Alantoina w kosmetyce - właściwości
Alantoina jest pochodną mocznika, występuje między innymi w korzeniu żywokostu, łuskach ryżu, kiełkach zbóż czy łupinach owoców kasztanowca. W przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym wykorzystuje się jej syntetyczny odpowiednik, przybierający formę białego lub bezbarwnego proszku.
Lecznicze właściwości alantoiny zostały docenione już podczas I wojny światowej. Żołnierze, którzy odnieśli rany na polu bitwy, wykorzystywali je podczas rekonwalescencji. Dziś ten wyjątkowy składnik znaleźć można w maściach przyspieszających gojenie skaleczeń i oparzeń, ale także w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych.
Alantoina regeneruje przesuszoną skórę, zmniejsza zaczerwienienia i łagodzi stany zapalne, dlatego polecana jest zwłaszcza osobom z cerą wrażliwą oraz skłonną do alergii. Substancja znajduje też swoje zastosowanie w pielęgnacji skóry trądzikowej, ponieważ doskonale radzi sobie z łagodzeniem wszelkiego rodzaju zmian i wyprysków. Co więcej, uważana jest za skuteczne remedium na dokuczliwe objawy rozmaitych schorzeń, takich jak łupież, łuszczyca czy egzema. Kosmetyki z alantoiną regulują proces złuszczania się skóry, wykazują też właściwości kojące i nawilżające, więc ich wyjątkowy potencjał powinny docenić osoby, które często korzystają z popularnych zabiegów kosmetycznych, takich jak peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja.
Kosmetyki z alantoiną
Kosmetyki na bazie alantoiny mają bardzo szerokie zastosowanie, a w dodatku mogą być stosowane nie tylko przez dorosłych, ale także przez dzieci. Kremy na odparzenia dla niemowląt produkowane są właśnie w oparciu o ten cenny składnik. Alantoina skutecznie łagodzi wszelkie podrażnienia, przyspiesza też regenerację poparzonej skóry, dlatego znajdziemy ją również w składzie preparatów przeznaczonych do stosowania przed i po opalaniu.
Cenną właściwością alantoiny jest zdolność wychwytywania i magazynowania wody, dlatego warto poszukiwać jej w składzie kremów nawilżających, maseczek, emulsji i toników do twarzy. Pochodna mocznika sprawdza się także w pielęgnacji okolic ciała, które są szczególnie narażone na przesuszenie. Produkty, których skuteczność oparta jest na jej działaniu, warto więc aplikować na dłonie, kolana czy łokcie. Ze względu na swoje kojące działanie, alantoina wykorzystywana jest również do produkcji innych kosmetyków, takich jak płyny do kąpieli, preparaty do higieny intymnej, dezodoranty, a nawet pomadki i pudry do makijażu.
Zobacz także:
- Płukanka z octu rozmarynowego - naturalna recepta na piękne włosy. Jak ją przygotować?
- Jaki wpływ na cerę ma sok z cytryny? Czy warto jej używać?
- Manicure biologiczny, czyli bezpieczna technika stylizacji paznokci. Czy może zastąpić klasyczne zdobienie?
Zobacz wideo: Jak zadbać o siebie naturalnie?
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: PamelaJoeMcFarlane