Przyczyny powstawania cellulitu
Cellulit, czyli tzw. "skórka pomarańczowa", to zniekształcona tkanka tłuszczowa, która jest rozłożona w nierównomierny sposób. Jej występowanie wiąże się z nadmiarem estrogenów w organizmie, dlatego rzadko dotyka mężczyzn. Tworzy się najczęściej na pośladkach, udach, brzuchu, a nawet ramionach.
Do przyczyn powstawania cellulitu należą problemy z krążeniem, czynniki genetyczne, wahania masy ciała, zaburzenia hormonalne, ciąża, zła dieta, nieregularne pory posiłków, zbyt obcisłe ubrania, picie alkoholu, palenie papierosów, a przede wszystkim brak ruchu i siedzący tryb życia.
Sposoby na cellulit
Choć według badań cellulit ma około 90 proc. kobiet, warto popracować nad jego zniwelowaniem dla własnego lepszego samopoczucia. Jeżeli przez dwa tygodnie poprzedzające urlop wprowadzimy do codziennych rytuałów kilka czynności, na wakacjach bez wątpienia poczujemy się bardziej pewne siebie w bikini, a skórka pomarańczowa zmniejszy się nawet o 50 proc. Co zatem warto robić?
By zredukować cellulit, warto nieco zmienić swoją dietę i postawić na taką, która jest bogata w witaminy, sole mineralne i nienasycone kwasy tłuszczowe. Należy drastycznie zmniejszyć w swoim jadłospisie ilość węglowodanów prostych (czyli słodycze oraz produkty z białej mąki, np. pieczywo pszenne, makarony, ryż, ziemniaki) i zamienić je na produkty pełnoziarniste, o niskim indeksie glikemicznym. Trzeba wyeliminować słodycze (zamiast nich można jeść gorzką czekoladę i owoce), natomiast zwiększyć spożycie chudego mięsa, ryb, warzyw, kasz i nabiału (kefiry, jogurty). Dodatkowo można spożywać detoksykujące herbaty oraz suplementy diety z kolagenem.
W celu wygładzenia skóry i rozbicia nieregularnie ułożonych tkanek tłuszczowych, należy raz dziennie dokładnie masować skórę przy pomocy olejku i specjalnego masażera antycellulitowego. W taki sposób odprowadzimy płyny zalegające w tkankach, dzięki czemu ciało odzyska sprężystość, jędrność i gładkość. Najlepiej wybrać olejek, który będzie zawierał składniki wyszczuplające, a więc przyspieszające redukcję skórki pomarańczowej.
Szczególnie podczas ostatnich miesięcy ze względu na pandemię większość z nas kilkanaście godzin dziennie spędzała w pozycji siedzącej - czy to na kanapie, czy przy biurku, co fatalnie wpłynęło na wygląd ud oraz pośladków. Brak ruchu powoduje bowiem zastój limfy i zmniejszenie krążenia krwi w skórze, co sprzyja utracie jędrności. Jeżeli zwalczanie cellulitu zaczynamy dwa tygodnie przed urlopem, treningi muszą stać się naszą codziennością. Przez 30 minut należy ćwiczyć nogi, pośladki i brzuch. Można postawić na profesjonalne treningi, ale też jazdę na rowerze, bądź na rolkach, bieganie lub szybszy marsz.
Skąd się bierze cellulit i jak sobie z nim radzić? Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Johnny Depp skończył 58 lat. Jak zmieniał się mistrz filmowych metamorfoz?
- Rihanna na niezwykłej okładce "Vogue'a". Wystąpiła w roli modelki, fotografa i stylistki
- Co powinno się znaleźć w męskiej szafie? Podstawowa garderoba na lato
Autor: Sabina Zięba
Źródło: Elle