Czy paznokcie powinny być malowane?
Manicure to z całą pewnością jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych. Decydują się na niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Niektórym może się nasunąć pytanie, czy malowanie paznokci jest bezpieczne. Okazuje się tak i - co więcej - nie szkodzą nam również lampy UV wykorzystywane do utwardzenia lakieru hybrydowego.
Choć faktycznie generowane przez nie promieniowanie UV może zwiększać ryzyko wystąpienia raka kolczystokomórkowego, to aby tak się stało, skóra musi być wystawiona na jego działanie przez bardzo długi czas (minimum 20 tysięcy godzin).
- Jeszcze nie wszystko wiemy, natomiast bardzo dużo danych wskazuje, że ten konkretny rodzaj promieniowania jest bardzo bezpieczny. Jednak dla większego bezpieczeństwa dermatolodzy często zalecają, aby przed wykonaniem paznokci hybrydowych posmarować skórę kremem z filtrem SPF przynajmniej 30. – powiedziała w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl. dr Anna Jędrowiak, specjalistka dermatologii, certyfikowany lekarz American Academy of Aesthetic Medicine.
Specjalistka dodała, że paznokcie mogą być pomalowane przez cały czas i przerwy nie są konieczne. – Lakier nie szkodzi płytce, pod warunkiem, że jest ona zdrowa i nie rozwinęło się w niej np. jakieś zakażenie – tłumaczyła.
Manicure tytanowy – na czym polega?
Do wykonania tego rodzaju manicure używa się specjalnego proszku (pudru, jest on bezzapachowy), który zawiera dwutlenek tytanu. Przed jego nałożeniem nie trzeba odtłuszczać paznokci, "lakier" nie musi być też utwardzany lampą UV (do tego stosuje się specjalny lakier i płyn). Jego największą zaletą jest trwałość. Na paznokciach może się utrzymywać nawet do 7-8 tygodni.
Dodatkowo bardzo często "proszki" wykorzystywane do manicure tytanowego wzbogacane są o witaminy (m.in. A oraz z grupy B, wapń), które wzmacniają i odżywiają płytkę paznokcia.
Manicure tytanowy – czy jest bezpieczny?
Manicure tytanowy jest bardzo bezpieczny i mogą sobie na niego pozwolić nawet kobiety w ciąży oraz te, które karmią dziecko piersią. – Z tytanu wykonuje się np. implanty zębowe, a one moją cały czas kontakt z błoną śluzową w jamie ustnej i nie stanowią żadnego zagrożenia. Przeciwskazaniem do wykonania manicure tytanowego będzie uczulenie na ten pierwiastek lub inne metale – wyjaśniła nasza rozmówczyni. Jeśli decydujemy się na taki manicure pierwszy raz i nie mamy pewności, jak organizm zareaguje na lakier, warto wykonać próbę alergiczną. Trzeba jednak podkreślić, że reakcje uczuleniowe zdarzają bardzo rzadko.
Dodatkowo lakiery tytanowe zawierają nadtlenku benzoilu, który wykazuj działanie bakteryjne. Warto dodać, że nie przenika on do krwiobiegu.
Mimo że takie zabieg jest bezpieczny to zdaniem specjalistki, jeśli nasza płytka jest słaba, łamliwa, rozdwojona to lepiej wstrzymać się z malowaniem do momentu, aż paznokcie się zregenerują. – W takich przypadkach bezpieczniejsza będzie hybryda – dodała.
Manicure tytanowy – czy można go wykonać samodzielnie?
Mimo że zabieg nie jest skomplikowany, a w drogeriach można dostać gotowe zestawy do jego wykonania, to zdaniem dermatolożki na pierwszy taki manicure lepiej wybrać się do specjalistki. Daje to możliwość podpatrzenia, jak robić to prawidłowo.
Kosmetyczkę warto odwiedzić także wtedy, gdy chcemy pozbyć się lakieru. – Jeśli chcemy nałożyć nową warstwę, to tę starą trzeb usunąć. "Zdjęcie" lakieru może być kłopotliwe, ponieważ dość mocno ingeruje on w płytkę paznokcia i niejednokrotnie konieczne jest użycie frezarki tak, jak przy hybrydzie. Sam aceton bardzo słabo usuwa taki lakier, dlatego lepiej skorzystać z fachowej pomocy – dodała dermatolożka.
Lakier można próbować usunąć także pilniczkiem, to jednak bardzo żmudne i czasochłonne zajęcie. Warto dodać, że zamiast usuwać lakier można jedynie uzupełnić odrosty.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Latte nails to nowy trend, który zachwyci każdą "jesieniarę"
- Koreański trend opanował TikToka. Czym są "syrup nails"?
- Ani na prosto, ani na okrągło. Ekspert wyjaśnia, jak prawidłowo skracać paznokcie
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: jordan_rusev/Getty Images