnacja twarzy i ciała

Jak zwalczyć przebarwienia? Poznaj sprawdzone sposoby ekspertki

Pielęgnacja twarzy i ciała

Jak zwalczyć przebarwienia? Poznaj sprawdzone sposoby ekspertki

Lato minęło, jednak pewne jego pozostałości nadal są widoczne. Wiele osób zauważa na skórze przebarwienia. Choć najczęściej pojawiają się po egzotycznych wyjazdach, dają o sobie znać także po pobycie nad polskim morzem. Wszystko przez to, że skóra nie była odpowiednio zabezpieczona przed działaniem promieni słonecznych. Jak się pozbyć przebarwień zdradziła w Dzień Dobry TVN kosmetolog, Anna Salomon.

Skąd się biorą przebarwienia?

Przebarwienia skóry to efekt działania promieni ultrafioletowych, które zaburzają funkcjonowanie komórek pigmentacyjnych, czyli melanocytów. Najwięcej powstaje ich zazwyczaj na twarzy, dekolcie oraz na dłoniach, czyli na tych partiach ciała, które najczęściej eksponowane są na słońce. 

Mogą się pojawiać również na skutek zmian hormonalnych (spowodowanych np. ciążą i antykoncepcją), spożywania herbatek ziołowych, są także pozapalne, polekowe czy starcze. Pojawiają się prawie wyłącznie u kobiet (u mężczyzn to bardzo rzadkie). Są widoczne czasami już po 25 roku życia, ale najczęściej po 30-tce.

Jak przeciwdziałać przebarwieniom?

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, warto więc zadbać o profilaktykę. Bardzo istotna jest codzienna pielęgnacja oraz ochrona przeciwsłoneczna skóry. Należy stosować kremy z filtrem UV. Specjaliści zalecają, że w okresie letnim kosmetyki powinny mieć filtry powyżej 30 SPF. W pozostałych miesiącach natomiast nie mniejsze niż 25 SPF.

Likwidacja przebarwień

Przebarwienia można wybielić, a metod jest kilka - zabiegi łączone, takie jak mikronakłucia skóry w połączeniu z kwasem, laser, światło IPL oraz kwasy. Należy się skonsultować ze specjalistą kosmetologiem bądź dermatologiem i wybrać odpowiednią dla nas metodę.  

Żyjemy w świecie takiej mody. Ktoś wrzuci jakiś super krem, pokaże efekty przed/po i my myślimy, że to dla nas. To, co komuś pomogło, nie do końca pomoże nam

- mówiła w Dzień Dobry TVN kosmetolog, Anna Salomon.

A domowe sposoby? Świetnie działa witamina C (jako substancja aktywna sprawdzi się rozjaśniająco i antyoksydacyjne), peelingi, kremy z kwasami oraz morwa biała. Warto także pamiętać, że im przebarwienia są starsze, tym trudniej je usunąć.

Proste sposoby na naprawę kosmetyków. Zobacz wideo:

Zobacz też: 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Co sądzisz o tym artykule?
62
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0