Na przestrzeni lat na najlepsze pomysły związane z upiększaniem kobiecej urody wpadali mężczyźni. To oni wynaleźli między innymi pierwsze sztuczne rzęsy, mascary w proszku i zalotki. Jakie są wady i zalety stosowania tych ostatnich?
Zalotka to przyrząd kosmetyczny, który służy do podkręcania rzęs. Kształtem przypomina nożyczki, ale zamiast ostrzy ma zacisk. Jako pierwszy na świecie opatentował ją w 1952 roku William Beldue. Na rynku dostępne są zalotki klasyczne, zwane też mechanicznymi, a także termiczne.
Jak prawidłowo korzystać z zalotki?
Zanim zastosujemy zalotkę klasyczną, zróbmy demakijaż oczu. Jeżeli nie zastosujemy się do tej rady, to musimy się liczyć z tym, że wytuszowane włoski przykleją się do gumki, którą zakończony jest przyrząd. Kiedy będziemy go odstawiać od oka, wyrwiemy rzęsy wraz z cebulkami. Kiedy rzęsy będą czyste i osuszone, podciągamy powiekę, łapiemy włoski przy pomocy zalotki i ściskamy je przez kilka sekund.
Aby uzyskać lepszy efekt podkręcenia, możemy ją delikatnie podgrzać suszarką do włosów
- radziła w Dzień Dobry TVN Zofia Jasińska - ekspertka stylizacji rzęs.
Inaczej używa się zalotki termicznej. W tym przypadku wystarczy nią przeczesać rzęsy tak, jakbyśmy je malowały.
Ryzyko związane z używaniem zalotek
W przypadku zalotek mechanicznych istnieje ogromne ryzyko połamania lub wyrwania rzęs. Ponadto, przy stosowaniu zanieczyszczonej zalotki można przenieść zanieczyszczenia mikrobiologiczne na powieki, brzegi powiek i rzęsy, co może skutkować rozwojem bakterii i powstawania stanów zapalnych oczu, szczególnie spojówek.
Natomiast nieumiejętne korzystanie z zalotek termicznych może doprowadzić do przesuszenia rzęs, w następstwie czego staną się one łamliwe.
Jak często można stosować zalotkę?
Jeśli mamy mocne rzęsy, możemy stosować zalotkę niemalże codziennie, zachowując jednak umiar, ponieważ włos ma swoją wytrzymałość na zginanie i rozciąganie. Natomiast w przypadku osłabienia organizmu, warto powstrzymać się od wszelkich zabiegów obciążających rzęsy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
>>> Zobacz także:
- Chcesz odjąć sobie lat? Nawilżaj skórę i używaj mniej kosmetyków
- Glass skin. Jak osiągnąć efekt „szklanej” cery?
- Czy nastolatki powinny się malować? Jakie błędy popełniają najczęściej?
Autor: Iza Dorf