Pielęgnacja twarzy i ciała

Kolagen do picia - nowa moda w mediach społecznościowych. Dermatolog wyjaśnia, czy jest skuteczny

Pielęgnacja twarzy i ciała

Coraz bardziej popularny wśród influenserskich kont w mediach społecznościowych i coraz więcej zachwytów nad jego właściwościami. Ma sprawiać, że znikają zmarszczki, skóra się napina i oznaki starzenia same znikają. Kolagen do picia, bo o nim mowa, cieszy się ostatnio ogromną sławą. Czy słusznie? To wyjaśniał dr Marcin Ambroziak, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej.

Co to jest kolagen

Kolagen to podstawowe białko naszej skóry. Stanowi 25 proc. jej suchej masy. W skrócie odpowiada za jędrność i odporność na rozciąganie. Niestety dość szybko równowaga pomiędzy degeneracją, a produkcją nowego zmienia się na korzyść uszkodzeń. Jak wszystko w naszym organizmie, ten niekorzystny proces zaczyna się w trzeciej dekadzie życia. I wtedy „brakuje” nam kolagenu, szybciej się niszczy, a wolniej produkuje.

Kolagen do picia – czy to działa?

Kolagen do picia zyskuje coraz większą rzeszę sympatyków. Sprzedawany jest najczęściej w zgrabnych i poręcznych ampułkach, które łatwo można dawkować. Producenci wzbogacają jego formułę o walory smakowe - arbuzowe, melonowe czy truskawkowe. Jak zapewniają, aby zobaczyć efekty, należy go stosować przynajmniej przez 3 miesiące.

Moim zdaniem to kompletnie nie działa

- mówi dr Marcin Ambroziak, lekarz medycyny estetycznej.

Kolagen to bardzo duże białko. Przy przejściu przez kosmki jelitowe jest trawione na małe kawałki, które jelito jest w stanie wchłonąć.

Takie samo zdanie ekspert ma o kremach z kolagenem, które według niego działają jak nawilżające i przeciwobrzękowe maseczki, ale zmarszczki niestety po nich nie znikają.

Ta wielka cząstka nie ma prawa przejść np. z kremu przez naszą skórę, to jest niemożliwe. Działa taki krem, ale poprzez to, że ta wielka cząstka przykrywa naszą skórę i dzięki temu jest lepiej nawilżona

- podkreśla dermatolog.

Aby skóra była jędrniejsza, należy ją stymulować, by produkowała więcej kolagenu. Można to robić w formie mezoterapii, czyli wstrzyknięć albo przez lasery frakcyjne czy zogniskowane ultradźwięki. Ale - jak przyznaje dr Amroziak - trudno jest zatrzymać czas.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Jak poprawiać urodę po 50-tce? Dowiedz się, jakie zabiegi odwrócą upływ czasu i zapewnią ci młody wygląd

Laserowe odmładzanie twarzy - co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg?

Kwasy na twarz. Złuszczają skórę i stymulują ją do odnowy. Czy można stosować je w domu?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości