Flausz to materiał, który nadaje się idealnie do szycia ubrań wierzchnich. Produkuje się z niego płaszcze, kurtki, narzutki, żakiety i peleryny, choć zdarza się, że jest wykorzystywany do szycia spódnic. Jego zaletą jest niebywała miękkość. Jednocześnie flausz zapewnia ciepło nawet w zimowe dni.
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Flausz to tkanina, która jest wyjątkowo miękka, przewiewna, a przy tym wszystkim gruba. Komfort noszenia ubrań z flauszu to wynik odpowiedniej cyrkulacji powietrza i ochrony przed zimnem połączonej z miłym dotykiem materiału.
Co to jest flausz?
Flausz to tkanina wyjątkowo elegancka i naturalna zarazem. To gruba tkanina z przędzy z długą okrywą włosową. Sama nazwa pochodzi z języka niemieckiego – słowa flaush oraz flaus oznaczają kosmyk. Flausz to gruba, podwójna wełniana lub półwełniana tkanina wykonana z przędzy zgrzebnej. Uzyskuje się ją w efekcie procesu drapania i strzyżenia. Szczególnie ten drugi etap sprawia, że materiał staje się przyjemny w dotyku.
Ogromnym atutem flauszu jest to, że mimo swojej grubości zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Wszystko dzięki dużej zawartości wełny w tkaninie. Takie ukształtowanie flauszu sprawia, że materiał chroni zarówno przed przegrzaniem się, jak i zmarznięciem. Nie bez powodu więc ulubionym zimowo-wiosennym materiałem wielu osób jest flausz. Płaszcze i kurtki z niego sprawdzają bowiem zarówno przy minusowych temperaturach, jak i podczas odwilży. Rodzaj flauszu zależy od ilości wykorzystanej wełny, a także od procesu jego obróbki (drapanie i strzyżenie). Flausz wełniany zawiera zdecydowanie więcej samej wełny niż inne jego rodzaje bazujące na dodatkowych włóknach.
Cechy flauszu i jego zastosowanie
Flausz jako materiał charakteryzuje się nieco innym wyglądem spodniej i wierzchniej strony, które różnią się także odcieniem. Ponadto sam flausz charakteryzuje się sporą grubością i miękkością. Jego atutem jest też przewiewność. Zapewniając odpowiedni przepływ powietrza, chroni zarówno przed zimnem, jak i zbytnim przegrzaniem. Stanowi więc idealny materiał na wszelkiego rodzaju płaszcze, kurtki, żakiety, wierzchnie tuniki, peleryny, różnego rodzaju narzutki. Zdarza się, że z tej tkaniny szyje się również spódnice. Problem stanowi natomiast to, że flausz się kurczy i filcuje, więc bez odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji ubrania szybko się niszczą i są właściwie nie do odratowania. Materiał ten ma zastosowanie przede wszystkim w przemyśle odzieżowym, chociaż wykorzystuje się go również jako tkaninę akustyczną.
Szycie z flauszu
Materiał, jakim jest flausz, to z jednej strony wdzięczna tkanina do szycia eleganckich ubrań wierzchnich, a z drugiej – ogromnie wymagająca. Przed szyciem flausz koniecznie trzeba zdekatyzować. Polega to na potraktowaniu materiału na przemian zimną i gorącą wodą (ewentualnie parą z żelazka). Proces ten ma pomóc w opanowaniu kurczenia się flauszu. Krojenie materiału zawsze powinno odbywać się po tej samej stronie, ponieważ strony tkaniny różnią się strukturą. Użycie w płaszczu różnych stron flauszu sprawi, że ubranie nie będzie jednolicie odbijało światła. Do szycia flauszu potrzebne są igły o grubości 80/90. Przed szyciem warto wyregulować docisk stopki maszyny, ponieważ tak grube tkaniny, jak flausz, nie zawsze dobrze pod nią przechodzą. Do szycia najlepiej zastosować szew prosty, trzeba jednak pamiętać, że brzegi materiału wymagają obrzucania, najlepiej overlockiem lub analogicznym ściegiem.
Jak prać flausz?
Pranie flauszu, podobnie jak pozostałe czynności konserwacyjne, trzeba wykonywać bardzo ostrożnie, żeby nie zniszczyć nieodwracalnie ubrania. Koniecznie należy stosować się do instrukcji na metce, natomiast zabronione jest pranie okryć z flauszu w pralce automatycznej. Najlepsze rozwiązanie to oddanie ubrania do pralni chemicznej, w której zostanie on także odpowiednio uprasowany. Pranie we własnym zakresie jest ryzykowne.
Podczas prasowania nie powinno się rozciągać materiału. Można to robić jedynie, jeśli materiał zbiegł się w praniu i chce się go przywrócić do pierwotnego stanu (co może jednak nie być takie proste). Flausz najlepiej prasować przez wilgotną ściereczkę lub – jeśli to możliwe – sięgnąć po generator pary, który umiejętnie dopasowuje wyrzut pary i temperaturę prasowania do potrzeb tego wymagającego materiału. Dzięki działaniu gorącą parą włókna zostaną zmiękczone i rozprostowane bez niszczenia materiału.
Do usuwania różnego rodzaju pyłków, które się często do flauszu przyklejają, najlepiej wykorzystać szczotki lub specjalne wałki umożliwiające pozbycie się zabrudzeń. Jeśli kurtka lub płaszcz ma być dłużej nieużywany, dobrze zamknąć okrycie w specjalnym, nieprzepuszczającym wilgoci pokrowcu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Już nie tylko do biura. Z czym łączyć najmodniejsze buty jesiennego sezonu?
- Jak odmienić wygląd jeansów? Oto prosty sposób na oryginalne spodnie
- Najmodniejsze buty na jesień 2024. Lista modeli, które pokochały światowe influencerki
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: eugenesergeev/Getty Images