Maseczka na przebarwienia skóry i inne sposoby na pozbycie się nieestetycznych plam

maseczka, twarz, przebarwienia
solidcolours/Getty Images

Każdy marzy o zdrowej i pięknej cerze. Niestety większość musi się mierzyć z licznymi niedoskonałościami. Odpowiednia pielęgnacja może im zapobiec lub je zwalczyć, gdy na profilaktykę jest już za późno. Poniżej przedstawiono kilka sposobów na skuteczne pozbycie się przebarwień z twarzy, dłoni i dekoltu zarówno naturalnymi metodami, jak i gotowymi produktami. Poznaj najlepsze maseczki na przebarwienia!

Przebarwienia to ciemniejsze plamy na skórze, które powstają w wyniku nieprawidłowego działania melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę (barwnik skóry). Przebarwienia pojawiają się zwykle w miejscach szczególnie narażonych na działanie promieni słonecznych (twarz, dłonie, dekolt, ramiona, łydki). Do ich powstawania przyczyniają się także zmiany hormonalne, stany zapalne, niektóre leki, perfumy i kosmetyki. Niestety występowanie przebarwień zwykle nasila się wraz z wiekiem. Maseczka na przebarwienia skóry może jednak zdziałać cuda!

Domowa maseczka na przebarwienia

Nie ma co ukrywać, że współczesne kosmetyki nierzadko bardziej szkodzą, niż poprawiają kondycję skóry. Warto więc postawić na produkty, których skład nie budzi wątpliwości. Domowe kosmetyki zdobywają coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego – są naturalne, więc także zdrowe, tanie i łatwe w wykonaniu. Poniżej znajdują się propozycje domowych maseczek na przebarwienia.

Maseczka z cytryny na przebarwienia

Cytryna zawiera przeciwutleniacze, jak np. flawonoidy, które posiadają wygładzające i odmładzające działanie. Kwas cytrynowy ma zbawienny wpływ na skórę – redukuje przebarwienia, a także wygładza ją i wyrównuje jej koloryt. Poniżej znajdziesz przepis na domową maseczkę z cytryny na przebarwienia.

Składniki (na maseczkę na twarz i dekolt):

  • 1 łyżka soku z cytryny,
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej,
  • 1 łyżka maślanki,
  • 1 łyżeczka miodu.

Przygotowanie:

  1. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki.
  2. Nałóż maseczkę na twarz, omijając okolice oczu, i pozostaw na około 15 minut.
  3. Po upływie tego czasu spłucz ją dokładnie z twarzy ciepłą wodą. Ta maseczka na przebarwienia skóry pomoże ci się uporać z niedoskonałościami.

Maseczka z kurkumą na przebarwienia potrądzikowe i nie tylko

Składniki (na maseczkę na twarz i dekolt):

  • 1 łyżeczka kurkumy,
  • 2 łyżeczki miodu,
  • 1 łyżeczka soku z cytryny,
  • 4 łyżki jogurtu naturalnego,
  • ½ łyżeczki oliwy z oliwek (lub oleju słonecznikowego).

Przygotowanie:

  1. Składniki dokładnie wymieszaj.
  2. Nałóż maseczkę na twarz i dekolt, omijając okolice oczu, i pozostaw na około 20 minut. Następnie spłucz ją ciepłą wodą.
  3. Po takim zabiegu warto zastosować odżywczy krem. Maseczka sprawdzi się także na przebarwienia po trądziku.

Maseczka na przebarwienia to nie wszystko!

Maseczka na przebarwienia to nie jedyny sposób na pozbycie się nieestetycznych plam. Do domowych zabiegów można wykorzystać także:

  • sok z cytryny – warto nałożyć go wacikiem na skórę twarzy i pozostawić na kilkadziesiąt minut. Koniecznie jednak trzeba dokładnie spłukać go wodą przed wyjściem z domu, ponieważ sok z cytryny uwrażliwia na działanie promieni UV;
  • plasterki ogórka – wystarczy pokroić świeży ogórek, nałożyć jego plasterki na twarz i pozostawić je na skórze najdłużej, jak to możliwe;
  • woda pietruszkowa – otrzymuje się ją z natki pietruszki zalanej wodą mineralną. Powinno się ją stosować do mycia twarzy dwa razy dziennie;
  • miąższ papai albo ananasa – może być skutecznie stosowany jako maseczka na przebarwienia;
  • pasta z sody oczyszczonej i wody – należy jej używać punktowo na konkretne przebarwienia.

Krem zamiast maseczki na przebarwienia skóry

Oprócz maseczek na przebarwienia skóry skuteczne może być także stosowanie kremu. To niezwykle ważne, by wiedzieć, jaki produkt należy wybrać. Kurację odpowiednim preparatem najlepiej wykonać jesienią lub zimą, gdy skóra nie jest narażona na działanie intensywnych promieni słonecznych. Nawet jeśli zmiany na twarzy są łagodne, trzeba liczyć się z tym, że kuracja może trwać od trzech miesięcy w górę (szczególnie w przypadku zmian potrądzikowych). Dotyczy to także stosowania domowych maseczek na przebarwienia skóry.

Jaki krem na przebarwienia potrądzikowe wybrać?

Przystępując do wyboru kremu, należy sprawdzić, czy zawiera on kwas AHA (alfa-hydroksylowy), glikolowy, mlekowy, migdałowy lub salicylowy. To właśnie te składniki najlepiej radzą sobie nawet z największymi przebarwieniami. Kremy mogą również zawierać hydrochinon, który zmniejsza produkcję melaniny i zapobiega procesowi ciemnienia blizn. Podobne działanie wybielające mają także: retinol, kwasy kojowy, askorbinowy i azelainowy. Co ciekawe, do popularnych kremów na przebarwienia skóry dodaje się często także śluz ślimaka, masę perłową, która pochodzi z muszli ostryg, wyciąg z cebuli oraz rumianku. Regularne stosowanie takiej kuracji może również spowodować widoczne zwężenie porów, złuszczenie martwego naskórka, zmniejszenie liczby zaskórników oraz leczenie istniejącego trądziku, rozstępów, blizn pooperacyjnych i powstałych w wyniku poparzenia. Najlepiej połączyć oba sposoby, stosując zarówno maseczkę na przebarwienia skóry, jak i odpowiedni krem.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie