Dobrze wykonany demakijaż oczu nie tylko pozwala pozbyć się resztek kosmetyków, ale przygotowuje również skórę do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych – kremy, serum i maseczki o wiele lepiej się wówczas wchłaniają. Należy pamiętać o tym, aby całą czynność przeprowadzać bardzo delikatnie.
Jakie kosmetyki będą najlepsze do demakijażu oczu?
Jeśli chodzi o kosmetyki do demakijażu oczu, ich wybór jest na tyle szeroki, że warto się dobrze nad nim zastanowić. Sprawdź najpopularniejsze rodzaje preparatów przeznaczonych do tego celu.
- Olejek do demakijażu oczu Olejek do demakijażu oczu z roku na rok staje się coraz popularniejszy. I nic dziwnego, jest on bowiem łagodniejszy od mleczek, żeli, pianek oraz płynów micelarnych. Dlatego też doskonale sprawdzi się do przemywania wrażliwych i delikatnych powiek. Zgodnie z chemiczną zasadą, głoszącą, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz, makijaż bez problemu może być usunięty. Jednocześnie, olejek nie uszkadza bariery hydrolipidowej, w przeciwieństwie do większości standardowych kosmetyków, np. żeli. Mogą go stosować kobiety ze skórą suchą, ale też mieszaną i tłustą.
- Dwufazowy płyn do demakijażu oczu Dobry płyn do demakijażu oczu bez problemu poradzi sobie z wodoodpornym makijażem – pod tym względem wygrywa często z płynem micelarnym oraz mleczkiem. Kosmetyk ten składa się z fazy wodnej oraz oleistej. Pierwsza z nich odpowiada za eliminowanie podrażnień wokół oczu, druga zaś – za usuwanie makijażu. Przed użyciem płynu należy wstrząsnąć buteleczką, aby fazy nie były od siebie oddzielone. Kosmetyk ten zalecany jest osobom ze skórą wrażliwą i alergiczną, a także wszystkim kobietom, które noszą na co dzień soczewki kontaktowe.
- Żel do demakijażu twarzy i oczu Istnieją na rynku również kosmetyki wielofunkcyjne, jak np. żel do przemywania twarzy i oczu. Warto postawić na tego typu preparaty zwłaszcza podczas podróży, kiedy możemy spakować jedynie ograniczoną liczbę kosmetyków – należy jednak pamiętać, że niektóre tego typu produkty mogą podrażniać. Obecnie dostępne są również delikatne, micelarne żele do demakijażu, polecane osobom ze szczególnie wrażliwą skórą wokół oczu.
- Mleczko do demakijażu oczu Mleczka należą do coraz rzadziej wybieranych preparatów do demakijażu oczu – niektórzy producenci wciąż jednak mają je w ofercie. Co więcej, niektóre kosmetyki tego typu są bardzo skuteczne. Aby odpowiednio zmyły one makijaż, ważna jest przede wszystkim metoda ich aplikacji. Nie należy bowiem mleczka – tak jak większości tego typu kosmetyków – nakładać na wacik, a dopiero potem na twarz. Kluczem do sukcesu jest aplikowanie go bezpośrednio na skórę. Należy zaznaczyć, że niektóre mleczka zmywają nawet wodoodporny makijaż.
Demakijaż oczu krok po kroku – instrukcja
Sprawdź, w jaki sposób należy przeprowadzić klasyczny demakijaż oczu.
- Dokładnie umyj ręce – to sprawi, że skóra będzie mniej narażona na wiele infekcji.
- Na dwa płatki kosmetyczne zaaplikuj ulubiony kosmetyk do demakijażu. Istotne jest to, aby nałożyć odpowiednią jego ilość – zbyt duża może powodować podrażnienia, zbyt mała może okazać się nieskuteczna.
- Na zamknięte powieki przyłóż płatki i poczekaj, aż preparat odpowiednio rozpuści makijaż – dzięki temu nie będziesz musiała niepotrzebnie pocierać i naciągać skóry.
- Jeśli chcesz usunąć maskarę, wykonuj pionowe ruchy, na przemian w górę i w dół – dzięki temu nie uszkodzisz rzęs.
- Po pozbyciu się tuszu wykonuj ruchy od zewnętrznej do wewnętrznej części oka, aby usunąć inne kosmetyki. Istotne jest to, aby wykonywać tę czynność delikatnie – pocieranie i rozciąganie skóry powoduje powstawanie zmarszczek.
- Kiedy zauważysz, że płatek kosmetyczny jest brudny, sięgnij po kolejny. Zwykle przy demakijażu oczu zużywanych jest około 4–5 wacików. Nie zapomnij również o usunięciu kosmetyków z brwi.
Naturalny demakijaż oczu – jak go wykonać?
Jeśli nie chcesz stosować produktów drogeryjnych, możesz wypróbować również mieszankę olejów naturalnych. Aby ją zrobić, dobierz odpowiedni olej do własnej skóry:
- do cery suchej lub wrażliwej wybierz olej migdałowy lub oliwę z oliwek,
- do skóry tłustej – olej winogronowy lub rzepakowy.
- 100 ml oleju dopasowanego do cery,
- 50 ml oleju rycynowego,
- 1 kroplę oleju lawendowego lub szałwiowego.
Przygotowanie:
- Wszystkie składniki umieść w pojemniku, w którym zamierzasz trzymać kosmetyk. Wymieszaj całość.
- Przechowuj mieszankę w szczelnie zamkniętym pojemniku lub w nieprzezroczystym szkle.
Aby zastosować kosmetyk, nałóż go na dłonie, a następnie wmasuj w twarz. Aby usunąć jego nadmiar, użyj wacika lub bawełnianej szmatki.
Demakijaż – dlaczego jest tak ważny? Zobacz wideo:
Zobacz też:
Sztuka demakijażu. Nie podrażnia twarzy ani oczu, ale dokładnie oczyszcza
Zalotka do rzęs - kobiety z niej korzystają, a wymyślił ją mężczyzna
Autor: Adrian Adamczyk