Moda i Uroda

Ubrania idealne na lato. Jakie tkaniny sprawdzają się w upalne dni?

Moda i Uroda

Aktualizacja:
Karan Kapoor/Getty Images

Jakie ubrania są najlepsze na upał? Lekkie, zwiewne i oddychające. Dlatego latem chętnie wybieramy rzeczy uszyte z naturalnych tkanin. Hitem tego sezonu są lniane sukienki. Jakie jeszcze materiały warto wziąć pod uwagę?

Naturalne tkaniny na lato

Len

Len jest rośliną z rodziny lnowatych, a tkanina jest uzyskiwana z włókien płaskich. Ostatnio coraz popularniejszy jest len wytwarzany w procesie ekologicznym.

Lniane tkaniny są uznawane za jedne z najstarszych na świecie. W starożytnym Egipcie wykorzystywano je do mumifikowania ze względu na działanie antybakteryjne, a w średniowieczu lniana odzież była używana do pracy w polu, ponieważ ma właściwości wentylujące, jest przewiewna i lekka jak piórko. Wszystko to sprawia, że ubrania z lnu są idealne na lato. Nie strzępią się, nie elektryzują i wykazują wyjątkową odporność na ścieranie .

Do listy zalet lnianych ubrań należy dodać jeszcze trwałość - zachowują pierwotny fason nawet po wielu praniach. Prać natomiast można len nawet w bardzo wysokich temperaturach - pod warunkiem, że jest w stu procentach naturalny. Zauważalnie wypłukują się jednak z niego kolory. Aby unikać szybkiego blaknięcia, dobrze jest sukienki z snu prać w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni.

Mankamentem ubrań z lnu jest podatność na gniecenie. Dlatego niekoniecznie sprawdzają się w sytuacjach formalnych, kiedy zależy nam na nienagannej elegancji.

Bawełna

Bawełna to dla wielu osób jeden z najbardziej oczywistych wyborów, jeśli chodzi o ubrania na lato. Bawełna jest włóknem pochodzenia roślinnego używanym do produkcji ubrań od tysiącleci. Już w starożytnym Rzymie noszono bawełniane tuniki.

Właśnie ta miękkość jest ogromną zaletą bawełny oraz to, że materiał doskonale przepuszcza powietrze . Z tych powodów bawełniane ubrania są szczególnie polecane latem. Zapewniają komfort w upalne dni, ponieważ uwalniają nadmiar ciepła na zewnątrz i wchłania sporo wilgoci. Wadę bawełniane rzeczy mają taką, że wilgotne plamy są na nich bardzo widoczne. Mimo to latem chętnie nosimy bawełniane T-shirty, sukienki czy kuloty.

Jedwab

Jedwab ma chiński rodowód. Podanie głosi, że został odkryty na dworze cesarza Husug Ti w 2640 roku p.n.e., natomiast badania archeologiczne wykazują, że narzędzia do produkcji jedwabnych tkanin mogły być używane już ok. 3600 roku p.n.e.

Jedwab jest naturalnym włóknem pochodzenia zwierzęcego. Otrzymuje się go z kokonów jedwabników. Gąsienica budując kokon za pomocą dwóch ciągłych włókien przed trzy dni owija nici wokół siebie mniej więcej sto tysięcy razy. Nici osiągają długość od półtora nawet do trzech kilometrów. Szczotkuje się je w ciepłej wodzie, aby znaleźć początek każdej. Następnie z dwóch nici przędzie się pojedynczą i łączy ją z innymi w grubszą nić. Dopiero wtedy zyskuje trwałość odpowiednią do tkania. Najdelikatniejszy jedwab pochodzi z jedwabników żerujących na liściach morwowych.

Ze względu na proces produkcji jedwab jest tkaniną ekskluzywną. Należy też do najlżejszych. Zdarza się więc, że podczas barwienia są dodawane sole metali i szkło wodne, aby ją sztucznie obciążyć. To jednak obniża trwałość materiału.

Typowe tekstylia wykonane z jedwabiu to bielizna, suknie wieczorowe i ślubne, ale także letnie sukienki, koszule oraz koszulki. Jedwab oprócz tego, że jest ultralekki, delikatny i odporny na zagniecenia, pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała - jest to bowiem jeden z najbardziej higroskopijnych materiałów. Do jego właściwości praktycznych należy zaliczyć to, że bardzo szybko schnie.

Sztuczne tkaniny odpowiednie na lato

Poliester

Poliester został opracowany w Wielkiej Brytanii w latach 40. i miał być tańszym odpowiednikiem jedwabiu, co z powodzeniem udało się uzyskać. Jest wytwarzany w procesach chemicznych.

Co czyni z poliestru typowo letnią tkaninę? Przede wszystkim lekkość . Włókna syntetyczne są znacznie delikatniejsze niż bawełniane i jedwabne. Sukienka z poliestru prawie nic nie waży nawet jeśli jest do ziemi, nie gniecie się i nie wymaga prasowania. Łatwo nie z niej sprać plamy, schnie w błyskawicznym tempie. Poliester tak jak jedwab jest chłodny w dotyku . Świetnie sprawdza się w zestawach z ubraniami wykonanymi z naturalnych tkanin.

Wiskoza

Wiskoza także jest dobrym wyborem na lato. Wygląda jak bawełna, ale w dotyku jest jak jedwab. Z tego powodu bywa nazywana sztucznym jedwabiem. I rzeczywiście, jest sztucznym włóknem, lecz stworzonym na bazie naturalnego materiału - celulozy, a do produkcji celulozy używa się drewna, m.in. sosny i buku.

Wiskoza jest przyjazna dla skóry. Przyjemnie się ją nosi, ponieważ wchłania dużo wilgoci i zapobiega powstawaniu zapachu potu na ubraniu. Tak jak jedwab ma właściwości chłodzące . Z wiskozy szyje się przede wszystkim bluzki i sukienki. Tkanina jest miękka i dobrze współpracuje z sylwetką.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Polska blogerka Viva a Viva o swojej światowej karierze i najnowszych trendów

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Źródło: bader.de

Pozostałe wiadomości