Hydrolat to kosmetyk, który ma właściwości pielęgnacyjne, ale przede wszystkim fantastycznie odświeża skórę i na długo zapewnia efekt orzeźwienia. W upalne dni warto go zawsze mieć pod ręką. Hydrolaty z łatwością można zrobić domowymi sposobami. Nie wymaga to specjalistycznego sprzętu, a składniki potrzebne do przygotowania wody roślinnej są dostępne w drogeriach i sklepach spożywczych.
Hydrolat – jakie właściwości ma woda kwiatowa
Hydrolaty to są wody roślinne, które wytwarza się w procesie destylacji. Podczas parowania wody z roślin wydzielają się olejki eteryczne. Dlatego do przyrządzenia hydrolatu wybiera się tylko aromatyczne części roślin. Wody roślinne są produktem ubocznym olejków eterycznych i tak jak one są czystym esencjami, ale ze względu na duży stopień rozcieńczenia działają mniej intensywnie.
Destylacja to jedna z najstarszych metod preparowania roślin. Wywodzi się ze starożytnych Indii. Można poddać temu procesowy każdą roślinę, ale zazwyczaj hydrolaty powstają z kwiatów i ziół.
Hydrolaty, które są w sprzedaży, mogą zawierać domieszkę alkoholu lub konserwantów. Do wód kwiatowych domowej roboty niekoniecznie trzeba dodawać takie składniki. Dobrze jest jednak przechowywać taki produkt w lodówce i w miarę szybko zużyć.
Jak stosować hydrolaty?
Hydrolat to wyjątkowo uniwersalny kosmetyk. Można go stosować na twarz, ciało i włosy, np.:
- jako produkt pielęgnacyjny dobrany do typu cery
- dla odświeżenia skóry
- do schłodzenia ciała
- jako płukankę nawilżającą włosy po myciu
- jako preparat łagodzący podrażnienia po depilacji
- jako składnik innych kosmetyków domowej roboty, np. masek
Wygodnym rozwiązaniem jest przelanie hydrolatu do butelki z dyfuzorem, by rozpylać go bezpośrednio na skórę czy włosy. Na twarz możesz też aplikować go wacikiem.
Hydrolat DIY – przepisy na domowe wody roślinne
Do destylacji roślin można użyć profesjonalnego destylatora (np. takiego, jak do nalewek), ale wystarczą zwykły garnek (emaliowany lub ze stali nierdzewnej) lub kawiarka i kuchenka.
Hydrolat różany
Hydrolat różany to jedna z najpopularniejszych wód kwiatowych. Jest powszechnie używana, ponieważ ma odczyn pH zbliżony do naturalnego odczynu skóry i świetnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji.
Woda różana jest szczególnie polecana kobietom, które mają skórze zmęczoną i poszarzałą skórę. Esencja z płatków róży dodaje bowiem cerze blasku.
- Wsyp do garnka kilka 6 garści płatków róży płatków róży.
- Wstaw naczynie, do którego będzie skraplać się para - nie powinno dotykać brzegów garnka. Najlepiej umieścić je na płaskim kamieniu lub innym naczyniu, np. odwróconej salaterce.
- Gdy woda zacznie parować, połóż na garnku pokrywę wiekiem dołu, że wierzchu ułóż duże kawałki lodu (albo wsyp kostki lodu do woreczka). Dzieli temu woda bardzo szybko będzie się skraplać.
- Umieść garnek na kuchence i podgrzewaj przez ok. pół godziny. Idealnie jest utrzymywać temperaturę wywaru nie większą niż 80 stopni C. Para, która powstanie, będzie skraplać się na pokrywce garnka i spływać do naczynia pośrodku.
Hydrolat z zielonej herbaty
Hydrolat z zielonej herbaty jest idealny do pielęgnacji cery mieszanej i tłustej. Esencja herbaciana ma bowiem działanie antyseptyczne i reguluje wydzielanie sebum, zwężając pory. Zielona herbata wyrównuje też koloryt skóry i nadaje jej zdrowy wygląd. Może być stosowana do pielęgnacji okolic oczu.
- Dwie łyżki zielonej herbaty wsyp do kawiarki w to miejsce, w które wsypuje się kawę.
- Dolną część należy napełnij wodą destylowaną i postępuj tak jak w przypadku przygotowania kawy. Podgrzewaj wodę tak długo, aż odparuje i znajdzie się w górnym pojemniku kawiarki.
- Przecedź wywar.
Twój własny przepis na hydrolat
Stwórz hydrolat z mieszanki kwiatów i ziół, których zapachy lubisz. Można np. połączyć róże z białym bzem, lawendą, miętą i rozmarynem. Warto dobierać rośliny, które mają właściwości lecznicze. Latem, gdy skóra jest intensywnie eksponowana na słońce, a także bardziej narażona na podrażnienia, sprawdzą się zioła o działaniu kojącym (rumianek, nagietek, chaber, melisa) i przeciwzapalnym (szałwia, rozmaryn).
- W sporym garnku umieść rośliny. Zalej je demineralizowaną wodą. Wstaw do garnka naczynie, do którego będzie skraplać się para.
- Podgrzewaj wodę z ziołami i kwiatami na kuchence, postępując tak jak w przypadku hydrolatu różanego.
Zobacz wideo: Tonik, hydrolat czy mgiełka. Co wybrać?
Zobacz także:
Bezpieczna depilacja latem. Jaką metodę wybrać?
Jak wiązać pareo? Najlepsze sposoby na wykorzystanie chusty plażowej
Peeling enzymatyczny a rodzaj cery. Samodzielne wykonanie i jego działanie
Autor: Magdalena Zamkutowicz