Makijaż

Czy nastolatki powinny się malować? Jakie błędy popełniają najczęściej?

Makijaż

Czy nastolatki powinny się malować? Jakie błędy popełniają najczęściej?

Dlaczego nastolatki tak bardzo pragną się malować? Co daje im makijaż? O powodach, dla których coraz młodsze dziewczęta korzystają z usług makijażystek i zagrożeniach jakie to niesie ze sobą rozmawialiśmy z dr Justyną Korzeniewską - psychologiem dziecięcym i Martą Gąską - makijażystką.

Dlaczego nastolatki tak bardzo chcą się "upiększyć"

Zobacz też: Dlaczego przebieramy się na Halloween? Historia i obyczaje halloweenowe >>> 

Co powoduje, że nastolatki bardzo chętnie i często przesadnie korzystają z makijażu, dlaczego tak bardzo pragną zmienić swój wygląd? 

Nastolatki chcą wzorować się na osobach dorosłych

Powodów jest wiele. Próbują wzorować się na osoby dorosłe, bo to jest ta magia okresu nastoletniego, kiedy chce się tak szybko przeskoczyć do wieku dorosłego. W przypadku dziewcząt atrybutami dorosłości są różne style ubierania i makijażu.

Zobacz też: To ona odpowiedzialna jest za makijaże gwiazd. Poznajcie Magdę Pieczonkę! >>>

Próba radzenia sobie ze zmianami w ciele

Ważniejszym powodem jest to, że w okresie nastoletnim zmiany w ciele nastolatka są bardzo gwałtowne - dziecko ma poczucie, że traci kontrolę. Wtedy pojawia się potrzeba odzyskania kontroli nad tym ciałem. Chłopcy lubią wtedy siłownię, dziewczęta idą w stronę mody, drastycznych diet, albo makijażu. Tutaj te kwestie estetyczny, czy to dodaje im urody są drugorzędne. Często widzimy efekt odwrotny od zamierzonego, że to jest groteskowe, nieadekwatne do wieku. Jednak to daje poczucie, że ja mogę coś zrobić ze swoim ciałem, że ono wygląda tak jak sobie zaplanowałam.

"To jest straszne, to ma ogromny wpływ"

Marta Gąska:

Jestem przerażona, tym bardziej, że jestem mamą dwóch dziewczynek. Jestem absolutnie na nie. Te dziewczyny są tak strasznie zmalowane, to idzie w złym kierunku. Rozumiem, że one chcą ładnie wyglądać, że czasami chcą ukryć trądzik, ale niech to będzie zrobione ładnie i poprawnie. Drogie dziewczyny jeśli chcecie się malować, to róbcie to poprawnie. Bierzcie przykład z dobrych wzorców.

Jakie błędy makijażowe popełniają nastolatki?

  • Za dużo, zbyt ciężkiego podkładu
  • Kreski, które są krzywe, złe i nie podkreślają urody

Zobacz też: Jak rozjaśnić lub przyciemnić podkład do twarzy? Sposoby Magdy Pieczonki >>> 

Jak na przesadne malowanie powinni zareagować rodzice?

Kiedy te tendencje idą w złym kierunku, kiedy nastolatek domaga się zezwolenia na drastyczne zmiany w swoim ciele, rodzic może postawić taki warunek: pozwolę ci na pewne rzeczy, ale musisz wykorzystać te zasoby, które masz.

  • Przed drastyczną zmianą fryzury można spróbować innego uczesania i innej formy pielęgnacji włosów.
  • Jeśli interesujesz się makijażem, można najpierw skonsultować się z kosmetyczką w temacie poprawnego dbania o skórę, która ma np. tendencję do wyprysków.

Jakie zagrożenie niesie ze sobą nadmierne i przedwczesne umalowanie się?

Justyna Korzeniewska:

Powodów jest kilka. Poza kwestiami estetycznymi i adekwatnością do sytuacji, jest to ważna kwestia dla rodziców, ponieważ jeśli pozwolą na tak szybkie przejście do okresu dorosłości, gubi się po drodze bardzo ważny etap rozwojowy. To jest etap gdy dziecko jest już na tyle duże, że dokładnie widzi te zmiany w swoim ciele i ważne jest żeby dojrzał do tego i zrozumiał, że jego ciało będzie się zmieniać i żeby nauczył się radzić z tym sobie.

Dorota Wellman:

Warto też im uświadomić, że to szkodzi na skórę i często pogłębia problem, który chcą zatuszować. To jest dziwny świat - najpierw się postarzamy, a później odmładzamy i wszyscy mają trzydzieści lat. 

Sonda: Czy nastolatki powinny się malować? 

Czy kolorowe kosmetyki są tylko dla pełnoletnich kobiet? Wyraź swoją opinię i zagłosuj w naszej sondzie. Zobacz, co myślą na ten temat inni. 

Czy nastolatki powinny się malować?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki
Co sądzisz o tym artykule?
86
11
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
08.09.2021
JS
Nie wiem czy powinny czy nie